Türkçe Rap

Server Uraz ve Ceg Hapis Cezası Aldı

Bir süredir haklarında dava açıldığını bildiğimiz ikili Ceg ve Server Uraz’dan kötü haber geldi. Bugün İstanbul Adalet Sarayı’ndaki davalarına katılan ikili Türkçe Rap camiası için kötü haberi Instagram hesapları üzerinden paylaştı. İkilinin belirttiğine göre mahkemenin aldığı karara göre 4 yıl 2 hapis cezasına çarptırıldılar.

Şu anda serbest bırakılan ikili, İstinaf Mahkeme’sinden alınacak karara olumsuz karara göre 1 yıl 10 ay hapis cezası alacaklar. Henüz yargılandıkları suç hakkında bir açıklama gelmese de “Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde Kullanımını Özendirme” suçunun olabileceği tahmin ediliyor.

Siz de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer okuyucular ile paylaşabilirsiniz.

[Güncelleme 1: 16.01.2019 22:11]

Server Uraz Instagram hesabı üzerinden paylaştığı 2 yeni video ile detayları paylaştı. Açılan “Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde Kullanımını Özendirme” davasının nedeni Ceg’in Bu Gece şarkısında geçen sözlerken, Server Uraz’ın ceza almasının sebebi Bu Gece şarkısının Epidemik Yapım etiketi ile çıkış yapması oluyor. Bildiğiniz gibi Epidemik Yapım Server Uraz’a ait.

[Güncelleme 2: 16.01.2019 22:33]

Ceg(Volkan Ayvazoğlu) ve Server Uraz’ın avukatın bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada yukarıdaki Güncelleme 1’de bahsettiğimiz konunuyu detaylı olarak anlatan Nural Kapullu, bu olayın ne kadar ileri gidebileceğinden de bahsetti. Şimdi hızlıca o açıklamaya geçelim.

Basın Açıklaması

Müvekkilimiz Server URAZ ve Rap müzik camiasında CEG ismi ile tanınan Volkan AYVAZOĞLU hakkında 20.03.2018 tarihinde Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’ ne yapılan ihbar ile CEG’in “Bu Gece” isimli şarkısı ve video klibinin “Youtube üzerinden uyuşturucu maddelere özendiren video yayınlandığı” gerekçesi ile soruşturma başlatılmş, müvekkil Server URAZ’ ın da aralarında bulunduğu sanıklar hakkında Eskişehir 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ nde 2018/579 Esas Sayılı dosya ile dava açılmıştır. Açılan bu dava mahkeme tarafından verilen “Yetkisizlik” kararı üzerine İstanbul 37. Asliye Ceza Mahkemesinin 2018/624 Esas sayılı dosya numarası ile yargılamaya devam edilmiştir. Söz konusu İstanbul 37. Asliye Ceza Mahkemesinin 2018/624 Esas sayılı dosyasında, müvekkilimiz CEG hakkında Bu Gece isimli şarkının şarkı sözlerinin uyuşturucu maddelere özendirme suçunun sabit olduğu gerekçesiyle TCK 190/2. Maddesi gereğince 4 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verilmiştir. Bütün bunlan bir kenara bırakır inek söz konusu şarkının ceza alması (dolayısıyla yorumcusu, söz yazarı, dağıtımının da ceza alması demek bu) Anayasaya açıkça muhalefet etmek anlamına gelmektedir. Sanatsal eylem bireysel bir ifade biçimi olarak sunulabilir ve elbette öyledir. Ancak, sadece bir ifade biçiminden ibaret de değildir, bunun ötesine uzanır. Bu nedenle, hukukta genel ifade özgürlüğüne paralel olarak, “sanatsal” ifade biçimlerinin ayrıca korunması hedeflenmelidir. Anayasanın ilgili 27. maddesi incelendiğinde: “Herkes, bilim ve sanatı serbestçe öğrenme ve öğretme, açıklama, yayma ve bu alanlarda her türlü araştırma hakkına sahiptir.” denilmek sureti ile zaten sanat ve sanat eserlerinin korunmasının yanında oluşması ve yayılmasının da korunduğu aşikar olarak vurgulanmıştır. Sanatın ve sanatçının “Ön Sansür” ile yani “Kamusal Kitlelere Hitap Eden Kanallara Uygulanan Sansür” ile kısıtlanması elbette yukarıda denildiği gibi Anayasa madde 27′ ye ve dolayısıyla Düşünce Ve ifade özgürlüğü’ ne muhalif bir durum yaratmaktan öte bir durum değildir. Yapılan yargılama niteliği itibariyle, RAP müzik gibi bir kurgunun, bir hikayenin ve bir biriyle benzeşik olmayan bir kısım sözlerin bir araya getirilmesiyle oluşan bir sanat eserinden bazı kelimelerin cımbızla çekilerek, zorlama bazı tanımlamalar üzerinden ceza yaratmak çabasıyla bu denli ağır bir şekilde sonuçlandınlmıştır. Bu ve buna benzer suçlamalar ve ceza yargılamalan, ülkemizde hiçbir sanatçının söz yanmaz, derdini veya kurgusunu anlatamaz hale gelmesine yol açacaktır. Dahası, bu şarkıları yayınlayan, kullanan, paylaşan ve nihayet dinleyen kişiler ve kitleler için baştan sona ateşle oynamak anlamına gelecektir. Bütün kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Server URAZ Vekili Av. Nural KAPULLU

Konu hakkındaki gelişmeleri sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap