Joker - Game Over Albüm Değerlendirmesi
İncelemeTürkçe Rap

Joker – Game Over Albüm Değerlendirmesi

Joker’in Game Over albümü seveninin de sevmeyeninin de merakla beklediği bir iş oldu. Her şeyden önce piyasanın bence böyle bir albüme ihtiyacı vardı, bunu bu ülkede yapacak isim de şüphesiz Joker. Albüm kapağından ve Joker’in Pr çalışmalarından ağır bir şeyin geleceğini bekliyordum ama bu tarz bir ültimatomu ben ve aynı zamanda genel kitle beklemiyordu.

Öncelikle tek tek şu Mc’ye bunu dediden ziyade, genel bir mantalitede değerlendireceğim. Albüm giriş parçası olarak daha genel perspektifte başlıyor. Mete Erpek kendine iki alter ego belirlemiş. Joker daha mücadeleci ruhu temsil ederken, Jokzilla savaşan modda. “Mücadelem Bitmez” bir Joker parçası. Gayet iyi bir şekilde, hoşlanmadığı şeyleri ve gençlerin problemlerini gayet akıcı bir flowla kendi bakış açısı ile anlatıyor.

İlginizi Çekebilir: Joker, Burry Soprano Diss’i Zehirli Kan şarkısını yayınladı

Daha sonra albümün hit parçası “Bi Kıvılcım Yeter” parçası geliyor. Net bir gövde gösterisi içeriyor parça. Parçada ki 37-50. saniyeler arasında yaptığı flow ve kafiye şeması benim daha önce duyduğum bir şey değil ve epey başarılı buldum. Parçada yaşadığı olay ve bu olayları yaşadığı kişilere karşı göndermelerini de çoğunlukla haklı buldum.

Flow olarak sadece Joker değil Türkçe Rap’de tüm zamanların en iyi ve en farklı işlerinden biri olabilir “Bi Kıvılcım Yeter”. Daha sonra gelen “Hesap Verin” albüm turnusolü bir iş. Dark bir altyapıya, sert vokal ile anlatımda bulunmak anca bu kadar güzel olabilir. Behzat Ç ve kendi kariyer referanslarını çok beğendim. Teknik anlamda da üst düzey bir iş.

Albümün son ve bence en iyi parçası Problem‘e gelirsek, beni en çok şaşırtan iş oldu. Yüksek parça girişi, sayamadığımız kadar kafiye değişimi. Ayrıca bu parçayı sevme sebebim Punch’ların daha net olması ve havada kalmaması. Bu parçaya klip gelmesini çok isterim.

Albümün handikapları ise Beat kalitesi ve gerçekten nakaratların çok özensiz olması. Joker sesi ile çok fazla ön plana çıkan bir mc değil. Vokali kafiyeleri ile beraber en güçlü yönü ama ses rengi ve nağme konusunda çok başarılı sayılmaz. Yine de parçaları yükseltecek nakaratlar beklerdim.

İlginizi Çekebilir: Teoman Karadeniz 2000 parçalık Hip Hop koleksiyonunu satıyor

Bir diğer eleştireceğim konu da, bazı kişiler sadece isim olarak anılmış. Yani derdin varsa derdini belirt ve bu yönde punch at, derdin yoksa neden ismini anıyorsun. Bu konu bende soru işareti oluşturdu.

Genel olarak albüm iyisi ile kötüsüyle bence bir ihtiyacı giderdi ve bir hareket sağladı. Son olarak albüme puanım 8/10. Piyasayı hareketlendiren ve bir müddet daha anacağımız bir proje oldu Game Over.

Lütfen Joker – Game Over Albüm Değerlendirmesi isimli yazımız hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:İnceleme

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir