Özgür Hip Hop Özel: Gabi Comp Röportajı
RöportajlarTürkçe Rap

Özgür Hip Hop Özel: Gabi Comp Röportajı

Özgür Hip Hop’tan herkese merhaba. Türkçe Hip Hop içerik platformumuz Özgür Hip Hop’ta sadece sanatçılar ile değil, müzik ve Hip Hop’a değinen herkes ile iletişime geçip içerikler üretmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda Instagram üzerinde kaliteli içerik üreten sayılı isimlerden biri olan Gabi Comp ile bir röportaj gerçekleştirmek istedik.

Bu röportajımızda Gabi ile Instagram içerik üreticiliği hikayesinin nasıl başladığını, Instagram içerik üreticilerine tavsiyelerini, Gabi Comp’un hedeflerini, Gabi Compilation Albüm projesini ve daha birçok konuyu konuştuk. Eğer Gabi Comp Instagram sayfasına gitmek isterseniz buraya tıklayarak hızlıca ulaşabilirsiniz. Şimdi girişi daha fazla uzatmadan röportajımıza geçiş yapalım.

Selamlar Gabi, bizleri kırmayıp röportaj isteğimizi kabul ettiğin için çok teşekkür ederiz. Seni ozgurhiphop.com’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Merhaba, ben de beni davet ettiğiniz için teşekkür ederim.

Klasik sorular ile başlamayı seviyoruz. Hiç tanımayan birine Gabi’yi nasıl anlatırsın?

‘Gabi’ çok konuşan bir kişi diyebilirim kısaca. Özellikle konuşulan konu ilgi alanına giriyorsa susmak nedir bilmez. Ki bu yüzden zaten adı İngilizce bir kelime Gabby’den geliyor yani Geveze. Kendi düşüncesini özgürce söylemeyi çok önemli görüyor ve bu yüzden sayfasında da buna sık sık yer veriyor…

İlginizi Çekebilir: Aspova – Matrix Blue Albüm Değerlendirmesi

Peki Instagram üzerinden içerik üretme hikayen nasıl başladı? gabicomp’un arkasında bir ekip var mı yoksa sadece tek bir kişi mi bütün operasyonu idare ediyor?

İlk olarak sayfada sadece 1 kişi var o da benim. Hikaye ise biraz eskiye dayanıyor diyebilirim. Facebook zamanlarına kadar… Bilirsiniz Facebook zamanlarında Rap grupları vardı ve oldukça çok tutarlardı o zamanlar. Ben de o grupların birine üyeydim ama pek aktif değildim sadece beğeni yapan biriydim aradan biraz zaman geçtikten sonra grubun gidişatının Rap ile alakalı olmadığını fark ettim sadece Rap sözleri paylaşılıyordu, bilgi paylaşımı sıfırdır ve bu durum beni rahatsız et diyebilirim. Ben de gönderiler paylaşmaya başladım. Şuan sayfada gördüğünüz bir çok etkinliği, (Gabi Bars, Editleme vs.) aslında çok çok önceden o grupta yapıyordum zaten. Grupta kısa sürede bir popülarite yakaladım (+50 beğeni alsan popülerdin zaten 😂) ve bu durum bazılarının canını sıktı hakkımda atıp tutmaya başladılar. Ben de gruptan ayrılma kararı aldım ve gönderileri kendi Facebook profilimde paylaşmaya başladım sonra bir kaç arkadaşım neden Instagram’a geçmiyorsun dedi. Aslında hiç aklımda yoktu böyle bir şey. Şuan ise beklediğim yerin çok üstündeyim.

İçerik ile devam edelim. 1900’den daha fazla gönderi paylaştığını görüyoruz. İçerik üretim süreci senin için nasıl işliyor? Bir plan yapıyor musun?

Bu içeriğe göre değişen bir durum. Örnek vererek açıklayayım mesela Gabi Bars etkinliği çok ani gelişiyor genelde, herhangi bi tasarım çıkıyor karşıma ve bunu kesinlikle bu etkinlikte kullanmalıyım diyorum ve paylaşıyorum. Ama bazen de araştırma yapmak gerekiyor (Air Jordan – Air Force 1 Tarihi) ama genellikle yarının içeriği dünden hazır oluyor diyebilirim.

14 binden daha fazla takipçiye sahipsin. Bu oldukça ciddi bir rakam. Bu noktaya nasıl ulaştın? Instagram sayfası yöneten birine nasıl tavsiyeler verebilirsin?

Az önce de söylemiştim bu beklentimin çok üstünde ancak şuan yeterli gelmiyor. Çünkü ben sayfayı açarken aşırı amatör birisiydim ve 100 kişi bile bana yüksek geliyordu şuan ise hedefim milyonlar diyebilirim. Öneri kısmına gelirsek ilk önerim kesinlikle başka bir sayfaya para verip beni paylaş demeyin. Bu hiç bir işe yaramayacaktır yine ekstra olarak bir sayfadan da yardım istemeyin. En önemlisi ise özgün olun, herkesle aynı anda aynı şeyi söylemeniz sizi takip etmemiz için bir sebep olamaz çünkü.

Bazı zamanlar sanatçıların Instagram sayfalarına tavır aldığını görebiliyoruz. Sanatçılar ile arandaki ilişkiler hakkında neler söyleyebilirsin?

Burada biraz tökezlediğimi söyleyebilirim. Beni engelleyen sanatçılar mevcut. Aslında dürüst olmak gerekirse sanatçılarımızın çoğu eleştiri kabul etmiyor sadece övgü duymak istiyorlar. Ben de sayfamı tek yönetiyorum ve dediğim gibi kendi düşüncelerimi paylaşmaya önem veriyorum. Düşüncelerimi beğenmeyen sanatçılar illaki olacak ama engellemeleri gerekiyor muydu? Bilemem. Tabi abi kardeş ilişkisi kurduğum çok değerli sanatçılarda var, sayfanın bana kattığı en büyük şey bu zaten, dinleyerek büyüdüğüm isimlere ulaşma fırsatı. Rüya gibi…

Ve takipçilerin tarafından merakla beklenen “Gabi Compilation Albüm” projesi var. Albüm hakkında ne söyleyebilirsin? Albüm şu anda hangi aşamada?

Herkes bunu soruyor ve merak ediyor. Albümün net tarihi belirlendi 21.08.2020’de sadece YouTube üzerinden yayında olacak. Track List ise albümden bir iki gün önce yayınlanacak. Tek söyleyebileceğim şey şu ki ‘Beklediğinize değecek.’ Bu arada Vol.2’ye ne dersiniz? Çalışmalar başlıyor.

Peki gelecek hedeflerin ne? Gabicomp’u ileride nerede görmeyi istersin?

Aslında hedeflerime oldukça yakınım diyebilirim sadece maddi sıkıntılar engelliyor. Yakın zamanda sizlere bi çok şey açıklayacaktım ama sıkıntılar yüzünden bunları ertelemek zorunda kaldım ve şuan açıklayıp beklenti yaratmak istemiyorum… Ama kesinlikle ve kesinlikle Gabi her zaman Gabi kalacaktır. Ne kadar büyürse büyüsün hep o samimi Gabi olarak kalacak… Mahallemizin süper kahramanı Örümcek Adam gibi 🙂

Takipçilerin ile aranda geçen en ilginç diyalog veya olay neydi?

En ilginç deyince aklıma direkt olarak bir diyalog gelmiyor ama iki tane unutmadığım olay var bunu anlatabilirim. Birisi Dm üzerinden benle iletişime geçip parçasını paylaşmamı istemiş ben de sadece olumlu geri dönüşler yaptığım için o kişiye geri dönüş yapmadım, kendisi bir süre sonra tekrar mesaj atmış ve bildiğin sövmüş. Ben o kişiyi paylaşsam onun gözünde en iyi sayfa olacaktım belki ama şuan onu paylaşmadım diye en kötü sayfayım 🤷🏽‍♂️ Diğer bir olay ise yine aynı paylaşamadığım birisi onu paylaşmadım diye Rap’i bıraktığını yazmıştı… İkisi de çok saçma ve unutmadığım şeyler…

Özgür Hip Hop olarak sorularımızı yanıtlamayı kabul ettiğin için tekrardan teşekkür ederiz. Son olarak Özgür Hip Hop okurlarına söylemek istediğin bir şey var mı?

Bu mesajımı tüm dinleyicilere söylemek istiyorum. Kişiye değil, Hip Hop’a fan olun! Saygılar. Peace 🕊

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:Röportajlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir