Nedir?

Hip Hop ile Rap Farkı Nedir?

Hip Hop ile Rap Farkı Nedir?

Siz okurlarımızı bilgilendirme amacı ile hazırladığımız Nedir serimiz tüm hızı ile devam ediyor. Bu yazımızda çok sık birbirine karıştırılan Hip Hop ile Rap Farkı Nedir? diyoruz.

Rap kelimesi, en yalın ve sade tanımıyla ritmik bir şekilde konuşmak anlamına geliyor. Yani Amerikalı siyahi kesimin kendi aksanında özgün bir ritim olduğu için, halihazırda ellerinde bulunan aksanlarını hızlandırıp biraz da ritim duygusunu çeşitlendirerek işin içine kattıklarında rapi kolaylıkla yapabildiklerini görürsünüz. Bu kesim rape yeni bir form vermiştir. Bu da demek oluyor ki bir MC, hızlı konuşan bir solist, bazen arka plandaki bir perküsyon aleti ya da beatbox yapan bir kişi devreye girdiğinde işte rap bu diyebildiğin eserler ortaya koyuyorsun.

İlginizi Çekebilir: Mix ve Mastering Nedir?

Hip Hop’ta yalnızca rap unsuru olmuyor. Rap unsuru dışında bir de dj devreye giriyor. Yani aslında Beat de denilen altyapı müziği devreye girmiş oluyor. Çoğu Hip Hop üstadına göre rap beraberinde müzik, break dance ve grafitti sanatı ile birlikte Hip Hop kültürünün dört ana unsurundan biri olarak görülür.

Hip Hop ve Rap günümüzde oldukça karşılaştırmaya tabii tutulan ve birbirinin yerine kullanılan iki terim halini aldı. Aslında bilinenin aksine ikisi aynı şeyi ifade etmez.

Hip Hop, bir kültür ismidir. Hip Hop 1970’li yıllarda doğmuş bir kültürdür. Afrika’dan Amerika’ya kadar bu kültür, insanların yaşam tarzı haline gelmiştir. Hip Hop yalnızca rap yapmaktan ibaret bir kültür değildir ve olmayacaktır. Hip Hop içinde break dans, MC’lik, grafiti ve DJ’lik gibi farklı dalları da barındırıyor.

Rap ise, ezilen bu Afrika halkının başlarda yalnızca eğlence amacıyla, ilerleyen süreçte ise dertlerini anlatmak için kullandıkları, kafiyeli kelimeleri art arda dizmeye dayanan bir müzik türüdür.

Hip Hop kültürünün bir kolu olan Rap’in sözcük açılımı hakkında “Rhythm and Poetry”, “Rhythmic American Poetry” ve “Rhythmic African Poetry” gibi iddialar öne sürülmüştür. Bu iddialar öne sürülse de en yaygın olarak bilineni “Rhythm and Poetry” yani Türkçe’sini söylemek gerekirse “Ritim ve Şiir”dir.

Lütfen Hip Hop ile Rap Farkı Nedir? yazımız hakkındaki olumlu ya da olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıda yer alan yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal ağ hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla okuyucuya ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler!

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Nedir?