Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #45 – Şakacı, Zehirli Kan, Sık

Haftalık Gündem 2020 #45 – Şakacı, Zehirli Kan, Sık

Türkçe Rap’in ve tabi ki yılın son haftasında yılın en hareketli haftalarından birini yaşadık. Genel olarak keşke yılın her haftası bu şekilde geçseydi ama, bitişine kısmetmiş. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Burry Soprano – Şakacı; 7/10

Dinlediğim en iyi Soprano işi kesinlikle. Bunun sebebi dolmuşluk mu yoksa belli bir konu üzerine daha mı iyi yazıyor bilemem ama gayet güzel bir iş. İçinde çok hakaret olmadan, net ve mantıklı cümleler içeren gerçekten düşündürücü ve yapılan kişinin ağrına gidecek bir diss olmuş. Daha sert vokal ile okusaydı ve daha diss’e uygun bir nakarat seçilseydi üst segment bir iş olabilirdi.

İlginizi Çekebilir: Joker – Game Over Albüm Değerlendirmesi

Joker – Zehirli Kan; 10/10

Beni EP’den daha fazla tatmin etti. Teknik anlamda ve üzerine uğraşılması konusunda yaptığı EP çok daha ses getirecek cinsten ama, muhtemelen bir kişiye yönelik bir şey olduğundan ve re-punchların daha oturaklı olması gayet hoşuma gitti. Soprano’dan da Joker’den de gayet eli yüzü düzgün işler dinledik, umarım bu standartta olacaksa bu tarz Beef’leri görmek bence güzel. Ayrıca parçanın bu Sound’da olması, bu Sound’u Battle’da kullanması bence fark yaratan bir olay.

Tepki – Sık; 5/10

Beni gerçekten epey hayal kırıklığına uğratan bir iş oldu. Teaser’ı izledikten sonra daha gaz daha mod yükseltici bir iş bekliyordum. Flow olarak o hype’ı alsam da altyapı ve sözler o hissiyatı vermedi. Ayrıca nakarat inanılmaz basit olmuş. Ben eminim çıkacak “Şehir Efsanesi” albümünde daha hit ve çıkış parçası için daha iyi olacak işler vardır.

Asil & Defkhan – Seri Katiller 4; 4/10

Albümün ilk 3 serisini dinlemesem belki beğenebilirdim, ama serinin en kötü işi olmuş maalesef. Ayrıca serinin mantalitesine aykırı bir parça olmuş daha fast rap odaklı giden bir seri varken, o tarz bir iş beklerdim. Mc uyumları bence parça önündeki en büyük engel, bu ikiliden daha bol flow değişimleri olan daha sert tabanlı bir iş beklerdim.

Stabil & Ati – Yok Yolu; 6/10

Öncelikle parçanın nakarat ile girmesi beni epey yükseltti, özellikle film Soundtrack’i için güzel Sound ve o gazda bir iş. Ati’nin Flow’unu uzun zaman sonra beğendim sert havası ve kirli vokali güzel bir hava katmış ama lirikal olarak beklediğim gibi başarısız. Stabil’in Verse’ü ise son işleri gibi başarısız. Okuyuş tarzı gerçekten başarılı, farklı bir ruhu yansıtıyor ama basit söz yazımı olduğunda bir tık jenerik oluyor ve dinlemeyi güç kılıyor.

Fro & Bora Hışır – Senden Başka; 8/10

Chill bir iş olmuş, bu ikiliden beklediğim cinsten bir iş. Bu temayı çok güzel işliyorlar. Ben yaşanmışlıkların olduğunu ve o mantalite yazıldığını düşünüyorum. Çünkü yazılan şeylerin içi boş gibi değil. Nakaratta tam mevsimlik olmuş, kışın yağmurda dinlenecek cinsten, umarım yeni yılda daha çok dinlenir bu ikili.

Çağrı Sinci & Kst & Barış Baran & Barni – Serüven; 8/10

Anlatımı önde tutulan işleri pamuklara sarmalıyız artık. Bu işte o kafada işlerden biri. Lirikal olarak her mc bildiğin şov yapmış, gayet sert ve kalıpları belli şeyler. Teknik anlamda Çağrı Sinci dışında tek düze olması bir handikap ama güçlü lirikler bunu kapatıyor.

Lütfen sizler ile buluşturduğumuz Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi yazımızın sonunda yer alan yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden arkadaşlarınız ile paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap