Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #9 – Uçuyorum, Yaratık, Press Yap

Haftalık Gündem 2020 #9 - Uçuyorum, Yaratık, Press Yap

Malum karantina günlerinde yine bir Cuma ve Haftalık Gündem günü ve rapçilerimiz şarkılarını paylaştılar. Malum ülke ve dünya konjonktüründe çok fazla iş çıkmasa da çıkanları değerlendireyim.

Tankurt Manas – Uçuyorum: 8/10

Gerçekten teknik anlamda Tankurt Manas’ı, Tankurt Manas yapan işleri anımsattı bana. Son albümünden bu yana parçaları epey tek düze bir hal alsa da, son 2 parçası ile tekrardan eski flow ve imajını yakaladı. Bir parça eğlendirecekse bu şekilde yapılmalı bence. Teknik anlamda kendinden ödün vermesi bence bir Mc için hoş bir hareket değil. Özellikle 2.verse teknik anlamda bu sene çıkmış en iyi işlerden.

Şarkıda birkaç yer hoşuma gitmedi o da, anlamlı söz gerçekten az. Anlattıklarının bir konu bütünlüğü var. Motto eğlendirmekse sözler çok saçma değil, güzel kelime oyunları da var ama lirikaliteyi ön planda tutan Mc’ler için bu bir sorun. Bu arada Tankurt’a bunu öğretecek değilim, ama bir şekilde birinin söylemesi lazım. Afro Trap rap değildir, pop tarzında rap söylemek gibi saçma bir olay. Bunun için insanlara mal demek komik.

Bu arada parça daha tekno tarzı, Denizkan Boz bu kafalarda güzel işler çıkartıyor. Farklı tarzlarda da kendini kanıtladı Beatmaker olarak üst sıralara ilerliyor zannımca.

Orchi Ft. Veron Algos – Press Yap: 5/10

Normalde bu tarz işleri gerçekten tutmuyorum. Astım, kestim, soktum, çıkardım işi gerçekten çok fazla sıkmaya başladı ve genellikle %90 yalan. Ama Orchi gerçekten orijinal bir adam, kendisini keşfedeli çok fazla olmuyor maksimum 1 sene falan olmuştur. Ama dinlediğim her işinde orijinallik akıyor. Ama bu işini fazla beğenmedim, alt yapı baş ağrıtıyor. Emar Hoca’yı severim ama mix başarısız olmuş. Veron ise başarısız olmuş şahsen daha önce birkaç düetini dinlemiştim, daha başarılıydı.

Ramiz – Cehennemin Dibi: 6/10

Stil olarak hiçbir zaman çok tutmasam da eğlendirmek mottosu ile bir iş yapılacaksa bu işi en iyi yapanlardan biri her zaman Ramiz olmuştur. İstanbul Attack dönemleri dahi hep özgün bir adam olmuştur,bu işi ne kadar bir önceki işine göre zayıf olsa da, çocukluğumuzun mc’lerinin tekrardan tırmalaması hoş.

Mesleği doğrultusunda,güncel soundu iyi takip ettiği belli, ama bunu “Gibi Git” parçasında yaptığı gibi daha heyecanlı bir vokal ile bir tık daha anlamlı lirik ile süslese tadından yenmezdi. Ama daha üretken oldukça daha iyi olacaktır. Woop Music çatısı altında,yeni bir oluşuma girdi. İnşallah verimli işler çıkar şirketten. Piyasanın Ramiz Abi gibi profesyonel kafada olan adamlara ihtiyacı var.

Rota – Yaratık: 3/10

Gerçekten ne yapmak isteğini eminim kendi dahi bilmiyor. Vokal ile ilerlemek istemiş, ama kulak tırmalıyor. Anlam olarak da beni yakalayamadı, 5-10 tane kelimeyi her parçada kullanıp kimse dünyayı kurtaramaz. Tek ve en büyük yeteneği olan flowu zayıf kalınca parça dinletmiyor maalesef.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap