Türkçe Rap

İnternetten Sonra Hip Hop Nasıl Değişti?

İnternetten Sonra Hip Hop Nasıl Değişti?

Veri görselleştirme ve ekoloji üzerine çalışan Cédric Scherer, Spotify ve Matt Daniels’ın sağladığı veriler ile Hip Hop tarihini dönemlere ayırdı ve bir Infografik hazırladı. Bu Infografik’te müziğin nasıl değiştiğine, sanatçıların kelime kullanım oranlarına ve diğer verilerin görselleştirilmiş halleri yer aldı.

Hip Hop tarihini üçe ayıran Scherer, 1985 ile 1996 tarihleri arasında Altın Çağı, 1997 ile 2008 tarihleri arasına Bling-Bling Çağı ve 2009’dan günümüze kadar olan tarihe İnternet çağı adını verdi.

İnternetten Sonra Hip Hop Nasıl Değişti?

Yıllar Geçtikçe Rap Müzik Yavaşladı

Spotify’ın sağladığı verilere göre Rap müzik Altın Çağındayken yani 1985 ile 1996 tarihleri arasında daha çok dans ettirmeye yönelikken, Bling-Bling ve İnternet Çağında yayınlanan şarkılar, ilk döneme oranla daha yavaş bir hale gelmiş.

Belirtilene göre yine nesilde şarkılar yavaş hale gelse de, eski nesile oranla enerji daha da artmış görünüyor.

İnternetten Sonra Hip Hop Nasıl Değişti?

Yeni Nesil Rapçiler Daha Az Kelime Kullanıyor

Old School Hip Hop sevenlerin çok fazla dile getirdiği lirikalite konusu da, şarkılarda kullanılan “farklı” kelime sayısına göz atınca akıllara geliyor. Altın Çağda GZA şarkılarında 6390 adet farklı kelime kullanırken, Bling-Bling Çağı’nda MF Doom 6190 kelime ve İnternet Çağı’nda ise Denzel Curry toplamda 4426 farklı kelime kullanmış

Altın Çağda ilk üçü GZA, Wutang Clan ve Das EFX oluştururken, Bling-Bling Çağında MF Doom, Blackalicious ve Atmosphere, İnternet Çağında ise Denzel Curry, Kevin Gates ve Mac Miller oluşturuyor. Bu listeyi daha detaylı görmek isterseniz yazımızın sonundaki kaynaklara göz atabilirsiniz.

İnternetten Sonra Hip Hop Nasıl Değişti?

Spotify İle Hip Hop Kültüründeki Müzikler Kısaldı

Yaklaşık 4.5 dakika olan ortalama şarkı süresi, Spotify ve İnternet Çağından sonra 3 dakika ve altına düştü. Spotify’dan önce Doğu ve Gangster Rap türleri ortalama 4.5 dakika sürerken, Spotify’ın ardından 3 dakika ve altına inmeye başladı.

Lütfen bu haber hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Kaynaklar/Sources

Veri Görselleştirme: Cédric Scherer – @CedScherer

Veri Kaynağı: Spotify, Matt Daniels

İnfografiğin tam halini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap