TDK Diss Atmanın Türkçesini Açıkladı

Geçtiğimiz yıllarda da dilimize yabancı dillerden geçmiş kelimeleri Türkçeleştirmesi ile gündeme gelen Türk Dil Kurumu(TDK) 8 farklı kelime için Türkçe anlamlarını duyurdu. TDK, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Okan Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen çalıştayda, internet dünyasında bolca kullanılan Diss atmanın da dahil olduğu kelimeler Türkçeleştirdi.

Bu kelimelerden en çok tepki toplayanlar Re Tweet, Diss atmak ve Influencer oldu. Çalıştayda Diss atmaya cevap yollamak, Re Tweet etmeye sektirme ve Influencer kelimesine ise deneyimleyici isimleri verildi. TDK’nın Türkçeleştirdiği diğer kelimelere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

TDK’nın Diss de Dahil Türkçeleştirdiği Kelimeler

Re-Tweet (RT) – Sektirme
Diss Atmak – Cevap Yollamak
Stalker – Sanal Casusluk
Influencer – Deneyimleyici
Caps – Yazılı Resim
Cyber Bot – Siber Can
Teaser – Meraklandırıcı Video
Caption – Resim Altı

Lütfen bu haber hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!