Röportajlar

Özgür Sohbetler #1 – Nosta’ya Merak Edilenleri Sorduk!

Özgür Hip Hop’tan herkese merhaba! Uzun süredir boş olan röportaj kategorimize can suyu vermeye geldik. Artık her ay konuklarımız sizlerden gelen ve merak edilen soruları cevaplayacak. Bu seride konuklarımız sadece Mc’ler değil, Beat Maker’lar, B-Boy/Girl’ler ve Graffiti sanatçıları olacak. Özgür Sohbetler  ismini verdiğimiz bu yazı serisindeki ilk konuğumuz, geçtiğimiz aylarda yeni albümü Code 808’i yayınlayan Nosta oluyor.

Şimdi ise hızlıca Nosta’ya merak ettiklerinizi sorduğumuz röportajımıza geçiş yapalım. Ayrıca konuklarımıza sormamızı istediğiniz soruları aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşmayı unutmayın.

Klasik sorularla başlayalım, Hip Hop kültürü ile tanışman nasıl oldu?

Rap müzik ile ilk defa 2001 de NBA Live 2000 oyun müziklerinden Naughty by Nature’ Hiphop Hooray şarkısı ile tanıştım. 2003 yılında ise tanıştıgım bir arkadaşımdan bu müziğin adının RAP oldugunu öğrendim. Bunu öğrendikten sonra daha detaylı geniş araştırmaya başladım. Bu arkadaşım bana birkaç CD verdi. İçlerinde karışık 90’lar RAP klipleri vardı. O zamanlar bunlarla yetiniyodum. Sonralarda internet yaşadığım eve geldiğinde Hip Hop kültürü hakkında daha somut bilgiler edinebildim.

Peki artık ben de Rap yapmalıyım dediğin bir olay oldu mu?

Çok önemli bir anım yok. Normal bir şekilde 13 yaşında bir çocukken bu adamlar yapıyorsa bende yaparım dedim ve ilk sözlerimi o zaman yazmaya başladım. Dinledigim şarkılardaki ritimleri kafamda döndürüyor müziksiz söz yazıyordum. Daha ilk kaydımı almadan yazdığım 30 – 40 şarkı vardı herhalde.

Hip Hop/Rap kültüründen hangi isimleri örnek alıyorsun?

Hiphop Rap kültüründen çok ismi örnek alıyorum aslında. Çünkü bir sürü tarzda insanlar var hepsi ayrı ayrı güzel. Ama geçmişten bugüne ağırlıklı olarak Notorious B.I.G dinliyorum. Stil ve Sound olarak kendime daha yakın hissediyorum. Bunun yanında Das Efx, Helta Skeltah, Mobb Deep, Onyx, Redman, Fu Schnickens, The Dwellas, Rakim ve LL Cool J gibi daha bir sürü dinlediğim rapçi var. Bunun yanında Mc olmasalarda beat anlamında Dj Premier, J Dilla ve Pete Rock Sound’umu oluşturmamda bana faydalı olan Beat Maker’lardır. Günümüz Rap’cileri sayarsak J Cole, Kendrick Lamar, Joey badass ve Schoolboy Q favorilerimden.

Code 808 albümün çıktı, dinleyicilerden beklediğin tepkiyi alabildin mi?

Beklediğimden daha iyi tepkiler aldım. Ülkemizde Rap müziğin gönyesi kaymıştı açıkçası. Bu ortama sert ve eleştirel bir albüm sunduğumda elbet dinleyicisi olacaktı ama beklediğimden fazlasını aldım ve albüm yayıldıkça da almaya devam ediyorum. Destekleyen herkese minnettarım.

Mumble Rap hakkında düşüncelerin neler?

Mumble Rap’i sevmiyorum. Şayet içi dolu bir şarkı mumble olsa belki sevebilirim ama anlamsız liriklerle yapılan Mumble parçalar gerçekten midemi bulandırıyor.

Zadex Music’te işler nasıl gidiyor?

Zadex Music’de işler güzel. Stüdyo olarak ileride projelerimiz var. Bunları zamanı geldiğinde açıklayacağım. Onun haricinde 10 yıldır hizmet veren ve en eski Rap stüdyolarından biri olan Zadex Music’in sahibi olmaktan gurur duyuyorum.

Dinleyicilerin ile aranda geçen en ilginç diyalog neydi?

Dinleyicilerimle diyaloglarımız genelde güzel olur. Hepsi kardeşim, arkadaşım. Çok ilginç bir muhabbetim olmadı.

Beat’e göre mi söz yazarsın yoksa sözlerine göre mi Beat hazırlarsın?

Bu değişir. Bazen Beat’e göre söz, bazen söze göre Beat yapıyorum. Ama ağırlıklı önce Beat yapar sonra sözleri yazarım.

Son olarak, takipçilerimize bu isimleri mutlaka dinlemelisiniz dediğin yeni isimler var mı?

Bence kesinlikle 80’ler ve 90’lar Amerikan Rap şarkıları dinlemelisiniz. Sayabilecek çok Mc var ama bana sorarsanız bunun cevabını 3. soruda vermiştim. Bu röportaj için Özgür Hiphop’a teşekkür ediyorum. İlginiz alakanız için sağolun. Albüme destek veren herkese de minnettarım. Sağlıcakla kalın.

Bu röportaj hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmında bizler ve diğer okuyucular ile paylaşmayı unutmayın!

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Röportajlar