RTÜK ve Spotify krizi tatlıya bağlandı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu kısaca RTÜK, geçtiğimiz haftalarda ilk olarak bir uyarı, daha sonra ise resmi bir duyuru yaparak Spotify, Foxplay, Medya Port Tv ve Paylaş FM gibi platformların lisans almadan yasadışı olarak yayın yaptıklarını ve 72 saat içerisinde başvuru yapmaz veya yayınlarını sonlandırmaz ise haklarında suç duyurusunda bulunularak, bu platformlara erişimin engellenmesi isteneceğini belirtmişti.

İlginizi Çekebilir: Ezhel Spotify üzerinde aylık 4 milyon dinleyiciye ulaştı

12 Ekim tarihinde yapılan duyurunun ardından gelen 13 Ekim Salı gününün sabah saatlerinde RTÜK tarafından yayınlanan listeden Fox Play platformu kaldırılmış, böylece firmaların bu uyarıya olumlu yaklaştığı anlaşılmıştı. Aynı günün öğleden sonra saatlerinde ise Sabah.com.tr’den Burak Çelik’in haberi ile birlikte Spotify’ın da bu uyarıyı dikkate aldığı öğrenilmiş oldu.

Burak Çelik’in haberinde belirttiği detaylara göre Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun 72 saat süre verdiği yayınlardan biri olan Spotify, RTÜK’ün belirttiği gibi üç aylık lisansı alacağını ve ülkemize bir temsilcilik açacağını kendisine ulaşan yetkililere belirtti.

Lütfen bu haber hakkındaki olumlu ya da olumsuz, herhangi bir düşüncenizi yazımızın sonunda yer alan yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden arkadaşlarınız ile paylaşarak daha fazla okuyucuya ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler!

[Güncelleme: 15.10.2020 – 13:44]

Sabah.com.tr’den Burak Çelik’in gündeme getirdiği iddia doğrulandı. RTÜK tarafından 15 Ekim Perşembe günü yapılan yazılı açıklamada Spotify’ın kendisine verilen 72 saatlik sürenin dolmasına dört saat kala başvuruda bulundu. Böylece dünya devi müzik platformu Türkiye’deki kullanıcılarına yayın yapmaya devam edebilecek.

RTÜK tarafından yapılan yazılı açıklamada şu sözler yer aldı:

“Mevzuatımız gereği müzik alanında isteğe bağlı yayın hizmeti veren uluslararası bir kuruluş olan Spotify yasal süre içerisinde müracaatını yapmış ve lisanslama süreçleriyle ilgili hazırlıklara başlamıştır. Gerek ulusal gerekse uluslararası medya kuruluşları ile daima yasal çerçevede yapıcı ve diyaloga açık bir iletişim yürüten üst kurulumuz bundan sonra da aynı tavrını korumaya devam edecektir. Görsel ve işitsel medyaya destek olmayı misyon edinen RTÜK, yayıncılara rehber olmayı daima sürdürecektir”

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!