Khontkar Kimdir?

ozgurhiphop.com’da yayınladığımız kimdir serimizde bu sefer Khontkar kimdir diyoruz. Bu yazıda sanatçının Spotify hesabındaki biyografisini sizlere aktarırken, kaç yaşında, gerçek adı, nereli ve şarkıları gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Sahne adı Khontkar, gerçek adı Onur Dinç olan Türk rapçi 24 Temmuz 1991 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi. Khontkar söz yazarı ve prodüktördür.

Trap müzik sanatçısı Khontkar, rap yapmaya küçük yaşlarda başladı. Birkaç yıllık pratiklerinin ardından 2008 yılında Güney yaka etkisinde olan hip hop alanında yolunu çizdi. Onur aynı zaman Türkiye’nin ilk trap müzik yapan müzisyenlerinden biridir.

İlginizi Çekebilir: Hip Hop ile Rap Farkı Nedir?

 Khontkar zorlu bir yaşam sürdü. Hayatı kolay olmadığından hip hop kültürünün temelindeki çabalama ve mücadele oldularını kendisiyle bağdaştırdı. Bunun ardından kendini hip hop’ın içinde buldu.

2009 yılında RedKeys Music isimli kendi plak şirketini kurdu. 5 senede 8 adet freestlye mixtape yayınladı. 

2015 yılında ilk İngilizce projesini yayınladı. Birkaç ay sonraysa 10 şarkılık NOBODI albümünü yayınladı. 2016 yılında Barry Allen takma adıyla MRNI isimli bir prodüktör EP’si yayınladı. Bu EP’de kendisi dahil Bixi Blake ve KT gibi şirketindeki sanatçılara yer verdi.

Bunların ardından, Bixi Blake, Metth ve Young Bego’yla birlikte RedKeyGang parçasını yayınladı ve bu parça spotify resmi listelerinde yerini aldı. 2017’nin ağustos ayında ilk majör label single çalışması olan “Hiçbir Şeyim Yok” ile yeraltından çıkarak ana akımda yerini aldı. Bu şarkıda hayatından alıntılar yapmıştır. 2018 yılında ise “Kime Ne” single şarkısını yayınladı. 

Mayız 2018’de bazı şarkı sözleri sebebiyle hakkında açılan dava sonucu hapis cezası aldı. Bir aydan üzün bir süre hapiste kaldı. Temmuz 2018’de şartlı tahliyeyle salındı. Aralık 2018’de çıkardığı ilk bandrollü albümü olan “100” ile yükselişinde önemli bir dönemece girdi.

Uzun süren mahkemelerinin ardından 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yaşadıklarına rağmen yılmadan yoluna devam eden sanatçı Türkiye’nin dört bir yanında verdiği konserlerle sevenleriyle buluşarak hayran kitlesini arttırmaya devam etti. 2019 yılında Ben Fero ile çıkardığı “JENGA” ile dinlenme rekorları kırdı. Jenga isimli şarkısı aylarca en çok dinlenenler listesinde yerini hiç kaybetmedi. 

Ünlü trap şarkıcısı Khontkar şirketi bünyesinde müzik yapmaya ve Türkiye’yi sallamaya devam ediyor.

Lütfen Khontkar Kimdir? yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!