Air Force: Nike markasının bir ayakkabı modelidir. 1982 yılında piyasaya sürülen ayakkabı, 90’lı yıllarda tekrardan satışa sunuldu. Bu ayakkabı modeli dünyadaki en popüler ayakkabılar arasında yer almakta. Modelin tam adı Air Force One’dır.

Bar: Rap müzikteki her satıra bar denir. Yani 32 satırlık bir parçanın bar sayısı 32’dir.

Beat: Bir Rap parçasının altyapı müziğidir. Parçaların sözleri Beat’in üzerine yazılır veya sözlerin üzerine Beat hazırlanır.

Benzo: Alman araba üreticisi Mercedes-Benz’in sokak ağzındaki adıdır. Mercedes-Benz, özellikle ürettiği lüks araçlar ile biliniyor.

Biatch: Sokak ağzında Bitch(Sürtük/Orospu) kelimesinin telaffuz hali. İlk başlarda Afro-Amerikan kişiler tarafından oldukça fazla kullanılan bu telaffuz hali, şu zamanlarda oldukça yayılmış durumda.

Breakdans: Çok fazla beceri ve güç gerektiren bir dans türüdür. Hip Hop kültürünün bir alt dalı olarak yer alır.

Cap: Birçok farklı anlamı olmasına rağmen genellikle şapka manasında kullanılır. Ayrıca Snapback veya Full Cap olarak da görülebilir.

Chain: Kelime anlamı zincirdir. Hip Hop dünyasında genellikle altın zincir ve kolyeler için kullanılır.

Crack: Kokain’in sokak dilindeki ismidir. Oldschool rap parçalarında oldukça rastlanılan bir kelimedir.

DJ: Disc Jockey veya Deejay olarak da bilinen DJ, dinleyiciler için müziği seçen ve çalan bir kişidir.

East Coast: Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu tarafıdır. New England ve Florida, Güney ve Kuzey Carolina gibi eyaletleri de içerir.

Flow: Rap parçalarındaki sözlerin akışına denir. Bu durum ise kafiyeleri zekice sıralamak anlamına geliyor. Örnek olarak;

“Yeniliklerimiz yaratır tehlike her seferinde

Benim eksenimde değilsiniz, izliyorum uzanıp Mercedes’imde

Lise mezunu olamadım ama saçarım caddelerde diploma, para

Fren ya da dur yok çarpsan bile, emin ol düz duvara”

Gang: Kelime anlamı çetedir. Amerikan kültüründe ise genellikle kriminal suçlara karışmış gruplara verilen isimdir.

Gangsta: Gangsta ise çete üyesi anlamına gelir. Gangsta kelimesi Gangster’in sokak ağzındaki telaffuz şeklidir.

Ghetto: Genellikle orantısız derecede büyük bir suç ortamında bulunan, fakir, ihmal edilmiş veya başka bir dezavantaja sahip yerleşim alanı. Bazı durumlarda bu yerleşim alanlarından gelen kişiler için de bu kelime kullanılıyor.

Graffiti: Genellik halka açık alanlarda duvarlara yapılan görsel bir sanattır. Genellikle özel sprey boyalar ve Marker ismi verilen kalemler ile yapılır.

Homie: Homeboy kelimesinin kısaltılmış ve sokak dilindeki adıdır. Genellikle yakın arkadaşlara hitap ederken kullanılır.

Hustle: İstediğin hayata, noktaya veya şeylere ulaşmak için, tüm gücünle para kazanmak için çalışmak. Bu durumda iyi veya kötü yol ayrımı yapılmaz.

Kush: Esrarın yüksek kalitede olan bir türüdür.

Lambo: Lamborghini marka araba markasının sokak dilindeki kısaltılmış hali.

Lyrics: Kelime anlamı şarkı sözleri’dir. Bu kelimeye genellikle müziklerin Youtube videolarında rastlarız.

Mary Jane: Esrarın bir takma adıdır. Son zamanlarda ise ülkemizde Burry Soprano’nun parçası ile oldukça bilinir hale geldi.

MC: Master Of Ceremonies veya Microphone Controller’ın kısaltmasıdır. Genellikle Rap müzik yapan insanlara verilen isimdir. Örnek olarak 2Pac bir MC’dir.

O.G: Açılımı Original Gangster veya Original’dır. Kelime “Gerçek Gangster” olarak çevrilebilir.

Rap: Hip Hop kültürünün sözlü müzik dalıdır. MC’ler altyapıların üzerine zekice bir şekilde sözleri akıcılık ve kafiye ile sıralayarak bu müziği ortaya çıkarırlar.

Reggae: Reggae, Jamaika’da yaratılmış bir müzik hareketidir. Müzikleri genellikle inanç, aşk, barış, yoksulluk, eşitsizlikler gibi temalara sahiptir. Bu türdeki en çok tanınan isim Bob Marley’dir.

Sample: Kelime anlamı “örnek”’tir. Çeşitli müziklerden alınan örnek kesitler ile beat’ler oluşturulabilir.

SWAG: Yeni jenerasyonun cool(havalı) kelimesinin yerine kullandığı bir kısaltma. Türkçe’de ise karizma ve şekil gibi anlamlara gelebilmekte.

Wack: İngilizce argoda yeteneksiz ve beceriksiz anlamına gelmekte.

Wanksta: Gangsta olmak isteyen fakat olmamış veya olma yolunda olan kişilere denir. 50 Cent’in de aynı isimli bir parçası bulunmakta.

Weed: Kelime anlamı ot’tur. Esrar anlamında kullanılır.

West Coast: Amerika’nın batı yakasına verilen isimdir. Los Angeles, San Francisco ve San Jose gibi şehirleri bünyesinde barındırır.