Joe Young Röportajı
RöportajlarTürkçe Rap

Joe Young Röportajı – Merak Edilenleri Joe Young’a Sorduk!

Özgür Hip Hop’tan herkese merhaba, geçtiğimiz haftalarda makromusic for Spotify uygulamasının Kurucu Ortağı Ataberk Özaydın ile keyifli bir sohbet etmiştik. Bu röportajımızda ise Massaka ile ortak olarak hazırladıkları işler ile hem Türkiye’de hem de dünya çapında ses getiren Joe Young ile konuşuyoruz.

Röportajımıza hızlıca geçmeden önce belirtmeliyiz ki röportajımızı İngilizce olarak gerçekleştirdiğimiz ve Türkçe’ye yeniden çevirdiğimiz için hem bizden hem de cevaplardan kaynaklı bazı cümleler istediğimiz gibi olmadı. Eğer isterseniz buraya tıklayarak röportajın İngilizce haline ulaşabilirsiniz.

Öncelikle röportaj isteğimizi kabul ettiğin için çok teşekkür ederiz. Seni ozgurhiphop.com’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Klasik sorular ile başlayalım, Joe Young kimdir?

Joe Young bir iş adamı, aktivist, girişimci, kral ve halk şampiyonudur. Hayranlarım, güzel ülkeniz ve harika platformunuz için asla büyük ya da küstah değilim.

Rap müzik ile nasıl tanıştınız? Hangi isimler sizi bu kültürün içine çekti?

13 gibi genç bir yaşta müzik üzerine çalışmaya başladım. Hayallerimi takip ettikten yıllar sonra 19 yaşındayken, Wu Tang Clan’dan Inspectah Deck ile bağlandığım şovları ve partileri organize etmeye başladım. 2006 yılında Wu Tang Clan’dan kardeşlerim ile başladım. Akıl hocam Inspectah Deck o zamanlar MTV ve büyük istasyonlara giden ilk single’ımdaydı. Bu yüzden bana yeşil ışık verdiği için ailem Wu Tang Clan’a minnettarım.

İlginizi Çekebilir: Bedo – İçimdeki Yağmur Albüm Değerlendirmesi

Massaka düetleriniz ile milyonlarca insana ulaştınız. Peki Massaka ile nasıl tanıştın?

Bir gün ortağım Guido beni aradı ve bana çalıştığı bu adamdan bahsetti. O zamanlar Massaka ve 6ix9ine, Toxic şarkısı konseptini bir araya getirmiştik. Massaka ile şarkı üzerinde çalışarak hızlı bir şekilde iyi arkadaş olduk, sonra kardeş olduk ve gerisi gördüğünüz gibi.

Bu şarkılardan sonra Türk dinleyicilerinden nasıl geri bildirim aldınız? Geri bildirimlerden memnun musunuz?

Şu an Türkiye’deki kültürü öğreniyorum. Türkiye büyüyor ve dünyada Hip Hop için önde gelen pazarlardan biri olma potansiyeli olduğunu görüyorum. Geri bildirim şu ana kadar harika oldu. Şimdiye kadar açık kollar ile karşılandım ama karışık duygular da yaşandı. Anlıyorum. Ama bu müzik. Müzik evrensel bir dildir. Müzikle ırk ilişkileri için çok şey yapıyoruz.

Amerika’daki müzik pazarını zaten biliyorsunuz ve son müziklerinizle Türk müzik pazarına girdiniz. Sizce Türk müzik pazarının ABD’ye kıyasla artıları ve eksileri neler?

Türkiye’de pazar kültürü yaşıyor. Olduğu gibi görüyorum. İyi olan kötü ile birlikte gelir. Ve Eksileri ile Artıları. Ama günün sonunda hepsi sevgi ve eğlence. Biz sadece müzik yapıyoruz. Yani beni yanlış anlamayın bazen delirebilir ama her yerde. Kendi yolumdayım ve orada kalacağım.

Sizce Türk müzik piyasasının kendini geliştirmesi gereken noktalar neler?

Bunu söyleyecek konumda olduğumu sanmıyorum çünkü bu pazarda misafirim. Sadece yükselmeye devam et diyebilirim ve değişimden korkmayın. Çünkü 2020’de her şey değişim hakkında.

Başka hangi Türk sanatçılar ile ortak çalışmak istiyorsunuz?

Şu an itibariyle bilmiyorum. Ekibimizle yaptığımız müziği çıkarmaya ve onurlu kalmaya daha çok odaklandım. Ne olursa olsun, ortak çalışma için avlanmıyorum.

Önümüzdeki günlerde Joe Young dinleyicilerini neler bekliyor?

Sırada, Türkiye’de büyük bir şey olan Katliam 4 var, bundan sonra dinleyiciler için daha fazlasını açıklayacağım. Ama büyük bir şey olacak.

Dinleyicilerin ile aranda geçen en ilginç diyalog neydi?

Birçok kişiye oldu. Hayranlarım ve tanıdık gelen insanlarla çok konuşuyorum. Diğer Rapçiler bunu gerçekten yapmazlar. Ama insanlar için varım. Benim adım Halk içindir. Ama beni havaya uçuran Convos’lardan biri, Türkiye’den 9 yaşında ve şimdi 14 yaşındayken Müziğimi dinlediklerini ve tüm yolu takip ettiklerini yazan biriydi. Bu hoştu.

Şu sıralar kimleri dinliyorsun? Okurlarımıza tavsiye edebileceğin isimler var mı?

Hmmm. Ailem Wu Tang Clan’ı dinliyorum. Snoop Dogg, Nas, DMX, Eastsiders, Rick Ross, The Game, çoğunlukla hiç şarkı yaptığım herkesi dinliyorum.

Özgür Hip Hop olarak sorularımızı yanıtlamayı kabul ettiğiniz için tekrardan teşekkür ederiz. Son olarak Özgür Hip Hop okurlarına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

“Third Eye Open”

Joe Young’ın sosyal medya hesaplarına aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Spotify, Instagram, Twitter

Lütfen Joe Young röportajımız hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:Röportajlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir