Nedir?

Midi Klavye Ne İşe Yarar?

midi klavye nedir

MIDI klavye, MIDI donanımlı bir cihaza komut gönderebilen bir cihazdır. Bir tuşa bastığınızda bir MIDI mesajı oluşturur. Mesaj, bir USB veya MIDI kablosu yardımıyla bağlı olduğu cihaza gönderilir. Bazı MIDI klavyeler, hem stüdyoda hem de sahnede daha fazla işlevsellik sağlayan programlanabilir ek pedlere, faderlere ve kodlayıcılara sahiptir. Sonunda, hepsi aynı amaca ulaşır.

MIDI Klavye nedir?

MIDI klavyelerinde kullanılan en yaygın iki MIDI mesajı MIDI notları ve MIDI CC’dir. Her ikisi de veri gönderirken, her birinin davranış şekli biraz farklıdır. MIDI notları bir ışık anahtarı gibidir; açabilir veya kapatabilirsiniz. Diğer taraftan, MIDI CC, bir dizi MIDI verisi göndermenize izin veren bir dimmer gibidir. Ses seviyesi, yama değişiklikleri, ayak pedalı kontrolü ve modülasyon gibi şeyler için kullanılır.

midi klavye ne işe yarar

MIDI ve Müzik Notasyonu

Müzik notasyonu programları, müzik okuma ve yazma becerilerinizi öğrenmenize ve geliştirmenize yardımcı olacak harika bir araçtır. Midi klavye bir bilgisayara bağlandığında ve gösterim yazılımı açıldığında, müzik yazılabilir, müzik okunabilir ve üzerinde çalışılan her şey çalınabilir. Müzik gösteriminin temelleri konusunda size yardımcı olacak birçok eğitim programı mevcuttur; bazıları etkileşimlidir ve öğrenmeyi eğlenceli hale getirir. Ayrıca, müziğinizi diğer müzisyenlerle paylaşabilmeniz de mümkündür.

Midi klavye başka bir MIDI klavyeyle bağlanabilir. Ayrıca üç veya daha fazla bir midi klavye zinciri oluşturulabilir. Bunun için her klavyeyi farklı bir ses düzeltme ekiyle ayarlamak ve ana klavyeden tüm klavyeleri aynı anda çalmak gerekir. Böylece piyano ve sicim seslerini, elektro gitar ile birleştirmenin nasıl bir his olduğunu görebilirsiniz.

midi klavye nedir

USB ve MIDI Bağlantıları

Çoğu midi klavye bilgisayarınıza USB üzerinden bağlanır. Kurulumlar değişebilirken, USB MIDI’ye göre daha yaygındır, çünkü kablolardan ziyade yalnızca bir kabloya ihtiyacınız vardır. Genellikle harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymayacağınız anlamına gelen veri yolu gücü sağlayabilir. Bazı MIDI klavyeler sınıfa uygundur ve genel sürücüler kullanır, ancak diğerleri DAW’da çalışabilmesi için üçüncü taraf sürücü yazılımı gerektirir.

Bir MIDI klavyesini bağlamak kolaydır; USB kablosunu bağlayın ve oynamaya başlayın. MIDI klavyeleri MIDI kablolarıyla bağlamak için modele bağlı olarak, denetleyiciyi bağlamadan önce gerekli tüm yazılımları kurmanız gerekebilir. MIDI kabloları yalnızca bir yön veri gönderir, bu nedenle MIDI Çıkış bağlantı noktalarını doğru MIDI Giriş bağlantı noktalarına bağladığınızdan emin olun, aksi takdirde MIDI verileri aktarılmaz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Nedir?