Mode Xl Kimdir?

Kariyerine 1998 yılında başlayan Mode XL rap camiasında saygın bir yeri olan rap müzik grubudur. Türkçe rap camiasında ”serseri ikili” olarak adlandırılır. Ve yaptığı rap müzik tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanmayı başarmıştır. Rap grubumuz Veyasin ve Evren Besta adında iki kişi tarafından kurulmuştur.

Günümüzde de pek çok rap şarkısı hala dinlenmektedir. Eski bir rap müzik grubu olan Mode XL birçok başarılı albüme imza atmışlardır. İkilinin oluşturduğu rap grubu bilindik müzik şirketleri ile çalışmışlardır. Özellikle HipHopLifePro adlı müzik şirketi ile çalışarak adından söz ettirmişlerdir. Daha sonra mk2, BaseMode Records ve son olarak da Hipnetic records ile birlikte çalışmışlardır.

Mode XL grubu Youtube, Deezer, Spotify ve diğer pek çok platformdan dinlenilmektedir. Ankara Batıkent civarında ikamet eden grup, bu rap oluşumunu da burada kurmuşlardır.

mode xl kimdir

Mode XL Albümleri Nelerdir?

Köklü bir rap kariyeri olan bu rap grubunun bilindik pek çok albümü bulunmaktadır. 1998 yılında kariyerine giriş yapan grup 5 sene sonra ilk rap albümünü çıkarmıştır. 2003 yıllında ”Altın Jak” adlı albümü ile piyasaya bomba gibi bir giriş yapan Mode XL bu albüm sayesinde ününü iyice arttırmayı başarmıştır.

Aradan 2 sene sonra 2005 yılında ”Serseri Serbest Stili” adlı albümü ile piyasada yankılarını sürdürmeye devam etmiştir. Bu albüm ile Türkçe rapte ”serseri ikili” olarak unvan kazanmışlardır. Daha sonra en son albümü olan ”Mevzu Makamı” adlı albümünü 2015 yılında piyasaya sürmüştür.

mode xl kimdir

Gansgta Rap’in Öncü İsimleri

Mode XL bir röportajında grubunun Türkiye’de ki gangsta rap’in öncüsü olduğunu ve bu platformda zirvede tek olduğunu dile getirmişti. Ülkemizde ki gangsta rap alışıla gelmişin dışında bir rap müzik türüdür. Bundan dolayı ülkede ki tek temsilcileri olduğunu söyleyen rap grubu kendilerini gansgta rap de daha da geliştireceğini söylediler.

Sivri dilli rapçiler olarak tanımlanan grup bilindik pek çok rapçiye dis attı. Ülkemizde pek çok alanda konser vermeye devam etmektedirler. Veyasin ve Evren Besta’dan oluşan grup görünüyor ki rap müzik türünü ileriye taşıyan ve taşıyacak bir grup olacaklar.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!