Röportajlar

Özgür Sohbetler #6 – Aspova’ya Merak Edilenleri Sorduk!

Özgür Hip Hop’tan herkese merhaba. Platformumuzun yazılımsal sorunları nedeniyle bir süre yazı serilerimize ara vermiştik. Sorunları gidermemiz ile birlikte serilere bomba gibi devam ediyoruz. Özgür Sohbetler’in bu bölümünde konuğumuz Aspova oluyor. Aspova bizleri kırmayıp sorularımızı cevapladı.

Bu röportajımızda Aspova’ya sizlerin merak ettiği birçok soruyu yönelttik. Şimdi hızlıca sohbetimize geçiş yapalım.

Öncelikle selamlar. Röportaj isteğimizi kabul ettiğin çok teşekkür ederiz. Seni platformumuzda ağırlamaktan onur duyuyoruz. Klasik sorular ile başlayalım dedik.

1. Aspova kimdir? Kendinden bahsedebilir misin?

Selamlar, Aspova gerçek ismi ile Muhammed Kılıçaslan 1995 Ankara doğumlu Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV bölümü mezunu, prodüktör, söz yazarı ve besteci, hayalleri ve hedefleri uğrunda hız kesmeden çalışan, Bağcılar’da büyümüş bir genç.
Yaklaşık 11 yıldır müzikle ilgileniyorum. Bu güne dek bir çok sanatçıya gerek düetlerimle gerek prodüksiyonlarımla eşlik ettim ve devam ediyorum.

2. Hip Hop kültürü ile tanışma hikayen nasıl gerçekleşti? Kültürü sevmende önemli rol oynayan biri var mı?

Net bir olay örgüsü veya faktör söyleyemem fakat kendimi bildim bileli kültürün her dalında tanıdıklarım, abilerim, kardeşlerim, arkadaşlarım vardı. Kendilerini ifade etme şekillerinin ne kadar bağımsız ve cesur olduğunu gördükten sonra biz de aşık olduk. Güzel şeyler öğrendik, sokağın yalnızca mahalle maçlarından ibaret olmadığını gördüğüm zamanlardı.

3. Oldukça üretken, tabiri caizse makinesin. Bu çalışkanlığı ve üretkenliği neye borçlusun?

Ben bunu seviyorum. İçimden geliyor ve şevkle yapıyorum. Hevesimi kıracak hiçbir olguya hayatımda yer vermiyor ve zedeleyen herkesi, her şeyi çıkarıyorum. Hayatımın odak noktası müzik ve hayallerime ulaşabileceğime inanmamı sağlayan, güç veren şey müzik. Dünyevi sorunlardan ve etrafımdaki kötülüklerden kendimi bir süre de olsa sıyırıp başka bir dünyadaymışçasına müzik yapıyorum. Mutfak kısmında da yıllardır kendimi geliştirdiğim için üretim konusunda hızlanmak zor olmuyor.

 

4. Sadece söz yazmayıp, müziğin teknik tarafında da işinin ehlisin. Bu yaptığın işleri nasıl etkiliyor?

G.O.R.A’daki Arif gibi. Karışık yüklü bende. Yorucu olabiliyor çoğu zaman fakat yapmam gerekenin bu olduğunu düşünüyorum çünkü yapmak istediğim şey yalnızca şarkı söylemek değil. İnsanlara, dinleyicime bir şeyler aktarıp anlatabilmek istiyorsam onlara kendimden bir şeyler hissettirmek istiyorsam bir eserin ortaya çıkışındaki her aşamaya kendi ruhumu katma gereksinimi duyuyorum.

5. Tepki bir videoda MOB bünyesine katılma isteğini kabul etmediğini söylemişti. Olay nasıl gelişti? İlerleyen zamanda bir oluşumun içerisinde yer alma fikrine nasıl bakıyorsun?

MOB kurulduğundan beri bu konu vardı. Yalnızca o videodan sonra insanlar bunu öğrendi ve sormaya başladılar. Ben takımı başarılı buluyorum ve şu an müzik kariyerim gayet kontrolüm altında, iyi gidiyor. Tek başımayken neler yapabildiğimi şu ana kadar gösterebildiğimi düşünüyorum. Bundan sonrası için de neler yapabileceğimi kendim yaşayarak görmek istiyorum. Bu yüzden bir oluşum veya bünye ile beraber çalışmak istemiyorum. Keza, insanların benimle yalnızca iş ilişkisi kurmadığını, aramızda bir dostluk, kardeşlik, abilik olduğunu da en azından kendi açımdan söyleyebilirim. Bu sadece MOB ile de sınırlı değil, müziğime inanan ve başarmamı isteyen çok insan var arkamızda, sağ olsunlar.

6. 2019’un ilk çeyreğinde Labirent, Of ve Akbabalar gibi yeni teklileri yayınladın. Bu yılın geri kalanında müzikal anlamda dinleyicilerini neler bekliyor?

2019 yılı çok dolu. Dinleyenlerin çok keyif alacağını düşündüğüm ve gerek sound gerek konsept olarak eskisinden daha oturaklı ve iddialı projelerim var. Öncelikle Tanerman ile ortak bir albümün haberini vermek istiyorum. Bu albüm çıkana dek yeni yeni single çalışmalar yayınlanacak. Asıl bitirici vuruş ise ortak albümden yaklaşık iki ay sonra çıkacak solo Aspova albümü. Şarkıların ince dokunuşlarını incelikle dinlemelerini istiyorum.

7. Biraz da güncel konulardan bahsedelim. Joker ile MOB arasında geçen Diss şarkıları hakkında ne düşünüyorsun?

Ben yalnızca müziğimle ilgileniyorum.

8. Şu sıralar yerli veya yabancı kimleri dinliyorsun? Okurlarımıza tavsiye edebileceğin isimler var mı?

Listem çok kabarık iyi veya kötü diyerek ayırmadan dinliyorum. Yerli olarak çok dinlediğim söylenemez ama yabancı olarak keyifle ve hissederek dinlediğim isimlerden bazıları;

6lack, The Weeknd, LVNDVN, Yo Trane, Reo Cragun, 11:11, Flume, Saint JHN, Tank

9. Dinleyicilerin ile aranda geçen en ilginç diyalog neydi?

Bir konserde beni tanımayan bir kardeşim beni barın önündeyken barmen zannetmişti ve sormuştu. Ben de barmen gibi davranmıştım. Sahneye çıktığımda gözüm ona takıldı, bakışları çok ilginçti.

Özgür Sohbetler serimizde katılıp sorularımızı cevapladığın için teşekkür ederiz. Kariyerinde başarılar dileriz.

Ben teşekkür ederim, sağlıcakla.

Lütfen yaptığımız bu röportaj hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu röportajımızı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye erişmemize yardımcı olabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:Röportajlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir