Heja Kimdir?

Gerçek adı Heja Dindar olan sanatçı, 21 Haziran 1991’de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 2008  yılından beri Türk Rap dünyasının önemli isimlerinden biri olan Sansar Salvo’nun arka vokali olarak pek çok şehirde sahne almıştır. Sanatçı, 2009 yılında “Telaş” ve “Gayet Sade” isimli internet albümlerini yayınlamıştır.

Heja, 2012 yılında Sansar Salvo ile babası “Selim Dindar” anısına “Anlat” isimli bir şarkı yayınladı. Anlat parçası kısa sürede oldukça popüler bir hale gelmiştir. Heja ayrıca 7 Kurşun, Sahte Oyun (Ft. Xir Gökdeniz, Sansar Salvo, Özgür) ve Şarj Et (Ft. Fuat, Sansar Salvo) isimli parçalara da imza atmıştır.

heja kimdir

Heja’nın Diğer Çalışmaları

Heja, Habertürk kanalında yayınlanan ve  gazetece Balçiçek İlter’in sunduğu “Memleketin Hali” programına  Xir Gökdeniz ile birlikte jenerik müzikler yapmıştır. Heja, enerjisi oldukça yüksek bir insan olarak etrafında bulunan herkesi güldürmeyi, parçalarında verdiği mesajlarla insanları düşündürmeyi başarmıştır. Tür olarak Rap / Freestyle / Acapella tarzı şarkılar yapan sanatçımız, GiZ Music & Alcatraz plak şirketi ile birlikte çalışmaktadır. Sanatçı ile iş yapmak isteyenler menajeri olan Şahan Şengül ile iletişime geçmelidir.

heja kimdir

Heja – Anlat Şarkısının Hikayesi Nedir?

Anlat şarkısı, Heja’nın babasına adadığı bir şarkıdır. Dindar ailesi, Cizre’nin önde gelen ailelerinden biriydi. Dindar’ın babası, Cizreli iş adamı Selim Dindar’dır. 1991 yılında Heja Dindar dünyaya gelmişti. 20 yaşındayken silah taşıdığı gerekçesiyle Diyarbakır Cezaevi’ne konulan Selim Dindar, tam üç buçuk yıl boyunca cezaevinin zor  şartlarını yaşamıştı.

Üstüne üstlük bu zorlukları tüm Türkiye kamuoyuna açıklayan ilk insandı. Öyle ki onun yaşadıkları, bir zamanlar ilgiyle izlenen “Bu Kalp Seni Unutur mu?” dizisinin Diyarbakır Cezaevi bölümünde, neredeyse birebir senaryoya dahil edilmiştir. 2 Aralık 2009 günü Bakırköy’de, Cizreliler Derneği’nde meydana gelen silahlı saldırıda Selim Dindar hayatını kaybetmiştir.

Kendilerinden haraç almak isteyen bir kişinin kaçarak sığındığı Cizreliler Derneği’nde onu korumak isteyenler kurşun yağmuruna tutulmuş, Selim Dindar çoğu kafasına isabet eden yedi kurşunla öldürülmüştür.  Selim Dindar 50 yaşında hayata gözlerini yumduğunda, oğlu Heja Dindar henüz 16 yaşındaydı. Bu olayı asla unutmayan sanatçı, yaşadıklarını ” Anlat ” parçası ile ölümsüzleştirmiştir.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!