Nasıl?

Hip Hop Nasıl Başladı?

hip hop nasıl başladı

Hip hop, 1970’lerin New York’unda siyahlar ve Güney Amerikalılar arasında şekillenmeye başlamış bir alt kültürdür. Teknik olarak henüz bugünkü halinden çok uzakta olan erken dönemdeki hip hop, daha çok Amerikan toplumunun en alt kesimini oluşturan Afro-amerikalılar ve göçmenler arasında yayılırken, beyazlar aynı yıllarda daha çok heavy metali benimsemişti. Metalin kuru ve kaba öfkesinin karşısında HipHop’un siyasi bir kimlik kazanmakta olduğunun fark edilmesiyle Amerikan müzik endüstrisi harekete geçmiştir.

Çünkü 70’ler, Amerika’da siyahlara yönelik ırkçılığın göreceli olarak hafiflemeye başladığı yıllardı ve sivri bir siyasi oluşum istenmiyordu. Böylece disco kültürüne ağırlık verildi. Ancak disco sadece eğlenceliydi, oysa siyahlar beyazları eğlendirmekten daha mühim sorunlara sahipti.  80’ler başlarken disco’dan gelen, kendini tekrar eden “funky” ritimleri, daha sonra elektronik ses efektleriyle birleşti ve bugün Hip Hop olarak bilinen müziğin temelleri tam da o zamanlarda atıldı.

Hip Hop, Break Dance ve Grafiti’yi Nasıl Etkiledi?

Hip Hop, sadece müziği değil, farklı sanat türlerini de etkiledi. Amerika’da 60’larda siyasi eylemciler arasında kullanılan bir ifade yöntemi olan grafiti, en çok New York’ta ilgi görmekteydi. Grafiti tıpkı HipHop’un umarsız ve ritme dayalı ruhunun grafiksel bir ifadesi gibiydi. Bu haliyle, HipHop sanatçıları arasında çok popüler oldu.

Bu arada break dance ismi verilen bir dans türü de HipHop takipçilerinin arasında yayıldı. Dansçılar, yeteneklerini  müzik eşliğinde sırayla “savaştırmak”taydılar. Oldukça akrobatik hareketler içeren bu dans, 1984 Los Angeles Olimpiyatları kapanışında, Lionel Richie’nin “All Night Long” şarkısı eşliğinde, “nezih” bir ortamda, tüm dünyayla aynı anda buluştu. Break dans, HipHop’ın adeta fiziksel bir ifadesi olmuştu.

HipHop DJ’liğin Nasıl Etkiledi?

80’ler Hip Hop’un patladığı yıllar oldu. Teknoloji ilerledikçe müzisyenlerin kullandığı elektronik ritim aygıtları (drum machine),da ivme kazandı. Böylece HipHop, elektronik müzik ile yakın bir ilişki kurmuş oldu. Aerosmith ve Run DMC’nin işbirliği ile tüm dünyada büyük hit olan “Walk this way”, Rock ile Hip Hop ilişkisinin nasıl olabileceğini ticari başarıyla göstermişti.

Artık müziği icra edeceklerin rolleri de belirginleşti ve DJ adını alan müzisyenler, doğrudan bir enstrüman çalmak ile değil, elektronik cihazların kullanımını üstlenerek yeteneklerini gösterdi. DJ, ses efektleri, ritim ve öne çıkması gereken sesleri canlı olarak kontrol edilebiliyordu. MC adı verilen grup üyeleriyse işin sözel bölümünü gerçekleştiriyorlardı.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Nasıl?

graffiti nasıl yapılır Nasıl?

Graffiti Nasıl Yapılır?

Günümüzün popüler icralarından olan graffiti, grafik sözcüğünden türetilmiştir. Graffiti; kimilerine göre sanat, kimilerine göreyse vandalizm olmaktan ...