Köşe Yazıları

Sanatçıları Eleştirmek ve Dinleyicilerin Ayrışması

[Editör Notu]

Selam millet! Özgür Hip Hop’ta Köşe Yazıları isimli yeni bir kategoriyi hayata geçiriyoruz. Bu kategorideki ilk yazı ise 5Element Discord kanalından RiseXone’dan geldi. RiseXone, Rap müzik yapan sanatçıları eleştirmek ve dinleyicilerin ayrışması hakkındaki düşüncelerini bu yazıda paylaştı. Şimdi hızlıca bu yazıya geçiş yapalım.

Neden Eleştirmeliyiz?

Bu sorunun cevabını almak için önce MC’lerden kendi lirikal ve müzikal beklentilerimizi bilmemiz lazım, tabi bunun sebebi sanatçıyı kendimize göre şekillendirmek değil Hip Hop kültürüne göre şekillendirmek olacaktır. Kötü ya da Hip Hop mentalitesi barındırmayan bir rap şarkısına veya albümüne tepkide bulamazsak MC kendini geliştiremez kendisini tekrar etmeye başlar. MC kendi istediğini yapamaz mı? Elbette yapabilir fakat kendini tekrar etme konumuna geldiğinde zamanla dinleyici-sanatçı ilişkisi zedelenir “ya yeni albümü o kadar çok bekledim fakat bir öncekinin kopyası gibi olmuş bunu dinlemesemde olurdu” durumu gerçekleşir.

Herkesin Hip Hop’ı kendine!

A kişisine göre Hip Hop kadınlar ve paradan ibaretken Z kişisine göre toplumsal sorunlara çözüm bulmak olabilir. Sonuçta bunlar da Hip Hop içerisinde yer etmiş konular. Rap müzik hep ciddi olmak zorunda değil, bir rap şarkısıyla eğlenip kafa sallamak hepimizin hakkı ama bu noktada da dinleyiciler ayrılıyor “kadın ve paradan bahsediyor boş boş” diyen bir dinleyici topluluğu ortaya çıkıyor. Rap müzik MC için bir dışavurum olduğu için eskiden paraya sahip olmadığını şimdi paraya sahip olduğunu yani kendi yaşadığını anlatabilir.

Peki ya yaşadığını değil de sadece öyle göstermek için anlatıyorsa?

Keep it real yani gerçek ol/kendin ol kalıbının varolması bu yüzden var fakat istisnalar da yok değil. Mesela Storytelling(Hikaye anlatımı) türünde kendi yaşamadığın şeyleri tamamen hayal gücüne bağlı olarak anlatabilirsin. Bana göre önemli olan her tarzı, o tarzın geneline bakıp aralarından bu buna nazaran daha iyi bu diğerlerine göre daha kötü olarak ayrıştırabilmek.

Bu ayrımı dinleyici olarak da bizim yapmamız gerek. Senin Hip Hop’ına göre iyi olan benim Hip Hop’ıma göre kötü olabilir önemli olan her dinleyicinin bu kültürün başlangıcını var olma sebebini unutmaması. Eğer bunu başarırsak “dostum kadınlardan paralardan bahseden şarkıları da dinleyelim tabi ki ama yine de bu kültürün asıl amacını bilerek dinleyelim. Sonuçta aynı şey için buradayız. Hepimizin dinlediği rap müzik, birbirimizi niye dışlıyoruz ki?” diyebiliriz.

Lütfen bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu haberi sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye erişmemize yardımcı olabilirsiniz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir