Sagopa Kajmer - Yunus EP Değerlendirmesi
İncelemeTürkçe Rap

Sagopa Kajmer – Yunus EP Değerlendirmesi

Fragmanını dinlediğim günden itibaren merakla beklediğim Yunus isimli EP, sonunda dinleyiciler ile buluştu. Sagopa’nın doğum günü olan 17 Ağustos’ta çıkardığı 5 şarkılık EP şimdiden çok ses getirdi. Hadi çok geçmeden değerlendirmeye geçelim!

Sagopa Kajmer küçük yaştan beri dinlediğim, sevdiğim bir MC. Bunun sebebini Bir Pesimistin Gözyaşları albümüne bağlıyorum. Yıllardır kulağımdan eksik etmediğim Sagopa, tekrardan Sound anlamında nirvanasına ulaşmış gibi. Fragmanını duyduğumdan itibaren heyecana kapıldığım EP’nin yapımında Sagopa’ya kuzeni Gökhan Özyavuz yani Go-Khan eşlik etmiş. Altyapıları birlikte yaptıklarını söyleyen Kajmer, sonunda Bir Pesimistin Gözyaşları‘nda dinleyicilerine hissettirdiği “Depresif'” havayı tekrardan hissettirdi. İlk 4 şarkının klibi adeta bir dizi gibi devam ederken Sagopa’da mükemmel lirikleri ile biz dinleyicilere eşlik ediyor.

EP, Pankart şarkısı ile başlıyor. Şarkıda dikkatimi en çok çeken şey altyapı oldu, gerçekten Bir Pesimistin Gözyaşları ambiyansı mükemmel derecede tekrardan dinleyicilere aktarılmış.

Elinde bi’ pankart
Koştuğu tek şart bildiği tek şey

O an nasıl desem içi dolu doluydu
Ah çekse dağlar oynar yerinden
Bi’ dokunsan ağlar, dokunma yalnız bırak

Bırak tutma elini, sanar ki kırılır kemikleri (Çek)
Üç aşağı beş yukarı hissettiriyor hisleri hissettiğini
Kısabilse keşke içte yükselen seslerden istediğini
Fakat farkında onlar alacak ondan istediğini
Yalnız bırak

Daha sonra, Bizleri Zamanla şarkısı karşılıyor. Sagopa’nın liriklerinin inceliğini daha bariz fark ettiğimiz bu şarkıda da, Go-Khan Sagopa’ya eşlik etmiş. Gerçekten mükemmel bir proje olmuş, Klipleri ve altyapıları ile. Arka planda kim rol oynamış ise tebrik etmek istiyoruz.

Zamanda kaybolan yıllarını el sallayarak uğurla.

Yunus isimli albümün 3. şarkısı yani; Küreksiz Kayıklar şarkısına ayrı bir parantez açmak istiyorum. Fragmanda dinlediğimiz altyapı bu şarkıya ait ve gerçekten altyapıyı dinlemeye ihtiyacım varmış gibi tekrar tekrar açıp şarkıyı dinledim. Sagopa’dan uzun zamandır bu tarz bir proje bekleniyordu ve sonunda biz dinleyiciler aradığımızı bulduk!

Gün sonundа kim kendinden fedаkаr?
Endаmını yitirmiş eskiden sevgime lаyık olаnlаr.
Açık denizde kаybolup giden küreksiz kаyıklаr onlаr.
Sözlerimin içine düşenlere cаn yeleği fırlаttım ki boğulmаsınlаr.
Açık denizde kаybolup giden küreksiz kаyıklаr onlаr.

Albümün 4. şarkısı Korsan’ın klibi alışılagelmişin dışında stüdyodan bağımsız olarak çekilmiş. Diğer kliplerin devamı niteliğinde olan bu klipte ambiyans ve sahil teması çok güzel aktarılmış. Şarkının altyapısı ise önceki şarkılar gibi çok iyi.

Nerden bаksаn eksik bir şey.
Nerden tutsаn olmuyor noksаn.
Gözler olаnı görüyor tek tek, dünden sonrа önce yаrındаn.
Kurcаlа hileli zаrlаrı mаlum geç kаlmаk vаr erken dаvrаn.
Dünyа gemisine söyle kim korsаn?

Albümün son şarkısı ise diğer kliplerden farklı bir biçimde kapalı alanda çekilmiş, Sagopa’dan hızlı Verse’ler gördüğümüz bu şarkıda Sagopa Kajmer eski dostlarına selam göndermiş. Biz Özgür Hip Hop ekibi olarak Albümü çok beğendik ve Sagopa’dan hep bu tarz işler bekliyoruz.

Masamın üstü dolu eski dostların kesik kafataslarıyla.

Lütfen Sagopa Kajmer – Yunus EP Değerlendirmesi isimli yazımız hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:İnceleme

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir