Old School Ne Demek?

Old School genel bir tabirdir. Türkçede ’Eski Okul’ anlamına gelmektedir. Bir müziğin en eskileri ve başarılıları anlamında kullanılmaktadır. Hip Hop müzikte OldSchool dendiğinde 70’ler ve 80’lerdeki eski rap ustaları kastedilir. Türkiye’ye ise Rap daha geç geldiğinden 90’lı yıllar önemsenmektedir. Örnek vermek gerekirse Türkçe Rap’te OldSchool olarak tabir edilen isimler şunlardır: Cartel, Ceza, Sagopa Kajmer, Fuat Ergin, Rapozof, Pit10 ve diğerleri.

old school nedir

Dünyaca Ünlü Old School’lar

OldSchool Rap’te dünyaca ünlü isimler ise bu müziğin yaratan ve ilk kez icra eden kimselerdir. Bugün rap onlar sayesinde günümüze kadar gelişerek ve değişerek ulaşmıştır. Bu isimler arasında ise şunlar sayılabilir: Kool Herc, Last Poets, Gil Scoot Heron, Jimmy Castor Bunch, The Fatback Band ve diğerleri… Bu 70’li ve 80’li yıllarda icra edilen Hip Hop kültürüne verilen isim Old School’dur. Hala dinleyicisi boldur ve geniş kitleler tarafından saygı görür.

Kimler Old School?

Rap müziğe katkı sunmuş, çıkar beklemeden Rap’in yaygınlaşmasını önemsemiş ve tabi ki kaliteli işler üreten kimseler OldSchool mertebesine ulaşmıştır. OldSchool terimi genellikle işe ilk başlayanlar yani işin pirleri anlamında kullanıldığından günümüzdeki Rap müzisyenleri Old School olamayacaklardır.

old school ne demek

Kimler Old School sayılmaz?

Ayrıştırılması gereken bir konu ise her Old School’un old school sayılamayacağıdır. Eski olan ve şans eseri rap yapma fırsatı bulmuş herkese bu tabir yakıştırılmaz. Yapılan işin kaliteli olması ve geçerlilik kaydetmesi gerekmektedir. Bu yüzden hem Türkiye’de hem de dünyada 70’li yıllarda bu işi yapan çok fazla insan vardı. Fakat hepsi iyi ürünler ortaya koyamıyordu. Bu yüzden onlara OldSchool denmesi hak edenlerle aynı sıfatı alması haksızlıktır.

Giyim Tarzı

Unutmadan. Bu tabirden etkilenilerek bir çok mekana (ülkemizde de) Old School ismi verilmiştir. Ayrıca dünyaca ünlü büyük bir giyim firmasının bu mertebeye ithafen hazırladığı OldSchool adlı bir eşofman koleksiyonu vardır. Genel olarak Hip Hop dinleyicileri tarafından tercih edilen bu tarz, ülkemizde de kabul görmüştür. Bu koleksiyon rap yapanların kliplerinde söz konusu kıyafetleri giymesiyle tüm dünyayı etkisi altına almıştır.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!