Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #40 – Ölebilirim, İzmir’in Ateşi, Karnım Aç

Haftalık Gündem 2020 #40 – Ölebilirim, İzmir'in Ateşi, Karnım Aç

Klasikleşen bir Türkçe Rap haftası geçirdik. Çıkan iş sayısı bakımından, fazla olsa da pahada ağır fazla iş yok. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Bedo & Patron – Ölebilirim; 5/10

Patron’un Emboli’nin albümüne verdiği düet parçasından sonra, Patron’un bir sonraki işi için inanılmaz heyecanlanmıştım. Çünkü sert ve belli temelleri olan bir iş dinletmişti bize, artık bu lirikal kurgudan gideceğini düşündüm. Ama Patron son zamanlarda ki tarzından ödün vermeyen klasikleşmiş işlerinden birini yaptı. Söz yazımı ve aynı konular artık gına getirdi.

İlginizi Çekebilir: Tepki 24 saatte hazırladığı Mixtape albümünü yayınladı

Az çok ne dinleyeceğini biliyorsun ve bu seni heyecanlandırmıyor. Sadece Patron’un flow değiştirdiği yer gayet güzel olmuş. Bedo’nun kısmı bence Patron’dan daha iyi. Oradaki ufak problem, Bedo’nun Rap yapma çabası içinde olduğu kısımda liriklerin basitliği ve okuyuşun tam oturmaması can sıkıyor. Klasik damar okuyuşu bence daha güzel. Ama nakarat ve altyapı açısından epey başarılı bir iş ve parçayı dinlenir kılıyor.

Maho G & Ben Fero – İzmir’in Ateşi; 5/10

Maho G kariyerinin işini yapmışken, Ben Fero gerçekten inanılmaz baltalamış. Şarkı girişi, okuyuş biçimdeki hava, flow değişimleri, mükemmel nakarat gerçekten kariyerinin işini yapmış Maho G. Ama Ben Fero ne yapılmaması gerekiyorsa yapmış parçada. Artık hecelemesine alıştık ve piyasa kabullendi. Ama baba bu kadar tempo gerektiren bir Beat’e bu şekilde mi girilir ya. İlk kaydını alan biri bundan kötüsünü yapmazdı muhtemelen. Ben Fero’nun kısmı bir zaman sonra inanılmaz bir şekilde tribün bestesine dönüyor. Her parçasında daha çok şaşırtıyor Fero.

Stabil – Karnım Aç; 4/10

Aslında bu parçaya kötü demek içimden gelmiyor, çünkü şahsen ben kendimle bu kadar barışık bir insan değilim ve çoğu insan muhtemelen değildir. Bu sorunları dile getirip, şarkı yapmak düşünülenden zor iş. Ama 10 yıldır aynı müziği yapmak da akıl karı değil be abi.

Stabil benim sevdiğim ve başarılı bulduğum bir mc ama kabak tadı verenlerden olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Piyasada ki çok dinlenen sözde Mc’ler gibi yalan bir hayatı anlatmak istemiyorsun. Kendinden bir şeyler yazmak istiyorsun çünkü gerçek sanatçısın. Ama aynı hikaye olmuyor be. Gerekirse çok az üret, ama düşünüp farklı bir şeyler yap. Bence yapabilecek potansiyeli fazlasıyla var Stabil’in.

Da Poet & Sürveyan – Günaydın Vietnam; 7/10

Sound olarak eski bir iş olsa da, piyasanın Boom Bap özlemini bir nebze dindirecek cinsten bir iş. Da Poet’in sert, bol referanslı yazımı, Sürveyan’ın sağlam lirikalitesi ile birleşince gerçekten dinlenebilir bir iş olmuş. Parçanın tek sıkıntısı bence, temposuz ve tek düze olması. Okuyuş biçimi açısından daha heyecanlı ve değişken Flow ile bir iş olsaydı, daha güzel olabilirdi.

Sansar Salvo & Firar & Arda Aydoğdu – Rampa; 4/10

“Başımda ağrıyor uyku kaçınca”, “Kendini bitirme gel beni bitir”, “Git koca-karı gibi hakkımda laf yap, bıcı bıcını yap aklını alayım”, “Arkanı kolla ve cebini yokla”. Biri Sansar Salvo’ya şarkısını dinletse ve o şarkının sözleri bunlar olsa Sansar ne tepki verir acaba. Yani ben ne yapıyorum diyor mudur? Bir dönemin underground efsanesi 2 yıl parça çıkarmasın aramam, o hale getirdi kendini. Nakarat ve Arda Aydoğdu’nun Flow’u başarılı ama, Sansar bölümü gerçekten içler acısı.

Lütfen sizler ile buluşturduğumuz Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi yazımızın sonunda yer alan yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden arkadaşlarınız ile paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap