Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #41 – Islak Kum, Sersemler, Kalender

Haftalık Gündem 2020 #41 - Islak Kum, Sersemler, Kalender

Ortalamanın altında bir Türkçe Rap haftası geçti. Dinlenebilir işler çıksa da, genel anlamda vasatı geçen iş sayısı çok fazla değil. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçiş yaparsam;

Mirac x Defkhan – Mermi Stilo; 7/10

Parçayı ilk dinlediğimde gerçekten beğenmedim. Söz yazımı olarak özellikle Defkhan standartlarının epey altında. Ama parçayı dinledikçe, verdiği pozitif hava parçayı dinletiyor. Defkhan Flow konusunda, açık ara en iyi olduğunu tekrar göstermiş . Defkhan’ın parçaya girişini ve nağmeli okuduğu kısmı çok beğendim. Mirac’ın verse çok başarılı olmasa da Flow ve nakarattaki ses rengi ile dinletiyor. Parçanın handikabı ise, söz yazımı gerçekten basit. Defkhan gerçekten lirikal anlamda basit bir iş yapmış. Özellikle Makaveli referansını gerçekten inanılmaz basit buldum.

Sir-Dav ft. Defkhan – Kalash; 4/10

Öncelikle altyapı kalitesi olarak son derece basit bir iş. Sert havayı vermek istemişler ama Beat inanılmaz kulak tırmalıyor. Üstüne üstlük Sir-Dav’ın son derece basit söz yazımı ve kafiyeleri ile birleşince katlanması güç bir iş ortaya çıkıyor. Nakarat ayrı rezalet “Kalash-Dalaş-Beleş” kafiyeleri ile nakarat yazımı 2009’da son bulmalıydı. Defkhan Flow olarak her zaman ki gibi çok iyi, ama ayda 5 tane düet yapınca ve düet isteyen kimseyi kıramayınca söz yazımı da aynı orantıda tekrara kaçıyor ve düşüyor.

Contra – Islak Kum; 4/10

Muhtemelen bu Sound’da müzik yapmak Mc’ler için, yapması keyiflidir. Ama bir şeyler denerken belli başlı temel şeyleri göz ardı edemezsin. Okuyuş biçimi olarak, Hip Hop/Rap temeline uzak bir okuyuş. Lirikal anlamda da basit bir iş “Kalkedon’dan-Caddebostan” kafiyeleri ile şarkı dinlemek istemiyorum şahsen ben. Ama bir yandan bu tarzda Rap yapmaya çalışıp komik duran Mc’leri görünce bu parçayı inanılmaz yargılamak içimden gelmiyor.

Kamufle & Furkan Karakılıç – Sersemler; 3/10

Kamufle hiçbir zaman, mantalite olarak severek dinlediğim bir Mc olmadı. Bana hitap etmemesi onu kötü Mc tabi ki yapmaz, teknik anlamda başarılı işleri oldu ama “Sersemler” kesinlikle o parçalardan biri değil. Vokal olarak kullandığı vokali hiç beğenmedim, nakarat inanılmaz yavan ve yüksek tonda. Enerjik bir parça yapmak istemiş, ama o vokalle beni yakalayamadı.

Stabil – Kalender; 3/10

Stabil bu kafada iş yaptığı sürece yaptığı herhangi bir işi beğenebileceğimi düşünmüyorum. Yani elindeki hikayeleri bu kadar basit bir şekilde sunmak, ayağına sıkmak ile eş değer. 10 yıldır aynı müziği yapıyor. Yeteneği olan bir adamın bu kafada ilerlemesi üzücü bir durum. Sadece nakaratı çok beğendim, ama genelde parçayı dolduramayınca nakaratında bir anlamı kalmıyor.

Set – Otomatik; 8/10

Beklenti-performans açısından haftanın en iyi parçası diyebilirim. Herhangi bir Set parçasından ne bekliyorsam mevcut. Normalde tarz olarak bana çok hitap etmese de, parçada anlatmak istediği havayı veriyor ve cümlelere bakınca anlattığı şeyin orijinal olduğunu anlıyorsun. Tek handikabı verselerin kısa tutulmuş olması. Flow değişimiyle bir verse olsaydı çok daha iyi olurdu.

Lider – Ödül; 7/10

Autotune nedir, nasıl kullanılır dersi vermiş. Vokal ile doğru harmanlandığında gerçekten dinlemesi çok keyifli bir iş çıkmış ortaya. Parçanın karanlık ve huzur verici tarafı dinletiyor. Tek sıkıntısı parçanın aynı düzlemde ilerlemesi, daha değişken Flow’lu bir iş olsaydı, çok daha başarılı bir iş ortaya çıkarmış.

Old G – İlk Round; 7/10

Beklenti performans açısından, yeni nesil Mc’ler içinde en verimli isim Old G olabilir. Teknik anlamda kusursuza yakın bir performans sergiliyor. Fast Rap yapıp diksiyonu bu kadar iyi çok fazla isim yok piyasada. Bu zamana kadar, prodüksiyon kalitesi yeterli değildi, ama birkaç parçadır o anlamda eksiğini kapattı gibi. Lirikal anlamda farklı işler denese kusursuz bir mc olacak.

Lütfen sizler ile buluşturduğumuz Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi yazımızın sonunda yer alan yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden arkadaşlarınız ile paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap