Özgür Hip Hop Özel: Ezheran Röportajı
RöportajlarTürkçe Rap

Özgür Hip Hop Özel: Ezheran Röportajı

Özgür Hip Hop olarak bir süredir New School Gündemi yazı serimiz ile sizlere rap müzik dünyasının yeni isimlerini tanıtamıyor olsak da, sık sık yeni isimlere platformumuzda yer vermeye çalışıyor. Bu röportajımızda ise yeni rap müzik sanatçılardan biri olan Ezheran ile kısa bir sohbet gerçekleştiriyoruz.

Genç sanatçı 2020 yılında Başasar isimli bir albümü, Sanmıştım, Biraz Eğlen, Gelin Buraya ve Bana Yardım Edin isimli teklilerin de dahil olduğu 5 projeyi dinleyicileri ile buluşturdu. Şimdi isterseniz sanatçıya yönelttiğimiz sorulara geçiş yapalım.

Selamlar Ezheran, röportaj isteğimizi kabul edip ozgurhiphop.com’da konuğumuz olduğun için çok teşekkür ederiz.

Selamlar, ben de beni davet ettiğiniz çok teşekkür ederim.

Klasik sorular ile başlamayı seviyoruz. Hiç tanımayan birine Ezheran’ı nasıl anlatırsın? Kendinden bahsedebilir misin?

Açıkçası bazen çok mutlu bazen kin kusan birisiyim diyebilirim. Zaten ismimin anlamı da Ay ve Güneş demek. Ay benim için kin’i ve nefreti sembol ediyor, güneş ise barışı sevgiyi gibi şeyleri sembol ediyor.

Hip Hop kültürü ile tanışma hikayen nasıl gerçekleşti? Kültürü sevmende önemli rol oynayan biri veya bir olay var mı?

8, 9 yaşımdan beri rap dinliyorum, her gün okula giderken mp3’ümden Massaka’nın Ceza ve Dr.Fuchs’un şarkısı olan Soğuk Mevsim’i dinlerdim. Eğer kültür ile tanışmamda ya da sevmemde rol oynayan kişiler var dersem onlar Massaka, Ceza Ve Dr.Fuchs olurdu.

Peki Rap müzik üretimine nasıl başladın?

11 yaşımda yeni çıkmış şarkıların altyapılarını buluyordum ve altyapının üstüne kayıt alıyordum, yaklaşık 1 yıl bu şekilde sürdü. 1 Yıl sonra okuldan birini sevmiştim ve ona direkt açılmak yerine onun için bir şarkı yapıp ona dinletmeyi düşündüm. Bir beatmaker bulmuştum (Türk Beat) ve ondan bir Beat rica etmiştim, o da beni kırmayıp bir Beat yollamıştı bana.

İlginizi Çekebilir: Fery yeni albümü Luvboi için şarkı listesini paylaştı

Beat geldikten sonra dayımla sözleri yazmaya başladık, her şey gayet güzel gitti, Mix ve Mastering aşamasını da ben yaptım ve artık her şey tamam gibiydi ve şarkıyı yayınlamamız lazımdı, ama o aralar ünlüler bile dijital platformlarda şarkılarını zor yayınlarken ben nasıl yayınlayacağım diye düşünmüştüm ve bir kaç araştırmadan sonra bir miktar para vererek yayınlandığını buldum ve ilk şarkımı o şekilde yaptım.

Dinleyicilerinden aldığın geri tepkilerden memnun musun?

Açıkçası son şarkımda hiç kötü tepki almadım diyecek kadar iyi tepki geldi, bu da beni ve ekip arkadaşlarımı çok sevindirdi yani tepkilerinden gayet memnunum.

Yakın zamanda senden yeni bir şarkı dinleyebilecek miyiz?

Yakın zamanda Vice ile R&B, Soul tarzı bir proje gelecek. onun dışında tekli olarak bir çok proje var yani ekip olarak güzel olması için çok çalışıyoruz o yüzden bazen gereğinden uzun sürüyor ama yakın zamanda efsane projeler ile karşınızda olacağım.

Gelecek hedeflerinden bahsedebilir misin?

Fiziksel bir CD albüm çıkartmak planlarımın ilklerinden birisi, menajer anlaşmalarıyla ünlüler ile feat projesi yapacağız, konserler için yeni şirketler ile anlaşacağız. Bunların hepsi benim için yani bizim ekibimiz için bir hedef, tabii ki hedefler hayal gücüyle doğru orantılıdır. Yakın zamanda başarabileceğimi düşündüğüm hedefler bunlar ama gelecekten bahsetmek pek doğru olmaz çünkü yapacağım dediğim şeyleri yapmamak pek uygun olmaz.

Senin gibi yeni isimlere ne tavsiye edebilirsin?

Yaklaşık 2 yıl boyunca şarkılarım en fazla 20 dinleniyordu, bu durumdan üzülüyordum da ama her zaman “daha iyi nasıl yapabilirim ?”, “böyle yapsam güzel olur mu ?”, “yeni ekipmanlar alsam dinlenmeler artar mı ?” gibi sorular sordum kendime.

Hep daha iyisini yapmayı hedeflesinler, yapısız eleştirileri kesinlikle umursamasınlar, yeni yönlerini keşfetsinler, seslerini farklı yönlerde kullanmayı denesinler. Yani özet olarak hiç bir zaman pes etmesinler, çabalasınlar. Bunları yaptıkları takdirde eninde sonunda hak ettikleri değeri göreceklerdir.

Dinleyicilerin ile aranda geçen en ilginç diyalog neydi?

“Abi 1000 TL vereyim evimize gel konser yap” diyen bir dinleyicim ile karşılaşmıştım.

Ezheran şu sıralar kimleri dinliyor? Okurlarımıza tavsiye edebileceğin isimler var mı?

Asil, Ezhel, Aspova çok dinliyorum bu aralar. tavsiye edebileceğim isimler Keişan’dan tutun Selahattin Özdemir’e kadar gider ama eğer illa ki birini diyecek olsaydım Kardiyak olurdu.

Özgür Hip Hop olarak sorularımızı yanıtlamayı kabul ettiğin için tekrardan teşekkür ederiz. Son olarak Özgür Hip Hop okurlarına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Beni konuk aldığınız için çok teşekkür ederim. sevdiğim bir müzisyenin sözünü söyleyip bitirmek istiyorum “Başlarını Dik Tutsunlar, Asla Pes Etmesinler. Kendileri Ne Yapmak İstiyorlarsa Onu Yapsınlar. Kimsenin Efendisi, Kimsenin de Kölesi Olmasınlar.”

Ezheran’a sorularımızı yanıtladığı için çok teşekkür ediyor ve kariyerinde başarılar diliyoruz. Genç sanatçının Spotify hesabına buraya tıklayarak, Instagram hesabına ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:Röportajlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir