Özgür Hip Hop Özel: Alishot Röportajı
RöportajlarTürkçe Rap

Özgür Hip Hop Özel: Alishot Röportajı

Bugün röportaj köşemizde NE FARKIMIZ VAR ekibinden İngilizce flowları ile göze çarpan, ileride adından bolca söz ettirecek olan Alishot var. Kendisine tekrardan sorularımızı yanıtladığı için teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Klasik sorular ile başlayalım dedik. Alishot kimdir? Kendinden bahsedebilir misin?

1999 doğumlu, bir yandan okuyan bir yandan müzik yapan bir adam Alishot. Abuk subuk bir sürü şeyle uğraşan; sanattan hem çok şey bekleyen, hem de hiçbir şey beklemeyen birisi.

Hip Hop kültürü ile tanışma hikayen nasıl gerçekleşti? Kültürü sevmende önemli rol oynayan biri veya bir olay var mı? İngilizce Rap maceran nasıl başladı?

2012 senesinde Melih Falakaoğlu abimle on – on beş bölümlük bir Michael Jackson belgeseli hazırlıyorduk. Birlikte çok mesai harcamaya başlamıştık. O sıralarda Melih abi enstrümantal müzikle uğraşıyordu; Eminem, 50 Cent falan dinliyordu bolca. Eh ben de dinliyordum ama bir müzik dinleme kültürüyle dinlemiyordum. Önce ondan bu kültürü kaptım. Bir albüm nasıl dinlenir, diskografi nedir, Grammy’ler nedir, kime verilir derken çok ısındım bir anda rap müziğe. Melih abi de zaten enstrümantal müzikle uğraşıyordu, beat olayı ona çok yabancı değildi. O bana beatler yaptı, ben de söz yazmaya başladım. İlk etapta sadece İngilizce yazıyordum, bu böyle birkaç deneme hariç çok yakın zamana kadar sürdü, aslında benim ilk Türkçe verse’lerimi dinliyorsunuz şu an. İlk İngilizce yazmamı da ilk İngilizce Rap müzikle tanışmama ve Amerika’da bu işin çok daha farklı bir boyutta yapılmasına bağlıyorum. Buradan Melih abime selamlar, big bro we’re about to make it.

İlginizi Çekebilir: Özgür Hip Hop Özel: AYDEED Röportajı

Özgür Hip Hop Özel: Alishot Röportajı

Bildiğimiz kadarıyla tıp fakültesinde öğrenim görüyorsun. Kariyerini nasıl planlamayı düşünüyorsun? Rap mi doktorluk mu daha ağır basıyor?

Evet Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 4. sınıftayım. Müzik yapmak müthiş bir şey, sürekli ekipçe kendimize hedefler de koyuyoruz ama öyle doktorluğu bırakır müzik yaparım moduna girmedim hiç. Çok makarasını yaptım şöyle bırakırım, böyle bırakırım diye ama bırakmak istemem açıkçası. Müzik için çalıştığım kadar tıp için de çalışıyorum ve kendimi yetiştirmeye uğraşıyorum, neden çöpe atayım ki her şeyi? Bir gün yirmi dört saat, planlarımı bir güne sığdırabiliyorum. Eh zaten müthiş bir ekibiz en başından beri hiçbir şeyde yalnız değilim, NEFARKIMIZVAR olarak hep beraber Alishot isminin altını doldurmaya çalışıyoruz. Rabb’im sabrını da takatini de verir inşallah.

En son seni NFV Street Session 1’de dinleme fırsatı duyduk. Yakın zamanda yeni işler yayınlamayı planlıyor musun?

Yakın zamanda Ege Çubukçu abim ile Kamikaze, Deniz the Lightbringer ile Denedik isimli birer parça yayınlayacağız. Bunun dışında yalnız Alishot’u duyacağınız parçalar da olacak mutlaka ama bu iki parça yayınlandıktan sonra onlara yoğunlaşacağız. Katalonya Bankları ve Çile ve Aşk isimleriyle iki solo projemiz var. Biri klipli, biri klipsiz yayınlanacak. Asıl bomba onlar olacak gibi hissediyorum.

NFV demişken değinmeden geçmeyelim. Ne Farkımız Var oluşumunda işler nasıl gidiyor? Bu oluşum özelinde de ileriye dönük planlarınız var mı?

NEFARKIMIZVAR’da işler iyi gidiyor. Pandemi süreci ve birkaç özel mesele bizi çok etkiledi, takvimimizin arkasına düştük. Bu duruma biraz iyimser yaklaşmak gerekirse düşüncelerimizi olgunlaştırmak için iyi bile oldu diyebilirim. Şöyle beş tane güzel single yayınladıktan sonra ben de dostlarımın Alishot için yaptıkları gibi, Uzay ile ilgili kafa yormak istiyorum biraz. Çünkü NFV’nin ne olduğunu insanlara en iyi Uzay’ın parçaları çıktıktan sonra anlatabileceğimizi düşünüyorum. Bu arada eğer dinlemediyseniz Spotify’da bir single’ı var, ismi Zalongo. Harbici rockhead bir grup. Zaten grubun gitarcısı Osman Gök’ü, daha önce Durmaksızın’ın klibindeki introda duymuştunuz. Bütün kayıt işlemlerini, işin mühendisliğini de genellikle onunla yapıyoruz.

İlginizi Çekebilir: makromusic for Spotify Kurucu Ortağı Ataberk Özaydın Röportajı

Alishot Kimdir

NEFARKIMIZVAR’ın geleceği ile ilgili ne söyleyebilirim ki, hiç benzeri bir ekip olmadığı için sınırsız şekilde hayal kurabiliyoruz ve işin güzel tarafı hepsini de başarabilecek yetkinlikte olmamız. Belki bir gün yeter ya bu müzik deriz, belki ölene kadar bunu yapar tarihe geçeriz ama zaten bizi biz yapan şey dostluğumuz ve bu da bizler ölene kadar ismimizin de bizimle geleceği anlamına geliyor ama tahminlerime göre uzun yıllar geçmeden güzel yerlere geliriz. Çünkü yaptığı her işi çok farklı bir mentalitede yapan bir ekip NFV.

Şu sıralar kimleri dinliyorsun? Okurlarımıza tavsiye edebileceğin isimler var mı?

Yeni Ankara’dan, dostlarımın yanından döndüm, yine yeni bir sürü şarkılar paylaştık birbirimizle. Sizinle de paylaşayım:

 • Joji – Run
 • Alice Phoebe Lou – Orbit
 • Radiohead – Man of War
 • Lord Apex – Em3 (rapçi kirvelerim için)
 • The Weeknd feat. Kendrick Lamar – Sidewalks (Bu parça anlamsızca çok geç açıldı bende ama çok seviyorum.)
 • Agar Agar – I’m That Guy
 • A$AP – Money Man
 • Headie One feat. Drake – Only You Freestyle
 • Elias – God is Great
 • Kid Cudi – Rose Golden
 • Guns N’ Roses – Knockin’ on Heaven’s Door

Okuyanlara da üç beş isim önereyim Türkiye’de çok dinlenmediğini gördüğüm. Özellikle Almanca rap çok tüketiliyor, ama hep aynı isimler dinleniyor, biraz farklı müzik önereyim Alman Rap piyasasından, bu tarz chill şeyler yazın iyi gider 🙂

 • Raf Camora
 • Luciano
 • Elias
 • Kontra K
 • Bonez MC
 • Gzuz

Lütfen Alishot röportajı hakkında olumlu veya olumsuz, düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu röportajı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak daha fazla okuyucuya ulaşmamıza yardım sağlayabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:Röportajlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir