Haftalık Gündem 2020 #8 - Aynı Sokaklarda, Alley Alley, Alamanya
Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #8 – Aynı Sokaklarda, Alley Alley, Alamanya

Arkadaşlar selamlar, Cuma günü şarkı çıkmadan olmazdı. Mc’ler yine piyasayı boş bırakmadan şarkılarını paylaştılar. Biz de sizler için Haftalık Gündem serimizin sekizinci bölümünü hazırladık. Şimdi değerlendirmeye geçelim.

Server Uraz – Alley Alley: 7/10

Lirikal açıdan Pit10 zamanlarındaki seviyesine yakın bir iş olmuş. Nedenini anlamadığım bir şekilde, Server’in Trap formunda yaptığı işler acayip gömülüyor. Anlam olarak eski seviyesine uzak ama,aşırı boş yazdığını söyleyemem.

Bu parçada da göndermeleri fazlasıyla yerinde buldum. “Fenomenler balon, Rol modeller balon, Fazla hava bastılar da reytingleri fason, Oyuncular balon, Şarkıcılar balon
Bana kibrit verin bi’ de benzin iki galon” Cuk diye oturan bir bar olmuş.

Ayrıca şarkı girişi olunca insanı daha da yükseltiyor. Şarkı ikinci verse de biraz düşse de, genel anlamda dinletiyor. Şarkıda en sıkıntılı bulduğum kısım ise nakarat oldu. Fazla zorlama buldum, yani popülaritesi yüksek ve akılda kalsın diye, basit bir nakarat yazılmış açıkçası.

Şanışer – Aynı Sokaklarda: 8/10

Bundan 5 yıl önce Şanışer’i eleştireceğimiz her konuda kendini geliştirdi ve çok başka seviyeye çıktı. Ludovico 2’den sonra da kendini gittikçe geliştirmeye devam ediyor. Şarkı klasik Şanışer şarkılarının seviyesini yakalamış. Politik söylemleri de yerinde buldum.

Şarkı konusundaki tek sıkıntım monoton bir Flow’da ilerliyor, tek bir yerde Flow değişiyor ve zaten o kısım kendini belli ediyor. Ben beğendim açıkçası.

Defkhan – Alamanya: 8/10

Size naçizane tavsiyem, bu parçayı sağlam kafayla 2 kere dinleyin. Dün gece yorgun bir şekilde dinlediğimde beni yakalamadı ama sabah dinlediğimde başarılı buldum. Maalesef bizde çok fazla pozitif şarkı olmuyor. Olanlarda ot, sex, rolex üçgeni içinde döndüğü için keyif vermiyor.

Bu tarz parçalar o boşluğu kapatıyor. Defkhan kendi hayatından kesitler sunarak bizi huzurlu bir atmosfere götürüyor. Dirty’nin de eline sağlık, harika bir konsept Beat yapmış. Zaten teknik anlamda kusursuz olunca, biraz kafa yordu mu Defkhan ve o seviyedeki mc’ler güzel işler sunuyor.

Rozz Kalliope – Roket: 7/10

Dinlediğim en iyi Rozz Kalliope parçası diyebilirim. Pr adına 2019 sonunda, yanlış bir hamlede bulunsa da bir anda çöpe atılacak bir mc değil bence, hem de kadın mc bu kadar azken. Vokal olarak gerçekten üst seviyede, özellikle nakaratta çıkış ve inişleri tam arabesk kıvamında. Altyapı da o tatta olunca harika bir uyum olmuş.

Kafiye matematiği olarak da fena bir iş çıkarmamış. Özellikle ikinci verse o konuda başarılı. Şarkıyı devamlı dinletmez, keşke biraz pelesenk bir parça yapsa ama ilerleyen zamanlarda kült bir iş yapacaktır. O potansiyeli var.

Aga B – Risk Al Paspal: 3/10

Değişik kafada bir adam, dinleyene de saygı duyuyorum. Ama beni maalesef çekmiyor parçaları, fazla enerjik ve karmaşık. Ben daha net ve kalıpları belli işleri seviyorum. Aga B’nin çoğu parçası neredeyse aynı. Lirikal açıdan da başarılı bulmadım parçayı. Altyapı da saksafon kullanılması hoşuma giden bir detay, böyle olunca Flow’u da oturtmuş, ama beni maalesef çekmedi parça.

Dr.Fuchs Ft. Sirdav – Zaman: 6/10

Üstadın yeni parçası, hiçbir zaman hak ettiği değeri alamayan üstat Dr.Fuchs en üretken olduğu dönemde yine hak ettiği değeri alamıyor. Şarkıya geçersek, Sirdav’ın bölümü gerçekten güzel olmuş. Her parçada kendinde mesafe kat eden bir mc. Yıllardır belli seviyeye oynarken, şuan geldiği nokta takdir edilesi. Tarık Abi’nin bölümü ise beni çok yakalamadı.

Üstat sonuçta belli bir Old School havası ve flow’u var, ben dinliyorum açıkçası. Ama daha güncel işler bekliyorum ben. Sarkastik ve nağmeli bir flow kullanmış ama ben çok tutmadım. Başarılar diliyorum Tarık Abi’ye.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:Türkçe Rap

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir