Tataloo Dinleyicileri Türkçe Çağrı Yaptı

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki resmi vize süresi dolmasına rağmen yasa dışı olarak kalan ve gözaltına alınan İran’lı rapçi Tataloo, Türkçe, Farsça, İngilizce ve Almanca dillerinde açıklamalar yayınladı.

Uyuşturucu kullanmaya teşvik suçlaması ile ülkesi İran’da aranan ve İnterpol’un kırmızı bülten ile aradığı sanatçı yaptığı açıklamalarda eğer ülkesine iade edilirse idam cezası alacağını vurguladı.

Yapılan açıklamada sanatçı “insan ve hayvan sever, kadinlara şiddete karşi, sağlam, sporcu, yetenekli, her türlü müzik çala bilen ve okuyan genç bir şarkici ve en önemlisi, Iran gençlerinin kahramani.” sözleri ile tanımlandı.

Sadece Instagram üzerinde 2.6 milyon takipçisi bulunan Tataloo’nun ve İran’daki hayranlarının yaptığı açıklamalarda Türk Rap müzik dinleyicilerinden ve Türkiye Cumhuriyeti hükumetinden sanatçının kendi ülkesine iade edilmemesini talep ediyor.

Bu yapılan açıklamalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Acun Ilıcalı, Hadise, Seda Sayan gibi isimler etiketlendi. Instagram hesabından yapılan Türkçe açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.

Tataloo Tarafından Yapılan Türkçe Açıklamalar

Aşağıda açıklamaları sırasıyla ve üzerinde oynanmamış haliyle görebilirsiniz.

“Amir Tataloo 20 Ağustos 2019 tarihinde istanbul ora arena da konser verdi.. Bu konser için iranlı 3500 turist türkiyeye geldi ve bu ülke ekonomisine büyük bir katkı bulundurdu. O türkiyeye katkıda bulunmaktan başka hiçbir şey yapmadı. İstanbuldaki konserinin kapasitesi 7000 kişiydi ve o salonu sonuna kadar doldurmayı başardı. Onu yeri cezaevi değil O büyük bir sanatçı Ve şu anda hayatı tehlikede. Tataloo bir sanatçı ve İranda sanat suç sayılıyor. Tataloo’nun iran pasaportu var ve türkiyede yaşıyor ama İran devleti şarkılarındaki sözleri için interpol polisi ile anlaşıyor ve onu irana göndermeleri talebinde bulunuyorlar Ve Türkiye devleti dışına çıkmak için havalimanına giden tataloo yu tutukluyorlar… Ama Tataloo nun İrana gitmemesi gerek çünkü eğer giderse kesin idam edilir. Türkiye hükümetinden isteğimiz Amiri İrana teslim etmemeniz Ve Türkiyeden şehir dışına çıkması. Lütfen sesimizi duyurun O hiçbir zaman bizi uyuşturucuya özendirmedi, milleti uyuşturucuya özendiren hangi adamın bu kadar takipçisi ve fanı olur?! ”

“Bu instagram hesabi içinden, tüm Türkiye’ye sesleniyoruz. Meşhur Iranli şarkici “Amir Tataloo” insan haklarina karşi şartlar ve ortamin içerisinde, Istanbul’da tutuklu bulunmaktadir.
Amir Tataloo insan ve hayvan sever, kadinlara şiddete karşi, sağlam, sporcu, yetenekli, her türlü müzik çala bilen ve okuyan genç bir şarkici ve en önemlisi, Iran gençlerinin kahramani.
Onu Iran devletine teslim etmekle, hayatina son noktayi koymayin. Iran milleti destek istiyor, sizden anlayişli ve bize yardimci olmanizi rabbimizden diliyoruz. Allah yardimciniz olsun.”

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir