Nedir?

Nike Air Force Ayakkabısının Tarihi

nike air force ayakkabı

İlk olarak 1982 yılında üretilerek satışa sunulan Nike Air Force ayakkabısı, bunca yıl geçmesine rağmen Nike’ın popüler olan ürünleri arasında yer almaya devam etmektedir. Adını ABD başkanını taşıyan uçaklar olan Air Force 1′ den alan Air Force ayakkabılar ilk olarak “Bir kutu hava” sloganıyla ayakkabı dünyasına girmişti.

Yastıklama ve destek için hava dolu bir cebi bulunan ilk basketbol ayakkabısı olma unvanına  da sahip olan Air Force ayakkabı, Bruce Kilgore tarafından tasarlanmıştır. Aslında Nike’ın hava ünitesine sahip olan ilk ayakkabı modeli Tailwand’dı. Ancak basketbol ayakkabısı sektörüne girmek isteyen Nike, Air Force ayakkabıyı çıkartarak basketbol ayakkabılarında ilk hava dolu cebi uygulamıştır.

Nike’ın Air Force ayakkabı modeli ile üstün satış başarı yakaladıktan sonra 6 NBA yıldızıyla anlaşma imzalamıştır. Bunlar dönemlerinin önemli basketbolcuları olan Michael Cooper, Moses Malone, Bobby Jones, Calvin Matt, Mychal Thompson ve Jamaal Wilkes’ti. Aynı zamanda muhteşem bir kariyere sahip olan All-Star Charles Barkley’de Air Force ayakkabı giyen basketbolcular arasında yer almıştır.

nike air force ayakkabı

Nike Air Force Ayakkabısının Üretiminin Durdurulması

Nike hep ileriye doğru gitmek isteyen bir şirket olduğu için Air Force ayakkabı üretimini durdurup, onun yerine gündeme bomba gibi düşebilecek bir model tasarlamak istemişti. 1982’den 1984 yılına kadar muhteşem satış rakamları yakalayan Air Force ayakkabısı, 1984’te üretimini durdurdu. Ama üretimi durduktan sonra neredeyse bütün kullanıcıları Air Force ayakkabı için çok fazla talepte bulundular. Giyen kişiler daha fazla renklere sahip olmak istiyordu.

Bu yoğun talepler üzerime Nike  1986 yılında tekrar bir Air Force modeli çıkardı. Bu geri dönüş ile Retro-ing tarzının da başlangıcını yapmış oldu. Bugün yaklaşık 2000 Air Force modeli bulunmaktadır.

nike air force ayakkabı

Nike Air Force’un Hip Hop Kültürüne Etkisi

Nike’ın bu ayakkabısı, Baltimore, Philadelphia ve New York City’ de tam anlamıyla patlama yapmıştı. Doğu kıyısındaki hip hop kültürünü oluşturan birçok rapçi sahneye çıkarken ve kliplerini çekerken bu ayakkabıları giyiyorlardı. Bunun en güzel örneği, ünlü rapçi Nelly’nin 2002 yılında Air Force Ones isimli şarkı çıkarmasıdır. Bu şarkının klibinde baş rolde Air Force ayakkabılar rol alıyor. Böylece, tıpkı aynı basketboldaki gibi hip hop dinleyicileri de Air Force akımına kapılmıştır.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Nedir?