Şehinşah - 666 Albüm Değerlendirmesi
İncelemeTürkçe Rap

Şehinşah – 666 Albüm Değerlendirmesi

Kendisini seven sevmeyen herkesin merakla beklediği bir albümdü “666”. Gerek son zamanlarda yaşanan olaylar, gerek uzun süredir albüm için bekletmesinden mütevellit herkesin merakla beklediği bir işti. Bu kadar saçma bir strateji gütmesi ve gereksiz bekletmesi, şahsen benim için eksi yazan hususlar. Albüm içeriğini değerlendirmeye geçersem;

Öncelikle albüm klipsiz çıktığı için, çıkış parçası bulunmuyor. Çoğu değerlendirmede dediğim gibi, albüm değerlendirirken ilk, çıkış ve son parçası ekseninde değerlendiriyorum. Albümün İntro ile başlaması güzel bir düşünce ve gayet başarılı bir iş. Sound ve vokal olarak albüme bağlayan cinsten. İntro tanımına gayet uygun bir parça. Daha sonra gelen, Sür ya da Öl ve Hidra düeti Labirent parçası albümün en başarılı işleri olmuş. İki düet parçasında Şehinşah’ın diğer iki mc ile uyumu had safhada.

İlginizi Çekebilir: Haftalık Gündem 2020 #39 – Cennet, İzole, Ben Elimi Sana Verdim

Sür ya da Öl parçasında aynı vokal tonunda devam etmesi ve altyapının hikaye havasına çok uygun Verse’ler yazılması gayet başarılı. Labirent parçası ise iki Mc’nin dibine kadar Flow’unu konuşturduğu bir parça olmuş. Parçanın devamlı bir hız döngüsünde olmasından ötürü bu ikilinin beraber yaptığı işler genelde başarılı oluyor. Hidra’nın daha alçaktan okuduğu sıra Şehinşah’ın klasik vokaliyle, hızlı bir biçimde parçaya girdiği yer albüm totalinde en keyif aldığım kısım olabilir.

Belki şaşırtıcı olacak ama albümden başka hiçbir parçayı beğenmedim. Bunun sebebi albüm Sound’u veya kötü mix değil. Şehinşah’ın anlamsız Autotune kullanma isteği ve buna uyduramadığı vokali. Yani ergenler gibi Şehinşah’ı Autotune bozdu demeyeceğim ama Karma parçasını sen okumadın mı abi? Yani o parçadaki gibi kullansan ne kaybedersin. Ya da hiç kullanmasan ne kaybedersin.

Büründüğü kimlik açısından, zor anlaşılır kılmak istiyor kendini. Sorun yok, gayet mantıklı bir düşünce ama ben sesini zor anlamamalıyım, sözlerini zor anlamalıyım. Yani İntro, Hidra ve Lia Shine düetleri dışında her parça aynı. Bu parçalar içinde en çok üzüldüğüm işler En Eskiden Beri ve Dilemma. Bence En Eskiden Beri parçası Arda Gezer’in en iyi 3 işinden biri olabilir. Ama Şehinşah ağır harcamış o parçayı.

Dilemma parçası ise, yıllardır dinlediğimiz, sızdırılan versiyonunun yarısı bile değil. Bütün duyguyu kaybetmiş. Ayrıca Arda Gezer bu parçada da prodüktörlüğünü güzel konuşturmuş, Sample kestiği kısım harika olmuş, ama Şehinşah bu parçayı da harcamış. Son olarak albüme puanım 4/10. Benim için bu senenin en hayal kırıklığı albümü oldu.

Şehinşah – 666 Albümü Şarkıları

  1. Intro
  2. Sür ya da Öl Ft. Lia Shine
  3. Sendeliyorum
  4. En Eskiden Beri
  5. Labirent Ft. Hidra
  6. Rehabilite
  7. Az
  8. Türlü Bela
  9. Dilemma x Kuytu
  10. Outro

Lütfen Şehinşah – 666 Albüm Değerlendirmesi isimli yazımız hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:İnceleme

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir