Hip Hop konulu film arayanlar için listeledik! En iyi Rap filmleri
En iyi Rap filmleri
Türkçe Rap

Hip Hop konulu film arayanlar için listeledik! En iyi Rap filmleri

Hip Hop kültürü ve rap müziğin son yıllarda hem ülkemizde hem de dünya çapında popülerliğini git gide arttırması ile bu konuya ilgi duyan ve araştırma yapmak isteyenlerin de sayısı doğal olarak arttı. Biz de hip hop konulu film arayanlar için sekiz farklı filmi listeleyip kısaca özetledik. Eğer Hip Hop ve rap müzik konulu filmleri arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Hip Hop konulu ve rap müzik konulu filmler

Sizler için hazırladığımız bu listede hem rapçilerin kişisel hayatlarını ele alan film yapımları, hem de baş rollerinde ünlü rapçilerin rol aldığı fakat hip hop konulu bambaşka hikayeler anlatan film yapımlarına göz atıyor olacağız. Şimdi fazla uzatmadan listemize başlayalım.

1. All Eyez On Me

Listemizin ilk üyesi ünlü rapçi Pac ve Makaveli adlarıyla bilinen ve gerçek adı Tupac Amaru shakur olan 2Pac’ın hayatında yaşadıklarını ele alıyor. 2017 yılında vizyona giren film Benny Boom tarafından yönetilirken, Jeremy Haft, Eddie Gonzalez ve Steven Bagatourian tarafından kaleme alınmış.

İlginizi Çekebilir: Tepki’nin yeni albümü Şehir Efsanesi çıktı

1995 yılındaki bir röportaj ile başlayan filmde Tupac’ın çocukluğundan bir kültürel ikon olma yolunda neler yaşadığına, The Notorius BIG ile nasıl arkadaş olup aralarının bozulduğuna ve Death Row Records döneminde neler yaptığına şahit oluyoruz.

2. Kötü Şöhret

2Pac’ın ardından The Notorius BIG’den bahsetmemek olmazdı. Kötü Şöhret filmi de aynı All Eyez On Me filminde olduğu gibi Biggie, Biggie Smalls veya The Notorius BIG adları ile tanınan ve gerçekte Christopher George Latore Wallace adına sahip Biggie’nin hayat hikayesini anlatmakta.

2009 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde vizyona giren filmde rap müziğin başka bir ikonu olan Biggie Smalls’ın Brooklyn’in sokaklarından nasıl efsane bir rap müzik sanatçısı olduğunu ve hayatını nasıl değiştirdiğini izliyoruz.

George Tillman Jr. tarafından yönetilen filmin senaryosu Reggie Rock Bythewood ve Cheo Hodari Coker tarafından kaleme alınmış. Filmin uygulayıcı yapımcılığında ise The Notorius BIG’nin arkadaşlarından Puff Daddy’yi görmekteyiz.

3. Straight Outta Compton

Listemizin üçüncü üyesi olan Straight Outta Compton da gerçek hikayelere dayanan yapımların arasında yer alıyor. F. Gary Gray tarafından yönetilen bu film 1987 ile 1991 yılları arasında faaliyet gösteren N.W.A grubunun hikayesini anlatıyor.

Dr. Dre, Eayz-E, Ice Cube, Mc Ren ve DJ Yella’dan oluşan grup, Gangsta Rap denince akla ilk gelen isimlerden biri. 2015 yılında vizyona giren bu filmde ise grubun bir araya gelişinden, yaşadığı zorluklar, başarıya ulaşmalarından ve dağılış sürecinden bahsediliyor. Eğer Gangsta Rap’e ilgi duyuyorsanız kesinlikle bu yapıma göz atmalısınız.

4. 8 Mile

Konu Rap müzik temalı filmler denilince akla gelen ilk isim tabi ki de 8 Mile oluyor. 2002 yılında vizyona giren bu filmin başrolünde Rap God, Slim Shady veya Eminem isimleri ile bilinen Marshall Bruce Mathers III gerçek adlı Eminem yer alıyor.

1995 yılında geçen filmde Eminem’in hayat hikayesini Jimmy “B-Rabbit” Smith Jr. adı altında izliyoruz. Filmde B-Rabbit rolünde olan sanatçının Detroit’teki rap dünyasında savaşarak nasıl saygı kazandığını izliyoruz.

Film Soundtrack albümüne de ayrı bir övgü hak ediyor. Filmin müziklerini bünyesinde barındıran albüm daha ilk haftasında 704 bin satmış, yılın sona ermesine 2 ay kala yayınlanmasına rağmen 2002’nin en çok satan beşinci albümü olarak kayıtlara geçmiştir.

5. Get Rich or Die Tryin

Biyografik filmler ile devam ediyoruz. Get Rich or Die Tryin filminde ise hayatı ele alınan rap müzik sanatçısı 50 Cent. Gerçek adı Curtis James Jackson III olan sanatçının hayatının ele alındığı film 2005 yılında Jim Sheridan yönetmenliğinde vizyona girdi.

İlginizi Çekebilir: Shawty Ne Demek?

50 Cent’in hayatını ele alan film, Marcus Greer’in bir soygun yapmasının ardından dokuz kere vurulması ve filmin Marcus’u çocukluğuna geri sarması ile başlıyor. 50 Cent’in gelişimini ve yaşadıklarını gördüğümüz film bir de aynı adlı Soundtrack albümüne sahip.

6. Beat Street

1984 yılında Amerika’da vşzyona giren Beat Street, 80’li yılların başında New York’ta geçiyor. İçerisinde Hip Hop kültürüne dair pek çok öğeyi barındıran filmde Afrika Bambaataa, Grandmaster Melle Mel & the Furious Five, Brenda K. Starr ve dönemin daha birçok sanatçısı kendilerini oynuyorlar.

Ayrıca Beat Street, çıktığı yıl olan 1984 yılının Cannes Film Festivali’nde yarışma dışı gösterildi.

7. Hustle & Flow

Listemizin yedinci üyesi Hustle & Flow, Beat Street’e göre oldukça taze bir yapım. 2005 yılında vizyona giren filmde yönetmenliği ve senaristliği Craig Brewer üstlenmiş durumda olduğunu görüyoruz.

Hustle & Flow filminin konusunu bir kadın satıcısı Djay’in eski bir okul arkadaşı Key ile karşılaşması ve bir rap albümü çıkarmaya karar vermeleri oluşturuyor. Rapçi ve oyuncu Ludacris’in de rol aldığı film IMDB’de 7.3 puana sahip.

8. Süper Ot

2001 yılında vizyona giren Süper Ot filminin baş rolünde iki rapçi Method Man ve Redman bulunuyor. Uyuşturucu bağımlısı olan iki rapçinin oldukça prestijli bir üniversiteye kabulü ve daha sonra başlarına gelenlerin anlatıldığı film oldukça ilgi götmüştü.

İlginizi Çekebilir: Rap Müzik Radyo Frekansları 2021

İlk filmin ardından Süper Ot 2 filmi 2019 yılında vizyona girdi. Baş rolü Lil Yatchy ve DC Young Fly paylaştığı film ilk film kadar başarıya ulaşamadı ve IMDB’de 10 puan üzerinden sadece 2,9 puan alabildi.

9. Zeiten ändern dich

Listemizin dokuzuncu üyesi Zeiten ändern dich veya Türkçe adı ile Zaman Seni Değiştirir. Alman rapçi Bushido’nun hayatını kendine konu edinen bu film 2010 yılında vizyona girmiş.

Uli Edel’in yönettiği film Bushido’nun hem kişisel hem de müzik hayatında yaşananları, şöhrete ulaşmasını ve babası ile sorunlarını ele alıyor. Film ile aynı ada sahip olan Soundtrack albümü ise Bushido’nun dokuzuncu stüdyo albümü olarak kayde geçmiş durumda.

Hip hop konulu film arayan siz okurlarımız için hazırladığımız bu listeye göz attığınız için çok teşekkür ederiz! Daha fazla içeriği hayata geçirebilmemiz için bu yazıyı arkadaşlarınız veya sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:Türkçe Rap

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir