Launchpad Nedir?

Launchpad müzik yazılımı ve uygulamaları için kullanılan etkileşimli donanım denetleyicileri yelpazesi tüm dünyadaki müzik yapımcıları tarafından kullanılmaktadır. Yazılımınızı bir müzik aletine ve fikirleri gerçeğe dönüştüren, deneyim kazandıran dokunsal bir müzik sunar. Launchpad, klip başlatma, döngü, vuruş yapma ve efekt tetikleme dünyasına girişinizdir. Basit renkli LED ped ızgarası, ritimleriniz ve parçalarınızla pratik bir şekilde çalışarak anında fikirleri denemenize, şarkı fikirlerinizi düzenlemenize ve canlı olarak oynamanıza izin verir.

Endüstri lideri bir denetleyici olarak, Launchpad donanım ve yazılımları sahnelerde ve dünyadaki stüdyolarda elektronik müzik yaratmak için bir araya getiren profesyoneller için tasarlanmıştır. Yine de profesyonel bir stüdyoya ve çok sayıda donanıma ihtiyacınız yok. Aslında, ritimler yapmak, fikirler geliştirmek ve izlerinizi bitirmek için bir Launchpad’den daha fazlasına ihtiyacınız yok. Klipleri, sahneleri ve örnekleri tetikleyebilir ve dünyayla paylaşmak için performansınızı kaydedebilirsiniz.

Launchpad’in çalışma şekli pratik olarak sınırsızdır ve bir kez müzik yapma sürecinizin merkezi haline geldiğinde, asla platformları değiştirmenize veya yeni bir kontrol öğrenmenize gerek kalmayacak. Ayarlarınızı genişletmek istiyorsanız, yaratıcılığınızı en üst düzeye çıkarmak için başka bir denetleyici ile eşleştirebilirsiniz.

launchpad nedir

Launchpad Nasıl Kullanılır?

Launchpad teknik olarak bir enstrüman değil, piyano veya gitarda olduğu gibi herhangi bir ses çıkarmıyor. Launchpad, bağlandığınız bilgisayara veri gönderen bir MIDI denetleyicisidir. Bilgisayar daha sonra bu yazılımı istediğiniz yazılıma atayabilir. Örneğin, bir davul makinesine bağlayabilir ve davul örneklerini tetiklemek için pedlere basabilirsiniz. Piyanoya bağlayabilir ve daha sonra standart bir klavye tarzı denetleyicide yaptığınız gibi akorları ve melodileri çalabilirsiniz. Başlatma paneli, en yaygın olarak Ableton ile birlikte kullanılır.

Launchpad’in Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tüm bilgisayarlara ilk taktığınızda, Launchpad otomatik olarak yanmaz. Kullanmayı düşündüğünüz yazılım ile ayarlanması gerekecektir. Launchpad’inizin çalışmadığından endişeleniyorsanız, yapmanız gereken ilk şey, bilgisayarın Aygıt Yöneticisi’ne veya Sistem Bilgisine düzgün şekilde bağlandığından emin olmaktır.

Öncelikle, Launchpad’iniz için Novation USB 1.1 Sürücüsünü indirip yükleyin. Daha sonra bu bir Windows bilgisayarıysa, Denetim Masasına girip Sistem sekmesinden Aygıt Yöneticisi’ni açın. Eğer bu bir Mac bilgisayar ise, Uygulamalara girip Yardımcı Programlar sekmesinden Sistem Bilgisi’ni açın. Eğer Windows’da Launchpad’in sürücüsü burada listeleniyorsa ve sarı ünlem yoksa çalışmasında sorun olmayacaktır. Mac’de ise listede Launchpad sürücüsünün listede görünmesi gerekmektedir.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!