Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #6 – Eylül, Darılmışsın, Sözüm Söz

Haftalık Gündem 2020 #6 - Eylül, Darılmışsın, Sözüm Söz

Evet arkadaşlar yine bir Cuma ve Haftalık Gündem günü. Mc’ler bizleri yalnız bırakmayıp yeni işlerini sundular. Hızlıca değerlendirmeye geçeyim;

Defkhan Ft. Melo – Yağ Yağmur: 5/10

Bir rap parçasında dinleten en önemli unsur bence mc’nin Flow’udur. Akmayan parça şahsen dinletmez, en önemli kriter değildir belki ama çok önemli bir kriterdir. Defkhan’da bu konuda bu ülkenin zannımca en iyisi. İstediği kadar kötü yazsın, bir şekilde dinliyorsun adamı. Ama sadece işinin buna bağlamamak lazım,yoksa tekrara düşüyorsun.

Defkhan bu parçada stilinden uzak bir tonda ilerlemiş,şahsen beni sarmadı. Ben daha heyecanlı daha net işler bekliyorum,orta yollu işler beni çok fazla sarmıyor. Duygusalsa tam damar, Battle ise tam nefret, hareketli ise beni zıplatacak, protest ise hedefine karşı net bir çizgide iş beklerim. Bu iş biraz orta yollu olmuş, Hakan Abi nağme ile ilerlemiş ama bende çok karşılık bulmadı. Melo ile BeşDokuz albümde yaptıkları parçalarda çok iyi bir ikili yakalamışlardır. Son iki işleri ise,onlardan çok uzakta.

Ados – Eylül: 10/10

Bu adam hiçbir zaman milyonlarca dinlenmeyecek, hiçbir zaman arabalarda duymayacaksınız. Çünkü bu adam gerçek, bu adam samimi, bu adam doğru. Açıkçası Ados’un şarkılarını başkalarının yaptıklarını yaparak yaşayan tiplerin anlayabileceğini düşünmüyorum.

Bir mc çevresindeki her şeyden beslenebilmeli ama Adem Abi gibi kendi yaşantından doğru beslenip, insanları doyuruyorsan işte o zaman efsane oluyorsun. Şarkı lirikal anlamda son zamanlarda dinlediğim en iyi iş.

“İyi insanlara iyi sonlar yok,bunu biliyorum içten içe. Umudun bir faturası yok,nasılsa yine düşüyorum aynı hiçe” ve “İstemesinler benden iyilik,istediğiniz kadar kötüyüm artık. İçimde yok benden iyisi,bir tek aptallığınla benden iyisin.”

Bu adam 19.Yüzyıl’da falan doğmuş olsa kesinlikle adını tarihe yazmış bir şair olurdu. Yanlış zaman yanlış yerde doğmuş. Ayrıca şarkıda 1.verse ve 2.verse’ün son barlarında nağmeli okuduğu yerde,yakaladığı flow’u daha önce uygulayabilen bir mc görmedim, çok başkasın be Adem usta.

Rozz Kalliope – Darılmışsın: 5/10

Ses rengi olarak ilgimi çeken bir sanatçı. Ne kadar “okuttun mu bro” gibi prestij düşürücü bir işe girmiş olsa da,iyi bir kitle kazandı. Bu arada iyiden kastım rakam olarak fazla. Şarkıyı gelince, Instagram Hikayeler’de fragman niteliğinde bir video atmıştı, hani şu Müslüm Baba kısmı. Gerçekten hoşuma gitmişti, ama şarkıdan aynı ambiyansı alamadım. Çok durağan ve tek düze söylenmiş.

Beat’i yapan Deniz gerçekten harika arabesk bir altyapı yapmış. Verse’ler güzel olsa çok kalıp bir iş çıkarmış. Beğendiğim kısım ise nakarat ve “Düştüm
değil kimse kimseden üstün, bak ruhum keyfine düşkün, yine çalıyor arabada Müslüm Baba. Doldur bardağa hüznü, bak adalet kalmamış üzgünüm, insanlık kalmamış üzgünüm,kimi aç kimi tok,cep dolu toz,hepside hayata küsmüş.”

Biraz sonra yazacağımı püften cinsiyetçilik olarak algılamayın ama kendine erkek adam diyen kişilerin bir çoğu böyle şeyler yazamıyorlar. Bu konuda Rozz’u gerçekten tebrik ediyorum.

Maestro – Sözüm Söz: 3/10

Vokali ve flowu hiç bana hitap etmeyen bir mc. Sokağı anlatma biçimi de beni cezbetmiyor. Eskiden aynı semtte yaşadığımız için birçok tanıdığım var kendisini dinleyen. Ama beni hiçbir zaman bu sözü nasıl yazmış veya efsane verse dedirtmedi hiçbir işi. Ama kendisine karşı katı değilim gayet Hip Hop ve dinlenebilir biri.

Şarkıya gelirsek, giriş itibari ile zaten kendimce puanı verdim. Çok sert giriyor parçaya, şahsen benim enerjim kaldırmıyor. Hayat enerjisi yüksek olan arkadaşlar belki severler ama altyapıda maalesef ona müsait değil. Kendisine başarılar diliyorum.

Ahiyan – Akıllanamadım: 7/10

Gerçekten böyle kafası farklı çalışan adamlara hastayım. Baba bize böyle deneysel işler ile gelin. Sarkastik işler ile gelin. Sesini gerçekten harika kullanıyor, Trap alt yapıya böyle iş yapmak gerçekten harika. Tek eleştirim parçada tekrar gibi oldu, hepsi güzel ama biraz farklı şeyler deneyebilir.

Deniz Gürmüzar – Kendimden: 8/10

Sonunda pozitif bir iş duyduk ya. Deniz Abi’yi özlemiştik. Adam açık açık duygu düşlerini yazmış, ne ego var ne abartma var, işte bu ya. Şarkıda anlatım biçimi ve değişen Flow’lar fazlasıyla beni tatmin etti.

Deniz Abi bir dönem Türk televizyon tarihinin en iyi dizilerinden biri olan İçerde dizisinde de oynuyordu. O dönem müzik kariyeri ile fazla ilgilenmemişti. Şimdide sanırsam Ramo adlı bir dizide oynuyor. Keyfi yerinde gibi, ama birazcık müzik ile ilgilenmesini istiyorum şahsen.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazımız hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap