Sagopa Kajmer Kimdir?

Sagopa Kajmer Samsun’da, Mehmet ve Serpil Özyavuz çiftinin oğlu olarak 1978’in Ağustos ayında dünyaya gelmiş ve gerçek adı Yunus Özyavuz’dur. Halen konserlerde kameramanlığını yapan Emre Özyavuz ise kardeşidir. Yine rap dünyasında Kolera olarak bilinen Esen Güler Özyavuz ise eski eşidir ancak rap camiası ve magazin dünyasına bomba gibi düşen, İnstagram’dan yapılan boşanma duyurusu ile artık ikili hayatlarına farklı yönlerde yol vermek istediklerini açıklamışlardır.

Rap Müziğe Başlaması, Öğrencilik Yılları ve Cem Yılmaz

Müzik hayatı, Samsun’un yerel bir radyosunda DJ’lik ile başlamıştır. O dönemlerde Sagopa Kajmer mahlasını değil ”Mikrofon Kontrol” anlamına gelen DJ Miccheck ve alaturka müzikte bir makam türü olan ”Müstear” mahlasını kullanmıştır. Daha sonra 2013’te dağılan Kuvvetmira’yı 1998’de kurmuş ve özellikle ilk kurduğu zamanlarda son derece üretken bir tavır sergileyip çok kısa zaman aralıklarıyla Sözlerim Silahım ve İhtiyar Heyeti adında iki albüm çıkarmıştır.

Sagopa Kajmer’in öğrencilik yılları ise ışıl ışıldır. Pek çoğumuza dert olan üniversite sınavında 1996 ÖSS SÖZEL Türkiye birincisi olmuştur. Ya sonra? Birçoğumuzun ”Espirilerini anlamak zeka ister abi.” diyerek yücelttiğimiz Cem Yılmaz ile aynı öğrenci evinde yaşamıştır. Düşünsenize, Cem Yılmaz ile bulaşık kavgası yapıyorsunuz. Sagopa Kajmer ile Cem Yılmaz’ın dostlukları çok eskilere dayanmakla birlikte 2004 yılında Cem Yılmaz’ın ünlü filmi GORA’nın soundtrack’i ”Al bi de burdan yak” parçasını Sagopa Kajmer yapmış ve klibinde Cem Yılmaz rol almıştır.

Sagopa Kajmer Şu An Ne Yapıyor?

Başladığı sıralarda son derece sert bir tavrı olan Sagopa Kajmer’in özellikle Pop müziğe olan öfkesi birçok şarkısında kendini göstermektedir. Daha sonra içine kapanık, sessiz ve yorgun çocuğu şarkılarında adeta resmetmiş fakat daha sonra -birçok ağır eleştiri aldığı- tasavvufi denilebilecek rap yapmaya başlamıştır.

Geçtiğimiz günlerde dini terk ettiğini açıkladıktan sonra çıkardığı şarkılarda ise bu temadan eser kalmamıştır. En son ”Ahmak Islatan” albümünü çıkarmış olsa da ”366. Gün” gibi single parçalarla halen rap müzik yapmaya devam etmektedir. 2019 yılında Türkiye’nin 81 ilini gezeceği bir turne planı olacak ve bu turne İstanbul’da sonlanacaktır.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!