Hidra - C-137 Albüm Değerlendirmesi
İncelemeTürkçe Rap

Hidra – C-137 Albüm Değerlendirmesi

Bu sene en çok beklediğim albüm sonunda çıktı. Öncelikle inanılmaz kötü bir strateji ile albümü çıkardı Hidra. Yani nerdeyse 1 yıldır çıkaracağını söylediğin, en az 2-3 yıldır da uğraştığın C-137 albümünü böyle çıkarmak bence yanlış. Albümün çıkış parçası bence yanlış parça, bu zevk meselesi başka birine göre çıkış parçası doğru olabilir. Ama hemen birkaç gün sonra albümün 2.parçasını atması inanılmaz yanlış. Ayrıca bu parçalarda sadece YouTube’a atıldı. Sonra ise albüm ani bir şekilde sadece YouTube’a yüklendi albüm. İlk gün Spotify dinlenmeleri gitti ki, ilk gün en önemlidir bu konuda. Yani şahsen ben Hidra’dan artık şunu duymak istemiyorum albüm yaptık dinlemediniz baba böyle karman çorman iş yaparsan beklediğin ilgiyi görece göremeyebilirsin.

Şarklılara geçersem benim için albüm şematiğini oluşturan 3 unsur: “ilk parça, çıkış parçası ve kapanış parçası” Giriş parçası bence mükemmel seçilmiş. Hidra inanılmaz enerjik giriyor parçaya. Teknik anlamda inanılmaz seviyede ilk Verse’de en az 4, ikinci Verse’de en az 5 kez falan Flow değiştiriyor, gerçekten başarılı bir iş.

Albümün çıkış parçası Veronica’yı çok beğenmedim. Konsept olarak çok heyecanlanmıştım ama, parça çok yavan ve çok fazla bir şey hissettirmiyor. Albümün son parçası ise bence albümün en iyilerinden. Brütüsler parçası bence albümün genel bir özeti niteliğinde bir iş olmuş. Özellikle ikinci Verse‘deki kafiye matematiğini çok beğendim.

İlginizi Çekebilir: Aspova – Matrix Blue Albüm Değerlendirmesi

Albümde en çok beğendiğim parça ise Bağırın oldu. Hala 2020’de bu mentalitede işler duyabilmek gerçekten çok güzel. İyi lirik yazmak önemli bir meziyet. Ama Hidra sadece yazmak ile kalmıyor, bunu harika ifade ediyor. Bağırın parçası da bence vurgu konusunda Türkçe Rap’in en iyi işlerinden olmuş.

Albümde diğer çok beğendim parçalar Hak Vermem ve Sorumlusu Sizsiniz oldu. İdeolojik bir koşturmaca ve gereksiz zırvalardan uzak oluşu, liriklerin iyi bir filtrelemeden geçmesi ve popülist söylemlerden uzak olması benim açımdan albümün genel aurasına en çok uyan işler.

C-137 albümü lirikal anlamda olduğu kadarda teknik anlamda da başarılı bir albüm. Bu fikrimi perçinleyen parçalarda Lirikal Ağ ve Uyanamazsın oldu. Özellikle Uyanamazsın parçasında Çiğ ile uyumu takdire şayan. Yani Hidra genel anlamda sözünü esirgemediği, tekniğini son derece güzel yansıttığı ve en önemli özelliği olan sert vokalini gümbür gümbür gösterdiği bir albüm yapmış. Piyasanın Pop/Rap’e sıkışmış halinden sizi uzaklaştıracak güzel bir iş çıkmış ortaya.

Son olarak albümle alakalı konuşulması gereken negatif nokta, bu albüm bir daha baştan aşağı dinlenilebilir mi? Parçalar bireysel anlamda güzel olsa da, bütün halinde çok uyumlu olduğu söylenemez. Albümdeki Kaos, Yaz ve High parçaları albümün karamsar ve sert haline ters. Özellikle Yaz parçasında Eko Fresh ile uyumu içler acısı.

Çok değinilen altyapı konusuna gelirsem. Bence altyapılar hiç  de fena değil. Piyasa için belki bir tık sönük kalsa da, vokalleri ön plana çıkardığı için benim hoşuma gitti. Ama Mix konusu çok net aceleye gelmiş. Keşke dinleyiciyi dinlemeyip daha çok üzerine düşseydi veya başka bir ses mühendisi ile çalışsaydı. Ama ben kitlenin abarttığı kadar dinlenemeyecek bir prodüksiyon olduğunu düşünmüyorum. Puan vermem gerekirse albüme puanım 7/10. Umarım ilerleyen dönemde Hidra’dan daha çok albüm dinleme fırsatımız olur.

Hidra – C-137 Albümü Şarkıları

 1. A-A O!
 2. High Ft. Şehinşah
 3. Bağırın
 4. Lirikal Ağ
 5. Yaz Ft. Eko Fresh
 6. Veronica
 7. Kaos
 8. Sorumlusu Sizsiniz
 9. Uyanamazsın Ft. Çiğ
 10. Hak Vermem
 11. Brütüsler

Lütfen Hidra – C-137 Albüm Değerlendirmesi isimli yazımız hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler.

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:İnceleme

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir