Özgür Hip Hop Özel: AYDEED Röportajı
RöportajlarTürkçe Rap

Özgür Hip Hop Özel: AYDEED Röportajı

Haziran ayının ilk günlerinde yayınladığımız Joe Young röportajının ardından ozgurhiphop.com’da misafir ettiğimiz yeni isim AYDEED oluyor. Müzik piyasasında yeni denilebilecek biri isim olan AYDEED, oldukça sağlam adımlar ile geliyor. Hızlıca AYDEED ile yaptığımız keyifli sohbete geçiş yapalım.

Öncelikle selamlar. Röportaj isteğimizi kabul ettiğin çok teşekkür ederiz. Seni platformumuzda ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Klasik sorular ile başlayalım dedik.

Merhaba! Ben de beni ağırladığınız için çok teşekkür ederim. Tanıştığımıza da çok memnun oldum 🦋

AYDEED kimdir? Kendinden bahsedebilir misin?

Ben Ayça. 21 yaşındayım. Bilkent Üniversitesi, İletişim ve Tasarım öğrencisiyim. İlk başta okula Fransızca-İngilizce Mütercim Tercümanlık için girmiştim fakat fark ettim ki yaratıcı yanıma daha fazla hakim olamıyorum. Böylece okul hayatımda da sanat adına böyle köklü bir değişikliğe gittim. Kendimi bildim bileli müzikle ve dansla ilgileniyorum. Ortaokul-lise zamanlarında şarkılarımı yazmaya başladım ve o an bu hayatta gerçekten ne yapmak istediğimi anladım diyebilirim. Ki küçüklüğümden beri de zaten Disney, K-Pop World Festival vb. gibi büyük organizasyonların yarışmalarına katılmışımdır.

Bir süre street jazz eğitimi alıp, sahnede dans ederken aslında sahnede olmayı ne kadar çok sevdiğimi fark ettim ve 2018 yılında prodüktörüm ve dostum Berkin Laleli’yle tanıştım. Berkin’le tanışır tanışmaz da birlikte şarkılarımızı yapmaya başladık. 2018 yılında şarkılarımı ilk kez Türkçe yazmaya başladım. İlk başlarda İngilizce kulak dolgunluğundan dolayı biraz bocaladım ama yazdıkça gelişiyorum diyebilirim. Çıkardığım dört single’ım var ve her seferinde gelen tepkiler daha da iyi olmaya başladı. Zamanla daha da fazla insana ulaştım. Tabii ki yeterli değil, her zaman daha da fazlasını daha da iyisini isteyen bir insanım ki şarkılarımı yaparken de yeni şarkımın bir öncekinden iyi olmasına özen gösteriyorum.

Hip Hop kültürü ile tanışma hikayen nasıl gerçekleşti? Kültürü sevmende önemli rol oynayan biri veya bir olay var mı?

Buna dair hatırladığım en eski anım, evde bulduğum walkmande yine evde bulduğum Eminem ve Mariah Carey kasetlerini dinlemekti. İlk kez o zamanlar Hip Hop ve R&B ile baş başa kalmıştım diyebilirim. Bir anda küçücükken böyle bir sound temeli oluşmuştu bile kulağımda. Daha sonra zamanla ben de boş durmadım tabii. Bir çok araştırma yaptım. Yeni isimler keşfettim. Kendimi de keşfettim bu sırada, neyi sevip sevmediğimi tarttım. Sadece tek bir yere ağırlık vermek çok sağlıklı bir karar değil. Avril Lavigne de dinlerdim ama tabii 90lar’ın 2000ler’in korkusuz, seksi ve yetenekli kadınları bana daha büyüleyici geliyordu. Müzik yolculuğumda daha çok bu kadınlar ilham oldu diyebilirim. Küçükken hep ablam olsun isterdim ve fark ettim ki ben kendime farkında olmadan zaten birçok rol model edinmişim. Sürekli örnek alırdım Beyoncé’nin Aaliyah’nın giyim tarzlarından bile. Beni bu işe daha çok gördüğüm güçlü kadınlar çekti diyebilirim. Beyoncé zaten her konuda idolümdür. Ona sevgim ve saygım hala bambaşka bir boyutta.

AYDEED Röportajı

Özellikle ülkemizde Rap müzik piyasasında kadınların varlığı kısa bir süre öncesine kadar bir elin parmaklarını geçmiyordu. Son yıllarda artan kadın sanatçı sayısı ile ülkemizdeki müziğin bir değişime uğrayacağını düşünüyor musun?

Güncel olarak baktığımız zaman müzik alanında, dünya genelinde de bir kadın hakimiyeti söz konusu. Bu da beni mutlu ediyor. Kadınlar tabularını yıktıkça, güçlendikçe ve özgürleştikçe yaratıcı dünyalarını daha iyi dışarıya aktarabilmeye başladı. 2020 yılında bunlardan bahsetmek utanç verici ama maalesef haberleri izlediğimizde, Twitter’da beş dakika geçirdiğimizde içler acısı durumda olduğumuzu görebiliyoruz. Bu yüzden kadınların kat ettiği en ufak adım bile çok değerli ve önemli. Değişimse, kolay olmuyor. Kişi sayısındansa kaliteli iş sayısı önemli bence. Tabii bunu sadece kadınlar adına söylemiyorum. Son zamanda Türkiye’de rap ve R&B alanlarında dediğiniz gibi çok daha fazla iş ve yatırım yapılmaya başlandı. Bu da pazarı canlı tutar, zenginleştirir. Bakalım, göreceğiz. Çünkü dinamiği dengede tutmak önemli. Nicelik değil niteliktir olay. Umuyorum ki hak eden herkes çok başarılı olur.

AYDEED: “Yeni single’ımın çıkış tarihini ilk kez burda duyuruyorum. 3 Temmuz!”

Pandemi dönemi seni nasıl etkiledi? Daha çok üretmeye odaklananlardan mısın yoksa bu dönem seni de olumsuz etkiledi mi?

Pandemi benim hayatımda çok da büyük bir fark yaratmadı. Sadece şu an Ankara’da değil, İzmir’deyim. Burda da çok sevdiğim bir stüdyomuz var, Alsancak’ta. Genelde Set ile beraber ordayız. Müzik yapıyoruz, vakit geçiriyoruz. Zaten pandemi olmasa da çok fazla dışarı çıkan biri değilimdir. O yönden de büyük bir değişiklik olmadı benim adıma. Benim açımdan olumsuz olan tek şey odaklanma süremin iyice kısalması. DEHB’si olan biri olarak zaten odaklanmada büyük zorluk çekiyorum. Artık aldı başını gitti 😀 Üretim konusuna gelirsek zaten her gün şarkı yapmaya çalışan biri değilim. Elimde beat oldukça, kendimi hazır hissettikçe şarkı yapan biriyim. Şimdi de öyle. Oldukça yapıyorum yani. 7/24 müzik yapmıyorum.

Oldukça yeni bir isimsin. Dinleyicilerinden ilk aldığın tepkilerden memnun musun?

Her şarkısını bir öncekinden iyi yapmaya çalışan biri olarak tepkilerin de bu paralelde ilerlediğini söyleyebilirim. Her şarkımda daha fazla insana ulaştım. Her seferinde daha da fazla ve iyi yorum aldım. Ayrıca bugüne kadar şarkılarını hep audio yayınlamış biri olarak, klipsiz çok iyi ve beklemediğim insanlara ulaştım. Memnunum dolayısıyla. Gün geçtikçe daha da iyisine diyelim.

Yakın zamanda senden yeni bir şarkı dinleyebilecek miyiz?

Tabii! Röportaj, duyurumdan önce mi yayınlanır bilmiyorum ama yeni single’ımın çıkış tarihini ilk kez burda duyuruyorum. 3 Temmuz! 4 Temmuz’da ise ilk klibim çıkıyor. Çok heyecanlıyım bu yüzden. Daha önce bir klip girişiminde bulunmuştum ama biraz hayal kırıklığıydı açıkçası 😀 Hiç deneyimlemediğim bir olay olduğu için bu parçam ekstra özel. “Söz”ü 3 Temmuz’da tüm platformlardan dinleyebilirsiniz diyebilirim 🙂 Söz’ün ardından erkek arkadaşım Set’le yaptığımız bir düet var. Bir de EP planım var Ağustos ya da Eylül gibi çıkmasını dilediğim. Herkesin beklediği bir Lil Zey düeti de var. Henüz başlamadık ve onun da bünyesinden bulunduğu bir şirket var. O yüzden ne zaman yayınlanır kesin konuşamıyorum. Zaten şarkıya da başlamadık henüz. Uzun zamandır yapmak istediğimiz bir şey. Sabırsızım.

AYDEED Röportajı

Dinleyicilerin ile aranda geçen en ilginç diyalog neydi?

Şu an gelen çok tatlı mesajlar var. İnsanların bana ağlarken şarkılarımı dinlediklerini söylemeleri garip geliyor. Benim için ağlarken dinlediğim şarkılar önemlidir. Bir başkası için de bu değeri taşımak çok özel geliyor bana. Tüm bunların dışında yaşadığım en ilginç diyalog, bir dinleyicimle ilk yüz yüze olan karşılaşmamdı. O zaman yayında sadece ilk şarkım “Aklımda” vardı. Denizli’de bir müzik festivalindeydim. Birisi bana şarkımı çok sevdiğini söyledi, ne yapacağımı şaşırdım. “Hıı, teşekkür ederim.” diyip, gülümsedim sadece. Set bana çok soğuk davrandığımı söylemişti de o an bana da her şey çok yeni olduğu için farkında değildim. Özür diliyorum kendisinden, genelde sıcakkanlıyımdır. Amacım cool olmak değildi 🙂

Şu sıralar kimleri dinliyorsun? Okurlarımıza tavsiye edebileceğin isimler var mı?

Bu sorular beni hep zorlar ama var tabii önerilerim. Öncelikle şu sıralar TLC’nin Hands Up şarkısını çok fazla dinliyorum. Normalde favori şarkım Jorja Smith – Blue Lights’dır ama şu an hangisi favorim kararsızım. Bunun yanı sıra BIA, Shirin David dinliyorum. Aynı zamanda hiç kafamı kaldırmadığım ve yeni çıkmış albümler de var, hemen sıralayayım. Chloe x Halle’den Ungodly Hour, Teyana Taylor’dan The Album, Summer Walker’dan Over It, SZA’nın Ctrl albümü ve de H.E.R’den I Used To Know Her albümleri klasiklerimdendir. Ayrıca BANKS ve Arctic Monkeys’in tüm albümleri vazgeçilmezlerimdir. Bu isimler dışında önerebileceğim Childish Gambino, Kiana Ledé, Tinashe, KAYTRANADA, Tyler, The Creator, Rico Nasty var. Koreli de çok fazla başarılı isim var; Sik-K, Nafla, Loopy, Dumbfoundead ve Lee Young-ji. Başka bir vizyonları var. Güney Kore piyasasını çok seviyorum bu yüzden.

Özgür Hip Hop olarak sorularımızı yanıtlamayı kabul ettiğiniz için tekrardan teşekkür ederiz. Son olarak Özgür Hip Hop okurlarına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben teşekkür ederim. Çok keyifli bir röportajdı. İlk olarak herkesin pandemi konusunda kendilerine çok dikkat etmesini umuyorum. Henüz bitmiş değil, tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Son olarak da okuyan herkese keşfetmenin ve bilginin sınırının olmadığını hatırlatmak istiyorum. Özellikle müzik konusunda kimseyi kendinize ilah kabul etmek zorunda değilsiniz. Herkesle aynı fikirde olmak zorunda ise hiç değilsiniz. İstediğinizi korkusuzca yazın, söyleyin. Kim ne der algısını yıkın. Piyasanın akıntısına kapılmayın, boğulabilirsiniz haha. Kısaca kendiniz olun ve durmadan keşif yapın!

Lütfen AYDEED röportajımız hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:Röportajlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir