Röportajlar

Özgür Sohbetler #4 – Selim Öner’e Merak Edilenleri Sorduk!

Her zaman Rap’çilere yönelttiği sorular ile tanıdığımız Selim “Armada” Öner a.k.a Vasıfsız Rapçi bu ayki Özgür Sohbetler konuğumuz oluyor. İstanbul Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde öğrenci olan Öner, yaklaşık 3 yıldır okulun radyosunda ve televizyon kanalında Hip Hop odaklı programlar yapıyor. Şimdi hızlıca sohbetimize geçiş yapalım.

Klasik bir soruyla başlıyoruz. Selim Öner kimdir? Armada mahlasını almanın özel bir sebebi var mı?

Selim Öner 1997 Bursa doğumlu, İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü son sınıf öğrencisi bir sunucu. 3 yıldır yayıncılık yapıyorum. Herkesin yaptığı gibi rap yapmayı denediğim bir dönemim oldu, o zamanlarda çocuk aklıyla Armada diye bir lakap uydurmuştum daha iyisini bulunca değiştiririm zaten diye ama üzerime yapıştı kaldı, ben de insanlar alıştı diye yeni isim aramadım.

Hip Hop kültürü ile nasıl tanıştın?

HipHop kültürü benimle tanıştı diyebilirim çünkü doğduğum çevrede tüm arkadaşlarım rap icra ediyor veya dinliyordu, ben de 2005 2006 yıllarında Pitbull, Lil Jon gibi isimleri dinlemeye başlamıştım, verdiği ritim duygusunun bambaşka olduğunu düşünmüştüm sonra yavaş yavaş Türkçe sözlü rap müziğe de geçiş yaptım ülkemde ne durumdaymış diyerek.

İstanbul Üniversitesi’nin YouTube kanalı ve radyosu üzerinden Vasıfsız Rapçi ve Konser Sohbetleri adında programlar yapıyorsun. Bu süreç nasıl gelişti? Okul yönetimi bu programlar hakkında neler düşünüyor?

Vasıfsız Rapçi aslında rapçilerle yapılan bir ropörtaj programı değil, aksine karasal radyoların sabah programları gibi bir Talk Show’du. 2017 Mart ayında Uur ile bir ropörtaj ayarlama imkanım oldu, burada hayatım değişti diyebilirim çünkü insanların karşısına ilk kez çıktım ve Uur’un Allâme olayı karşısında yaptığı ilk açıklamaydı. Gayet iyi tepkiler alınca konuşulmak hoşuma gitti açıkçası, biz de fazlası için şansımızı denemeye başladık.

Okul yönetimi ilk başta çok tedirgindi çünkü rapçilerin gelip küfredip uyuşturucudan bahsedeceklerini düşünüyorlardı, tüm sorumluluğu üzerime alıp ürettikçe tedirginlik yerini güvene bırakmaya başladı. Artık bazı içerikleri birlikte planlamaya başladık. Dekan bana vasıfsız diyor gerisini siz düşünün ?

Seni ne kadar yaptığın onlarca röportaj ile tanısak da, bir Rap’çi kimliğin de var. Fakat uzun zamandır yeni bir parça yayınlamadığını görüyoruz. Yeniden bir dönüş olacak mı?

Vaktiyle stres atmak için rap yapmak iyi bir yoldu, her Türk genci gibi benim de çocukluğum stres ve baskı altında geçti ama artık birçok rapçiyle iç içeyim ve rap yaparsam da doğru düzgün bir şey yapayım isterim. Yazdığım bir şeyler elbette oluyor ama ne zaman kaydederim onu hiç bilmiyorum.

Daha önce de söylediğimiz gibi Türkçe Rap yapan onlarca isimle röportaj yaptın. Bu röportajlar ile alakalı ilginç bir anın var mı?

Hepsinin anısı var, aynı rutini yaşadığım 2 ropörtajım olmadı hiç. Mesela Ados ilk konuk olduğunda radyoda elimizde olmayan sebeplerden yayın kesilmişti, ilk 15 dakika çöp olmuştu ve tekrar yayına girdiğimizde Adem abi hiç dert etmeden ilk 15 dakika ne konuştuysa bıkmadan tekrar konuşmuştu. Belki de bu yüzden onun yeri hep ayrıdır bende.

Bizce bu kadar geçmişten bahsetmek yeter. Güncel olaylar hakkında da görüşünü almak istiyoruz. Bildiğin gibi 16 Ocak günü Server Uraz ve Ceg’in mahkemeleri vardı ve haklarında 4 yıl 2 ay hapis cezası istendi. Bu durum hakkında ne düşünüyorsun?

Server Uraz ile konuşuyoruz hatta 20 Ocaktaki imza gününde görüşmüştük. Bana kalırsa Rap müziğin Spotify gibi bireysel kullanımlı platformlarda çok revaçta oluşunun bir sonucu bu, hızlı yükselirken birçok engele çarpmak çok doğal. Rap müzik de bu engelleri yaşıyor, uyuşturucu kullanımını hiçbir zaman savunmadım ama insanların bu yüzden hapse girecek olmasına da razı değilim. Hele Server abinin tek suçunun şirket sahibi olması olunca buna daha da bi razı olamıyorum.

Ve herkesin konuştuğu konuya geldik. Khontkar ile Şehinşah arasında geçen olaylar hakkında ne düşünüyorsun? Sence böyle olayların yeri Twitter mı yoksa mikrofonlarının başı mı?

İkisini de Twitter’dan susturdum en azından bu olaylar bitene kadar göresim gelmiyor, kimin haklı olduğunun bence pek bir önemi yok, rap yapsınlar dinleyelim.

Son zamanlarda hangi isimleri dinliyorsun? Okurlarımıza birkaç tavsiyede bulunabilir misin?

Son zamanlarda Cina-i Şebeke’ye fena halde takıldım, Allame’nin yeni albümünü beklesinler, Tahribad-ı İsyan’ın da yakında yeni işleri gelecek onlara da tavsiye ediyorum bu isimleri.

Sorularımız bu kadardı. Bizlere verdiğin cevaplar için teşekkür ederiz. Özgür Hip Hop olarak meslek hayatında başarılar dileriz!

Rica ederim cevaplarken zevk aldım, yayın hayatınızda başarılar dilerim 🙂

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Röportajlar