Nedir?

Rap Müzikte Bar Ne Demek?

Rap Müzikte Bar Ne Demek?

Gün içerisinde yayınladığımız Verse Ne Demek? Ne Anlama Geliyor? isimli yazımızın ardından, bu yazımızda ise Bar ne demek diyoruz.

Bar Ne Demek?

Bar kavramkı da Verse kavramı gibi Rap müziğin sözleri ile alakalı. Verse bir rap müzik şarkısının ana hatlarını temsil ederken, Bar ise bu Verse’lerin oluşturduğu satırları tarif eder.

Yani bir Verse’te 16 satır var veya 16 bar var diyebiliriz.

Bar Örnekleri

Bar terimini sizlere bu kadar kısa bir şekilde açıklamamızın ardından örnek vermeden bitirmek tabi ki de olmaz. Sziler için sevilen Türkçe rap şarkılarından seçtiğimiz barları aşağıda görebilirsiniz. Verse teriminin anlamını açıkladığımız bir önceki yazımızda örnek verdiğimiz Verse’lerin hangi sanatçının hangi şarkısından olduğunu yazmıştık.

İlginizi Çekebilir: Stap Memur Şarkısından Dolayı Mahkemelik Oldu

Bu örneklerimizde ise kısa bir oyunlaştırma yapıyoruz ve Bar’ların hangi şarkıdan olduğunu yazmıyoruz. Aşağıda sıra ile göreceğiniz Bar’ların hangi şarkılardan olduğunu yorum kısmında belirtmeyi unutmayın. Kim bilir? Belki bizden bir hediye kazanabilirsiniz.

  1. “Sekizin yaptığını kaldıramaz Windows 7”
  2. “Moruk İzmir’de boyoz yerim, Ankara’da ayaz”
  3. “Ben gökdelenler arasında gezen büyük işler başaran küçük adam”
  4. “Gölgen bile karanlıktayken üzgünüm ama hiç yanında durmaz”
  5. “Kölesi oluyosunuz pahalı kumaşların”

Eko Fresh’in 2020 Bars Projesi

Bar demişken geçmeden yazımızı bitirmeyelim. 2020 yılının Nisan ayında Almanya’da yaşayan Türk asıllı rapçi Eko Fresh, 2020 Bars ismini verdiği projesini yayınladı. Bu proje kapsamında Eko Fresh, toplamda 2020 bar’dan oluşan bir şarkıyı hayata geçirdi.

Sanatçının kendi kanalı üzerinden yayınlanan şarkı, 1 saat 27 dakika ve 46 saniye sürüyor. Uzunluğundan dolayı müzik platformlarına bir albüm ve 52 para halinde yüklenen şarkı hakkında Eko Fresh attığı Tweet’de şunları söylüyor: Bu zor günlerde biraz kafa dağıtmaya ihtiyacımız olduğunu düşündüm. “2020 Bars” en uzun rap şarkısı olmakla birlikte bir dünya rekorudur. Umarım şarkıyı beğenirsiniz

Şarkıyı aşağıdaki YouTube eklentisi ile dinleyebilirsiniz.

Lütfen Rap Müzikte Bar Ne Demek? isimli yazımız hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Nedir?