Türkçe Rap

Mero’nun Şarkısı YouTube’dan Kaldırıldı!

mero

Son zamanlarda ülkemizde oldukça aktif bir dinleyici kitlesine sahip olan Mero, Baller Los şarkısı ile gündemimizde. 19 yaşında rap müzik sanatçısının 2018 yılında yayınladığı Baller Los şarkısı, telif hakkı ihtarı ile YouTube üzerinden kaldırıldı.

14 Ağustos’un akşam saatlerinde ortaya çıkan haber ile milyonlarca dinlenen şarkının kaldırıldığı öğrenildi. Diepx isimli bir kanalın başvurusu ile video, yayın platformundan kaldırıldı. Paylaşılan elektronik postaya göre, Mero tarafından, Sipo isimli sanatçının G.U.N şarkısının telif haklarını ihlal edildiği iddia edildi.

YouTube ekibi ise gerçekleştirdiği incelemenin ardından bu videonun telif haklarını ihlal ettiğine karar verdi ve Baller Los şarkısını kaldırdı.

[ilgiliicerik icerik_id=”911″]

Altyapı Başka Bir Kişiye Ait

Çoğu kişi şarkının altyapısı yüzünden bu olayın yaşandığını düşünse de, altyapı 11 Ağu 2018 tarihinde Josh Petruccio tarafından YouTube üzerinde “(FREE) Drake x Asap Rocky Type Beat – Distant Ft Russ” başlığı ile yayınlandı.

Josh Petruccio YouTube üzerinde 240 binden daha fazla aboneye sahipken, bahsettiğimiz video 8.5 milyondan daha fazla görüntülendi.

Mero’nun şarkısı ise 23 Kasım 2018’de, Sipo’nun şarkısı ise 24 Ağu 2018 tarihinde yayınlandı.

Sipo’dan Açıklama Geldi

Olayın sosyal medya hesaplarında paylaşılmasının ardından hak talebinde bulunan sanatçı Sipo, bir Instagram sayfasının gönderisinin altında şu açıklamayı yaptı;

“Arkadaşlar ben Sipo, oncelikle destek olan olmayan herkese sonsuz tesekkur ederim haksizliga susan dilsiz seytandir benim emek verip 5 k dinletebildigim sarkiyi calip parayla 100m dinletirsen ve birde bana telif atarsan bende bunu yaparim kimse kusura bakmasin seviyo olabilirsiniz ama bu gercekleri degistirmez beat free telif beati caldigi icin atilmadi beatin haklari bende degil zaten tarafsiz dinleyen neden atildigini ayirt edebilcek kapasitededir. ”

Sipo’nun Özgür Hip Hop’a Özel Açıklaması

Gece saatlerinde ise Sipo’ya ulaşıp olay hakkındaki yorumlarını aldık. Bu yorumu ve açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.

“Öncelikle Mero’nun tüm fanlarından özür diliyorum ben sadece kendi hakkımı savundum eğer haklı olsalardı telifi kazanırlardı.

Bu olay geçen sene G.U.N adlı şarkımı yayınlamamla gerçekleşti 2 ay sonra şarkımın altında Mero Baller Los tan çalmışsın yorumları ile karşılaştım şarkıyı açtığımda çok şaşırmıştım beati kullanabilir evet free bir beat di fakat şarkımın flowuna kadar taklit edilip kopyalanmıştı fakat kimsenin bana inanmayacağını düşünüyordum bu işler hep boyledir Drake X’ten çalarken herkes X’in yanındaydı bende artık inanmamaları düşüncesini boşverip sadece telif attım.

Şarkıyı ondan önce yaptığıma ve tamamen benden kopyalayıp gelir elde ettiğine dair. Şarkıyı geri yüklemeleri umruma değil isterse kanalımı kapattırsınlar insanlara neyin ne olduğunu gösteriyorum bu benim için yeterli..

Teşekkür ederim.”

[Güncelleme: 15.08.2019 – 15:17]

Şarkı Yeniden YouTube’da

Şarkının YouTube’dan kaldırılmasının üzerinden yaklaşık 10 saat geçmesinin ardından, 15 Ağustos’un öğle saatlerinde Baller Los şarkısı yeniden yayınlandı. 23 Kas 2018 tarihinde yayınlanan şarkı bu sürede 100 milyondan daha fazla görüntülenmeye ulaştı.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap