Norm Ender Kimdir?

Asıl adı Ender Eroğlu olan Türkiye’nin tanıdığı ünlü rapçilerinden Norm Ender 25 Mart 1985 yılında İzmir’de doğdu. İzmir’in Bornava ilçesinde dünyaya gelen ünlü rapçi 10 yaşında Cartel olarak bilinen müzik grubuna katıldı ve rap hayatına bu sayede başladı. Eğitim hayatı onun için iyi geçmedi çünkü sürekli kavga etmesinden dolayı lise eğitimini sonlandırdı.

İzmir’in birbirinden farklı diskolarında sahneye çıkmaya başlayan Norm Ender kendisini rap şarkılarıyla müzik dünyasına tanıtmaya başladı. Kendisini kısa sürede geliştirerek rap şarkıları yazmaya başladı. Rap şarkılarını ilk dinleyicileri olan arkadaşları ona tam not vermeye başlayınca 2004 yılında düzenlenen Akademi Türkiye müzik yarışmasına katılmaya karar verdi.

norm ender kimdir

Norm Ender İçin Müzik Yarışması Bir Basamak           

Müzik yarışmasına katıldıktan sonra ona Akademi Türkiye müzik yarışmasına fon müzik yapması için İstanbul’a davet geldi. Kendi tarzı rap olan Norm Ender yarışmada kendi tarzı dışında şarkı söylemesi istendiğinden dolayı yarışmayı bıraktı. Bu yarışmanın işleyişine ve terk etmesine neden olduğu pop müziğe kızarak Rap Dersi adlı rap şarkısını yazdı. Bu sırada tek olmayan ve grupta yakın arkadaşı olan Erman Altınoğlu en büyük destekçisiydi.

Akademi Türkiye’ye karşı yapılan rap müziği bugün 10 milyon görüntülemeye sahip. Bu müzik parçasından sonra patlama yaşayan Eksik Etek şarkısıyla dinleyicilerinin karşısına çıktı. Bütün yaş gruplarını kapsama alarak birçok kesime ders verdi.

norm ender kimdir

Ender Eroğlu Askerden Sonra

Askerlik görevini yerine getirdikten sonra ilk işi bir albüm yapmak oldu. Albüm ismi İçinde Patlar olan albümünde ilk defa bir klip çekti. Bu klip Çıktık Yine Yollara adlı şarkısında kullanıldı. Hızlı bir şekilde rap müziğinin zirvesine yükselirken sürekli yenilikler yapmaktaydı. Bu yeniliklerden bir tanesi 2012 yılında çıkarmış olduğu albümü oldu.

Albümünü birçok şehirde tanıttı ve konser verdi. Bu çalışmalara esnasında takma adını birçok kesime gösterdi ve tanıttı. Bu şarkıları arasında en çok dinlenen şarkısı Eksik Etek oldu. Bir süre rap müziğine ara verdi. 2016 yılında bir şarkı daha yaptı. En son olarak günümüzde birçok rap müzisyenine meydan okuyarak Mekanın Sahibi adlı şarkısını piyasaya sürdü ve milyonlarca dinleyicinin beğenisini aldı.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!