Türkçe Rap

Khontkar Hapis Cezası Aldı!

khontkar hapis

2019 yılında adından bolca söz ettiren sanatçı Khontkar, sevenlerini oldukça üzecek bir haberi Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Yaklaşık bir saat önce bir Tweet atan sanatçı bugün görülen davası hakkındaki yeni detayları paylaştı.

İkinci celsesi 24 Mayıs tarihinde görülen dava, 26 Eylül 2019 yani bugüne ertelenmişti. Bugün akşam saatlerinde ise Khontkar, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bugün görülen celsede mahkemenin kendisini 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldığını söyledi.

Sanatçı yaptığı açıklamada bu karar için “Bugün yaptığımız müzik yüzünden yargılanışımızın son duruşması vardı… Mahkeme anayasal özgürlüğümü ihlal eden hukuka aykırı bir karar verdi.” şeklinde konuştu.

Bu haberin paylaşılmasının ardından ise Twitter ve diğer sosyal medya platformları üzerinden “#FreeKhontkar” ve “#FREEHIPHOP” gibi etiketler ile paylaşım yapılmaya başlandı.

[Özgür Hip Hop olarak sanatçının avukatı Barlas Ömür ile iletişime geçtik. Eğer kendisi bir açıklama yapmak isterse haberimizi güncelleyeceğiz.]

khontkar hapis

Khontkar’ın Avukatı Tarafından Yapılan Açıklama

Khontkar’ın avukatı Barlas Ömür, kişisel Instagram hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Tam açıklamayı sizler için paylaşıyoruz.

“Rap piyasasmda “Khontkar” rumuzuyla bilinen müvekkil Onur Dinç, meydana getirdiği sanat eserleri sebebiyle yapılan yargılama neticesinde bugün (26.09.2019) suçlu bulunmuş ve 4 sene 2 ay hapis cezasma hükmedilmiştir. Bu karar hukuktan, adaletten, hakkaniyetten alabildiğine ırak şekilde tesis edilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası adeta bir muşamba gibi ayaklar altına alınmıştır. Anayasa’nın sanata ve bilime sağladığı özgürlükler hiçe sayılmış, hukuk güvenliğine vahim bir darbe vurulmuştur. En üzücüsü şudur ki, yargımız bir kez daha kötü olanla mücadele yerine kötüyü gösterenleri cezalandırmayı tercih etmiş, gayesinin adaletten ziyade günah keçisi arayışı olduğunu tasdiklemiştir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki özgürlükler, sadece müvekkile değil, bütün sanatçılara sağlanmıştır. Bu bağlamda bunların hiçe sayılması da aynı şekilde sadece müvekkili değil, bütün sanat camiasını tehdit eden bir olgudur. Görüyoruz ki sanata vurulan kelepçe çözülmemiş, tam aksine daha da sıkı hale getirilmiştir. Anayasanın verdiği özgürlükleri hiçe sayan bu kararı tanımıyoruz. Bağımsız ve hür sanat için mücadele edeceğiz. “

Khontkar Neden Yargılanıyor?

Khontkar ve Young Bego, 1 Haziran 2018 tarihinde İzmir Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce evlerine yapılan operasyon ile gözaltına alınmışlardı.

İkili hakkında “uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını alenen özendirme ve bu nitelikle yayın yapma” ve “kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alma ve bulundurma” suçlarını işledikleri sebebiyle işlem yapıldı.

Young Bego bu gözaltının ardından sonra serbest kalırken, Khontkar bir süre tutuklu kalmıştı.

Lütfen bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu haberi sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye erişmemize yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap