Mix ve Mastering Nedir
Nedir?

Mix ve Mastering Nedir?

Özgür Hip Hop üzerinde yayınladığımız Nedir serimize Mix ve Mastering Nedir? yazımız ile devam ediyoruz. Yazdığımız haberlerde ve diğer içeriklerde sık sık adını duyduğunuz Mix ve Mastering Nedir? konusunun ne olduğunu bu yazıda açıklıyor olacağız.

Mix nedir?

Mix kelimesi İngilizce’de karıştırmak anlamına gelir. Bu karıştırma eylemi hamur karıştırmak veya ışık demetlerini karıştırmak olarak kullanılabilir ancak müzik için kullanıldığında sesleri birbirine katmak olarak düşünülebilir. Sesleri birbirine karıştırmak için kullanılan araca Mixer denir ve bu en temel araçtır. Canlı müzikler için kullanılan mixerler ile kayıt stüdyolarında kullanılan mixerler birbirlerinden farklıdır. Stüdyolarda kullanılan, kayıt masası olarak da nitelendirilen mikserlerdir.

İlginizi Çekebilir: Sizin İçin Seçtiğimiz 5 Free Beat

Mix aşamasında sesler birbirlerine karıştırılır ve verilmek istenen mesaja ya da duyguya göre dengelenir. Low – cut (high – pass), grafik ekolayzır, parametrik eq gibi araçlar kullanılarak gerekli olan headroom sağlanır ve kanalların doğru frekans aralığında olması sağlanır. Kompresör, limiter, gate gibi araçlar kullanılarak kanalların ve parçanın dinamiklerine müdahale edilir. Reverb, delay gibi zaman bazlı efektler kullanılarak parça cilalanır. Bahsedilen tüm bu cihazlar ile parçalar için artistik efektler de oluşturulup uygulanabilir.

Mix, albüm kayıt işlemlerinin en önemli aşamalarından biridir. Ayrı ayrı yapılmış bütün işlemler bir araya getirilir ve tek bir parça olarak duyulur. Kötü enstrüman kayıtları ya da vokal kayıtlarındaki hatalar bu aşamada düzeltilir.

Mix ve Mastering Nedir

Mastering nedir?

Mastering kelimesini tarihine ve detayına çok fazla girmeden özetleyecek olursak, miks (mix) aşaması bitmiş parça ya da parçaların Mastering aşamasında dağıtıma hazır hale getirilmesidir. Eğer özeti biraz daha açarsak, albüm içerisindeki şarkılar birbirlerine göre dengelenir. Parçanın ses yüksekliği, EQ karakteristiği, genel dinamikleri, ambiyans gibi özellikleri Mastering aşamasında dengelenir. Bu aşamada parça aralarındaki, parçaların başlangıç ve sonundaki boşluklar ayarlanır. Bu ve benzeri titizlik, ustalık ve müzik kulağı gerektiren birçok işlemin ardından parça ya da albüm CD’ye yazılmaya hazır hale gelir. CD’ye yazılan parça ya da albüm dağıtım firmasına gönderilmeye hazır hale gelerek müşteriye teslim edilir.

Mastering, bir nevi frekansların dengelenmesi işlemidir. Mastering oldukça pahalı ve profesyonellik isteyen bir faaliyettir.

Lütfen Mix ve Mastering Nedir? isimli yazımız hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler!

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:Nedir?

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir