Nedir?

Hip Hop Nedir?

hip hop nedir

Hip Hop 1970’li yılların sonunda Amerika’da azınlık olarak bulunan ve kötü koşullarda yaşayan siyahilerin gündemden uzaklaşmak ve eğlenmek için yarattığı bir kültür ve yaşam tarzıdır. Bu kültür Rap müziğini, Break dansını, Graffiti sanatını ve DJ’liği içerir. HipHop kültürünün doğmasında Funk, Blues, Soul ve Jazz müziğinin etkisi son derece büyüktür.

Hip Hop Müziğinin Alt Türleri

West Coast Hip Hop, Amerika Birleşik Devletleri’nin batı bölgesinde doğmuş olan HipHop müziğin bir alt türüdür ve 1980’li yılların başlarında temelleri Kaliforniya’da atılmıştır. Bu tarz Gangsta rap ve G-funk ağırlıklıdır. Daha çok hayat kadınları, para, silah ve uyuşturucu kullanımı gibi konulardan bahseder, yani yaşam şartlarının zorluklarını anlatır. En önemlisi her rapte olduğu gibi bu tarzda da yaşanmışlık ön plandadır. N.W.A, 1990’larda West Coast HipHop’ın önde gelen grubu olmuştur.

hip hop nedir mikrofon

East Coast Hip Hop, 1970 yıllarında ABD’nin New York City bölgesi çevresinde doğmuş olan HipHop müziğin bir alt türüdür. ABD’nin doğu bölgesini kapsayan alana değişik bölgelerden gelen rap sanatçıları, zaman içinde bu müzik tarzını oluşturmuştur. Basit kafiye düzeni olan ”old school” tarzının dışında, daha çok lirik becerisi üzerine kurulan bir ”East Cost” tarzı oluşturmuşlardır.

Çok heceli tekerlemeler, karmaşık cinaslar, sürekli ve serbest akışlı teslimatlar, aynı zamanda karmaşık metaforlar ile karakterize edilen bir tarzdır. East Coast Hip Hop’ta sanatçının düzgün bir ses yeteneği olmasa da agresif bir vurgu eğilimi önemlidir. Public Enemy ve EPMD gibi gruplar bu anlatılanlara örnek niteliğindedir. Ayrıca Eric B. & Rakim, Big Daddy Kane, Boogie Down Productions, Slick Rick gibi gruplar ve sanatçıların lirik yeteneği oldukça kuvvetlidir.

Amerika Dışında HipHop

Hip hop sadece doğduğu yer olan Amerika’da değil, dünyanın birçok ülkesinde, her ırktan sanatçının katıldığı bir kültürdür. Hiphop Almanya ve Fransa gibi birçok Avrupa ülkesinde hem o ülkenin vatandaşları hem de orada yaşayan azınlık grupları tarafından benimsenmiştir. Örneğin, Almanya’da yaşayan ikinci jenerasyon Türk gençlerinden bazıları, kendi seslerini duyurmak ve politik duruşlarını ifade etmek için hiphop’u seçmiştir. Almanya’daki Türk hip hop grupları yabancı düşmanlığı, şiddet ve bunların getirdiği sorunları ifade etmenin en etmek için bu müzik tarzını kullanmaktadır.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Nedir?