Türkçe Rap

Müzik platformu Tidal, Türkiye’de yasaklandı

Müzik platformu Tidal, Türkiye'de yasaklandı

Geçtiğimiz haftalarda ozgurhiphop.com üzerinden sizler ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun aralarında Tidal ve Deezer gibi platformların da bulunduğu şirketlere lisans almaları için veya yayınlarını sonlandırmaları için bir uyarıda bulunduğunu aktarmıştık.

Bu uyarının ardından kısa süre sonra Deezer, RTÜK’e lisans başvurusunda bulunarak ülkemizde yasal bir şekilde yer almak istediğini söylemiş fakat Tidal’dan herhangi bir geri dönüş olmamıştı.

İlginizi Çekebilir: Aydeed’in yeni teklisi Bilmezdim yayınlandı

27 Kasım Cuma günü ise Twitter üzerinde @engelliweb kullanıcı adına sahip Engelli Web oluşumunun yaptığı paylaşım ile müzik platformu Tidal’ın ülkemizde yasaklandığı duyuruldu. Paylaşılan gönderide belirtilene göre Tidal, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Kasım 2020 tarih ve 2020/8108 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Atılan bu Tweet ile konunun gündeme gelmesinin üzerine RTÜK’ten de bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada 9 Kasım 2020 tarihinde ihtarda bulunulduğunu, yapılan duyurunun ardından Tidal hariç tüm yayıncıların gerekli başvuruda bulunduğu belirtilirken, 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sulh ceza hâkimliğine başvurulduğunu ve bu kararın alındığı söylendi.

Olayların yaşandığı aynı gün NetBlocks.org da ülkemizdeki internet sağlayıcılarından tidal.com’a erişimin son halini gösteren bir görsel paylaştı.

Müzik platformu Tidal, Türkiye'de yasaklandı

Lütfen bu haber hakkındaki olumlu ya da olumsuz, herhangi bir düşüncenizi yazımızın sonunda yer alan yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden arkadaşlarınız ile paylaşarak daha fazla okuyucuya ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler!

[Güncelleme: 29.11.2020 – 18:58]

sehirveritim.com’dan Cenk Durlu, Twitter üzerinde yaptığı bir paylaşım ile birlikte konu hakkında bir gelişme yaşandı. Tidal ile Twitter üzerinden ülkemizde yaşanan son durum hakkında iletişime geçen Durlu, konu hakkında açıklayıcı bir cevap aldı.

Yapılan açıklamada “Buna dikkatimizi çektiğiniz için teşekkür ederiz. Platforma erişim sorunlarıyla ilgili rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Son gelişmeler nedeniyle bir lisansa ihtiyaç duyabileceğimizi ve ülkede çalışmak için gerekli lisansları alma ve alma sürecinde olduğumuzu biliyoruz.” sözlerine yer verildi.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap