Türkçe Rap

Hayki Yaptığı Açıklama İle Sessizliğini Bozdu

Geçtiğimiz haftalarda Patron ile aralarında geçen Twitter atışması ve telif ihtarlarının ardından sessiz kalmayı tercih eden Hayki, bugün Instagram hesabından uzun bir açıklama yaptı. Toplamda iki adet açıklama paylaşımı yapan Hayki, ilkinde daha çok kendisine yapılan linci ve genel olayları ele alırken, ikinci yaptığı açıklamada ise PMC oluşumuna değindi.

Hayki açıklamasında “Sorgulamadan ismim hakkında haberler paylaşan kişi ve kurumlara karşı” yargı yolu ile hakkını arayacağını söyledi. Yazımızın sonunda tam halini görebileceğiniz açıklamayı yapan sanatçı müziğe devam edeceğini de belirtti.

Bu açıklamanın ardından Patron ise Twitter hesabı üzerinden kısa bir açıklama yaptı. Patron’un yaptığı açıklamada PMC’nin satılmadığı ve gelen paranın gençlere harcandığını belirtirken, artık çok fazla konuşmama kararı aldığını da söyledi.

Lütfen bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu haberi sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye erişmemize yardımcı olabilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”4740″]

Hayki Tarafından Yapılan Açıklamalar

İlk Açıklama;

“Yaklaşık 10 aydır süregelen linç kampanyasını daha da çirkin boyutlara taşıyarak beni din düşmanı ilan ettiler. 1 Yıla yakındır kurgulanmış senaryolarla, türlü manüplasyonlar ve algı yönetimleri ile müziğimi, adımı itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Tanıdığım, tanımadığım kimseler tarafından ve birtakım troll hesaplar aracılığı ile iftiralara maruz bırakıldım. Beni tanıyan yakın çevrem, dinleyicilerim ve gerçek sevenlerim bilirler ki; bu ülkede ki her türlü, etnik, dinsel, kültürel, sosyolojik çeşitliliğe sonsuz bir saygı duyuyorum. Tüm kariyerimi bu çeşitliliği korumaya, bir ve birlik olmaya adamış bir insanım. Müziğime ön yargısızca kulak verdiklerinde bunun farkına varmaları çok da güç olmayacaktır. Yine de tüm bu olaylar yaşanırken istemeden de olsa kalbini kırdığım, incittiğim, benimle birlikte türlü iftiralara maruz kalan dinleyicilerim ve sevenlerim de dahil, küçüğümden büyüğüme herkesten özür dilerim. Hakkımda başlatılan bu kara propagandaya koşulsuzca ve ön yargılı bir şekilde inanıp bana alenen ölüm tehditleri yollayan, gerçekliğini sorgulamadan ismim hakkında haberler paylaşan kişi ve kurumlara karşı yargı yolu ile hak arayacağımızı belirtmek isterim. Yazdığım sözler ve yaptığım işlerde kullandığım söylemler, bazılarını rahatsız etmiş olacak ki bu kimseler beni itibarsızlaştırma çalışıyorlar. Yalnızca müzik ile var olan ve hak arayışının peşinde olan bir müzisyenim. Bu yorucu süreçte bana inanan ve yanımda olduklarını hissettiren tüm dostlarıma sonsuz sevgiler ve teşekkürler. Varlığınız varlığıma güç veriyor! Müziğe devam. Yakında görüşeceğiz🙏” 

Hayki tarafından PMC kanalının kapanması hakkında yapılan açıklama;

“Bahsi geçen PMC YouTube kanalı 2014 yılında mail hesaplarından şifrelerine kadar tarafımca oluşturulmuştur. 2018 yılına kadar üretilen içeriklerin, video klip, cypher konseptleri, çekim, kurgu ve montajları ile gecemi gündüzüme katarak bizzat ilgilendim. PMC oluşumunun müzikal koordinasyonunu üstlendim. Yine 2014 yılında oluşumun ve topluluğun büyüyüp Rap Müzik adına daha iyi bir noktaya varması hayali ile kendi solo albümümü grubun albümü olan PMC volume one albümüne çevirdim. 10 yıla yakındır hiç bir ticari beklentide bulunmadan sadece adı geçen oluşum için çalıştım. Solo kariyerime baktığınız zaman bunu kolaylıkla görebilirsiniz. Tüm bu öz verime rağmen bahsi geçen YouTube kanalının isminin ve logosunun değiştirilip 3. Taraf kişilere ayda 3000 TL gibi küçük bir rakama haberim olmadan satıldığını öğrendim. Üstelik tüm bunlar olurken bir de aynı kanal üzerinden yayınlanan işlerle ve asılsız söylemlerle hedef gösterildim. Kendi kurmuş olduğum ve 5 yıl büyümesi adına çaba gösterdiğim bu platformdaki işlerimin altında, aileme,bana ve sevdiklerime küfürler edildi. Hain ilan edildim. Çeşitli ağır ithamlarda bulunuldu. Bana ait olan işlerim üzerinden telif bildirmemin yegane sebebi budur. Kendi emeğimin kavgasını verirken bir başkasının emeğini yok saymak, karşı tarafa haset ya da düşmanlık beslemek gibi bir niyetim olmadı.

Bambaşka hayaller, idealler ve vizyonlar ile oluşturduğumuz isim ve kanal gençlere viski, kokain ve uyuşturucu müziği pazarlar hale gelmiştir. Bu da Gözardı edilemeyecek başka bir nedendir. Tarafıma ait işlere attığım telifleri geri çekebileceğimi karşı tarafa bildirdim ki kanalı kapattırmak gibi bir niyetim zaten yoktu ve kapanacağından haberim de yoktu. Üstelik yanlış bilmiyorsam araştırdığım kadarı ile 90 güne kadar tekrar açılacaktır.

[ilgiliicerik icerik_id=”4562″]

Kendilerinden istediğim şey de insanlara gerçekte olanı anlatmalarıydı. Kişisel ve maddi kaygıları buna engel olmuş olacak ki kabul etmeyip bana kanalın gelirinin %50 sini vermeyi teklif ettiler. Birilerinin hakkının üzerine oturmak istesem bunu kabul edebilirdim,etmedim. Bana ağza alınmayacak ithamlarda bulunup küfürler eşliğinde linç politikası uyguladılar. Diss yayınladığını sanıp sadece küfürler sıraladıkları işlerle yine aileme saldırdılar. Yine de dedikoduların dinmesi adına suçu üzerime almak pahasına da olsa açıklamalar da bulundum fakat işin Aslı ve özü bambaşkadır.

Hayallerimiz ve çabalarımız 3. Taraf kişilerce ticari rant alanına dönüştürüldü. Pek ala kendi sanatçı kanallarını benim yaptığım gibi label kanalına çevirip çalışmalarına devam edebilirlerdi. Yine kişisel ve maddi kaygılar sanatçıların ve haklarının güvenliğinin önüne geçti. Yalnızca Spotify üzerinden 4.000.000 dinlenmeye ulaşmış PMC Volume One albümünün ve PMC YouTube kanalının gelir tablosu ve istatistiklerinden hiç bir şekilde haberdar olmadığım gibi bunlardan herhangi bir gelir de elde etmedim. Dolayısı ile kimseye borcum yoktur tam tersi alacağım vardır ki bu konu hakkında bir beklentim de yoktur.

Bunları anlatmamda ki neden kimsenin fikrini değiştirmek ya da kimseyi suçlamak değil, yalnızca kendimi ifade etmek adınadır. Hiç haberim yokken çıktığım oluşumun tarafımca açılmış YouTube kanalı yine hiç haberim yokken satılmış ya da kiralanmıştır. Patronlar ve patron seviciler ile mücadelem 14 yaşımdan beri süregelen bir mücadeledir. Ben yok olsam da bu direniş hep var olacaktır. Mülk ve para sahibi kimseler kendilerini hak sahibi de sanarlar. Hukuki, müzikal ve sosyal alanda haklı kavgamdan vazgeçmeyeceğim. PMC bir ruhtur, asla alınıp satılamaz! “

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap