makromusic for Spotify Kurucu Ortağı Ataberk Özaydın Röportajı
RöportajlarTürkçe Rap

makromusic for Spotify Kurucu Ortağı Ataberk Özaydın Röportajı

Özgür Hip Hop olarak bir süredir gerçekleştiremediğimiz röportajlarımıza yavaş yavaş geri dönüyoruz. Bu röportajımızda çok kısa bir süre önce yayınlanmış fakat ciddi bir popülerliğe ve kullanıcı kitlesine ulaşmış olan uygulama makromusic for Spotify’ın Kurucu Ortağı Ataberk Özaydın ile konuşuyoruz.

Selamlar Ataberk, röportaj isteğimizi kabul ettiğin için çok teşekkür ederiz. Seni Özgür Hip Hop’ta ağırladığımız için mutluluk duyuyoruz. Seni hiç tanımayan birine kendini nasıl anlatırsın?

Selamlar, beni Özgür Hip Hop’a davet ettiğiniz için asıl ben teşekkür ederim. Geliştirmeyi ve geliştirenlerle birlikte hareket etmeyi seven, saygı duyan birisiyim. Hayatımın her evresinde bir şeyleri geliştirmeyi sürdüreceğimi düşünüyorum.

Aslında seninle bu sohbeti gerçekleştirmemizin asıl sebebi makromusic for Spotify. Nedir bu makromusic?

makromusic 18 Nisan 2020’de yayına aldığımız, müzik zevki aynı olan ya da aynı anda aynı şarkıyı dinleyen kişilerin eşleşip tanışabileceği, şimdilik sadece Spotify ile entegre çalışan mobil uygulama.

makromusic for Spotify’ın arkasındaki ekibi bizlere kısaca tanıtmak ister misin?

Ekibimiz benimle birlikte 5 üniversite öğrencisinden oluşuyor. Hepimiz Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği öğrencileriyiz. Ben ​Ataberk Özaydın İstinye Üniversitesi Yazılım Mühendisliği 1 Sınıf, Atakan Gülbahar İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 1 Sınıf, Aybars Göçerler Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2. Sınıf, Altan Özlü Beykent
Üniversitesi Yazılım Mühendisliği 1 Sınıf, Merve Hatun Özcan İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 1. Sınıf öğrencileriyiz.

Çok klişe bir soru olacak ama makromusic fikri nereden çıktı?

Ben lise 1 sınıftayken (2013-2014) ilk defa Spotify masaüstü uygulamasını indirmiştim ve Facebook arkadaşlarımın hangi şarkıları dinlediklerini canlı olarak görebildiğimi fark ettim. Bu kişileri bir web sitesi ya da uygulamayla eşleştirip eşleştiremeyeceğimizi düşünmüştüm ama o zamanlar teknik bilgim olmadığı için sadece proje olarak kurgulamıştım. Zaman geçtikçe başka özellikler de aklıma geldi ve bunları devamlı not aldım. Üniversiteye girdiğimde ise ekibimle birlikte uygulamayı yapabilecek yeterli donanım ve bilgiye gelmiştik. Sonrasında da zaten uygulamayı yapmaya başladık. Çok çalışarak, yaklaşık 3 ay kadar kısa bir sürede uygulamayı tamamlayıp marketlere yükledik.

İlginizi Çekebilir: Kovala Filmi Fragmanı Yayınlandı

Uygulamayı yayına alalı yaklaşık 1 ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen onbinlerce indirmeye ve kullanıcıya ulaştınız. Hatta adınıza parodi ve fan sayfaları açıldı. Ekip olarak çıkış sürecinde bu kadar kullanıcıya ulaşmayı ve bu kadar sahiplenilmeyi bekliyor muydunuz?

Kullanıcılarımızın makromusic’i sahiplenmesi bizi çok mutlu ediyor. Zannediyoruz ki, bizim de üniversitede okuyan öğrenciler ve aslında kullanıcılarımızla yaşıt olmamız arkadaş olabilme
bağımızı ve samimiyet kurabilmemizi sağladı. Gönüllü olarak, uygulamanın gelişimi için ne gerekiyorsa yapmak isteyen ve bizimle bu konuda iletişime geçen binlerce kullanıcımız var
diyebilirim.

makromusic’in potansiyeli, geliştirme sürecinde hep konuştuğumuz ve umutlu olduğumuz bir uygulamaydı.

Eğer mümkünse bizler ile güncel verileri paylaşabilir misin?

Sosyal medyalarımızda sürekli paylaştığımız verilerden güncel olanları kısaca paylaşayım. İndirme sayımız +75.000‘e geldi. makromusic’te paylaşılan mesaj sayısı +12.000.000’u geçti.
Başarılı eşleşme sonucu ise +70.000 Organik olarak, kullanıcılarımızın paylaşımları sayesinde hızla büyümeye devam ediyoruz!

Sence kullanıcılar makromusic’te en çok hangi özelliği sevdi?

İstatistikleri incelediğimiz zaman, sohbet sırasında konuştukları kişiyle anlık olarak dinledikleri müziği paylaşabilmek ve bu paylaşılan müziklerden otomatik bir Spotify çalma listesi oluşturabilmeyi çok seviyorlar diyebiliriz. Kullanıcılarımız makromusic’te olanlar kadar, olmayan özellikleri de seviyorlar. makromusic yapısını bozmaması adına, özellikle getirmediğimiz bazı
özellikler de var.

İleriki zamanlarda makromusic kullanıcılarını hangi yeni özellikler bekliyor?

makromusic’i yayınladıktan bu yana(29 Gün geçti) onlarca yeni özellik ve optimizasyonlar ekledik. Kullanıcılarımızın geri dönüşlerine göre yenilerini de eklemeye devam ediyoruz. Kullanıcılarımızın en iyi makromusic deneyimini yaşaması için elimizden geleni yapıyoruz.

Özgür Hip Hop olarak sorularımızı yanıtlamayı kabul ettiğin için tekrardan teşekkür ederiz. Son olarak Özgür Hip Hop okurlarına söylemek istediğin bir şey var mı?

Sosyal medya hesaplarımızdan tüm kullanıcılarımızla sürekli etkileşim içindeyiz. makromusic’te görmek ya da görmemek istediğiniz özellikleri bizimle her zaman paylaşabilirsiniz. Geri dönüşleriniz bizim için çok önemli. Kendi sosyal medya hesaplarınızda makromusic hakkında paylaşım yaparak, Google Play Store ve App Store’da puanlayıp, yorum yaparak bize destek olabilirsiniz.

Davet ettiğiniz ve bizi desteklediğiniz için tüm Özgür Hip Hop ailesine çok teşekkür ederiz!

Eğer makromusic for Spotify’ı mobil cihazlarınıza indirmek isterseniz buraya tıklayarak Google Play Store sayfasına, buraya tıklayarak ise IOS App Store sayfasına ulaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:Röportajlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir