Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #42 – First Class, Patika

Haftalık Gündem 2020 #42 - First Class, Patika

Çıkan iş sayısı olarak az iş çıksa da, bence bu hafta çıkan işlerin kalitesi son zamanlarda hafta bazında Türkçe Rap adına en verimli haftalardandı. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Ceg – First Class; 8/10

Trap janrası için yapılan en büyük eleştiri lirakalite eksikliği. Bu haklı bir eleştiri ama Ceg bu konuda kendini ağır sıyırıyor. Ülke de Trap konusunda işini düşünerek yapan tek isim olabilir. Kendini sadece belli bir kalıpta tutmayıp, geniş yelpazede her konuda bu işi yapabildiğini gösteriyor.

İlginizi Çekebilir: Kamufle’nin 3 eski albümü Spotify’daki yerini aldı

İğneleyici lafları, olağanüstü kafiyeleri ile tekrardan piyasanın en iyilerinden olduğunu gösterdi. Bence muhtemelen birkaç seneye bu piyasada ki 2-3 isimden biri olacak. Bence parçada ki tek sıkıntı beat 1 tık yavan. Yani dinletiyor, dinlenmesine engel bir altyapı değil, ama parçanın sözlerine daha gaz bir beat olabilirmiş.

Anıl Piyancı & Zeynep Bastık – Bırakman Doğru Mu 2; 3/10

Piyancı’nın Rapçi kimliğini bilmeyen bir insan, bu parçaya Rap parçası demez. Şahsen bu Anıl Piyancı tarafında bir eksi, çünkü başka tarzlarda biriyle iş yaparken kendi tarzını törpülersen işin ruhunu öldürürsün. Bu da işin sadece Stream kazanma mantığıyla yapıldığını gösteriyor, yani bugünü kurtarır ama 2 yıl sonra kimsenin dinlemeyeceği bir iş çıkarmak oluyor bu tarz işler. Şahsen ben bu mantıkla yapılan işleri dinleyemiyorum, ama parça için tek olumlu nokta, havası duygusal havayı vermiş yani absürt bir iş değil o yönden.

Kezzo – Patika; 7/10

Öncelikle Allame Beat konusunda, güncel piyasada rahatlıkla ilk 5’e girebilecek bir adam. Yani bu kadar karanlık ruhunu veren ve sadece altyapıyla hayatı sorgulatan cinsten altyapı yapıyor adam. Kezzo da bu altyapıyı çok iyi değerlendirmiş, bu tarz Beat’e hikaye vari bir anlatım yapınca ve vokalin damar olunca ruhu çok güzel yansıtıyor. Zaten nakaratta ortalama bir Kezzo nakaratı gibi inanılmaz. Tek eleştireceğim konu, bazı sözler bir tık zorlamama.

Bora Hışır – Geri Dönemem; 8/10

Dinlediğim en iyi Bora Hışır işi. Şarkı konsepti olarak, çoğu insanın içinde kendini bulduğu türden. Piyasada bu kadar, Ghetto’dan çıktık, fakirdik şimdi Rolex takıyoruz gibi salakça işlerin yanında, bulunduğu ve yaşadığı yerin eksilerini ve kendi benliğinde ki yerini çok güzel işlemiş. Ayrıca Beat bu konu için biçilmiş kaftan, Efe Can da tebriği hak ediyor, özellikle sondaki Scratch bayağı beni moda soktu.

Lütfen sizler ile buluşturduğumuz Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi yazımızın sonunda yer alan yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden arkadaşlarınız ile paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap