Plak Olarak Çıkmış Türkçe Rap Albümleri

Özgür Hip Hop’ta siz müzik severlerin internet üzerinde merakla aradığı sorulara cevap verebilmek için içerikler üretmeye devam ediyoruz. Google üzerinde “Rap plakları”, “Türkçe rap plakları” ve “yerli rap plakları” gibi aramaların artması üzerine sizler için ülkemizde yayınlanmış Türkçe rap albümlerini ve bunlara ek olarak ülkemizde de bulunabilen plak formatındaki rap albümlerinden birkaç tane listeledik.

Her şeyden önce belirtmeliyiz ki Türkçe Rap dünyasında plak formatında piyasaya sürülen albümleri saymaya kalksak bir elin parmaklarını geçmez. Girişte de belirttiğimiz gibi bu yüzden bunlara ek olarak Türkiye’de de satışa sunulmuş yabancı dildeki plak formatında yayınlanmış albümleri de Wikipedia’nın yardımını bolca kullanarak listeledik. Hızlıca içeriğimize geçiş yapalım.

Ceza – Suspus

Suspus, Türkçe Rap müziğin yaşayan efsanesi haline gelmiş isimlerinden Ceza’nın 2015 yılının Mayıs ayında Esen Müzik etiketiyle piyasaya sürülen beşinci albümüdür. Ceza’nın beş yıllık bir aranın ardından çıkardığı ilk albüm olan Suspus, 10 yeni ve 3 intro/outro parçadan oluşuyor. Albümde Kostas Triandafilidis, Fotios Stefos, RokaBeat, İsmail Genç, Giorgio Moroder, Da Poet ve Cahit Berkay gibi isimlerin besteleri yer almakta.

Power Hits – R&B HIP HOP

Aslında bu tartışmalı bir konu çünkü bu albümde yer alan şarkılar Türkçe olmasa bile albümün Universal Müzik Türkiye tarafından piyasaya sürülmesi listeye eklemem için beni itti. Power Hits – R&B HIP HOP albümünde Juice Wrld, Post Malone, Migos, XXXTentacion, Logic ve daha birçok ismin çalışmaları yer alıyor.

İlginizi Çekebilir: Vio – Yanyol Vol.2 Albümü Yayınlandı

Plak Olarak Yayınlanmış Rap Albümleri Önerilerimiz

Dr. Dre – 2001

2001, diğer adıyla The Chronic 2001, Amerikalı rapçi ve prodüktör Dr. Dre’nin yayınladığı ikinci stüdyo albümüdür. 16 Kasım 1999’da Interscope Records etiketi ile yayınlanan albümün kayıtları 1997 ve 1999 arasında gerçekleşmiştir. Albümün prodüksiyonunu Dr. Dre, Mel-Man ve Lord Finesse üstlenirken, usta sanatçıya Snoop Dogg, Kurupt ve Eminem gibi isimleri eşlik etmekte.

Eminem – Kamikaze

Kamikaze, Eminem’in 31 Ağustos 2018’de yayınlanan 10. stüdyo albümüdür. Toplamda 13 şarkıdan ve 45 dakika 55 saniye uzunluğundan oluşan albümde Joyner Lucas, Royce da 5’9″, Jessie Reyez gibi isimler Eminem’e eşlik ediyor.

Dr. Dre – The Chronic

The Chronic, Amerikalı rapçi ve prodüktör Dr. Dre’nin yayınladığı ilk solo albümüdür. Albüm 15 Aralık 1992’de Death Row Records etiketiyle yayımlandı. Albümün kayıtları Haziran 1992’de Los Angeles, Kaliforniya’daki Death Row Stüdyoları’nda ve Hollywood, Kaliforniya’daki Bernie Grundman Mastering’de gerçekleştirildi.

Albümde Dr. Dre’ye düetleri ile Snoop Dogg, Daz, Bushwick Bill, Rage ve Kevin Lewis gibi isimler eşlik etmekte.

Kendrick Lamar – Damn

Damn, Kendrick Lamar’ın dördüncü stüdyo albümüdür. 14 Nisan 2017’de Top Dawg Entertainment, Aftermath Entertainment ve Interscope Records şirketlerinden yayınlanan albümdeki yapımcılar arasında Top Dawg Entertainment plak şirketinin başındaki isim ve aynı zamanda albümün yönetici yapımcısı olan Anthony “Top Dawg” Tiffith’in yanı sıra Sounwave, DJ Dahi, Mike Will Made It, James Blake, Greg Kurstin, The Alchemist ve 9th Wonder gibi isimler yer aldı.

Lütfen Plak Olarak Çıkmış Türkçe Rap Albümleri isimli yazımız hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!