Tidal Nedir?

Nedir yazı serimizin bu bölümünde ses kalitesi ile rakiplerinden kendini bir adım öne çıkartan Tidal nedir diyoruz. Bir müzik dinleme platformu olan Tidal, şu anda dünyada Apple Müzik ve Spotify’ın en büyük rakibi olarak görülmekte.

2014 yılının sonbahar aylarında kullanıcılara açılan müzik platformunun en büyük iddiası, rakiplerine oranlara kullanıcılarına daha kaliteli ses seviyesinde müzikler sunması. Aspiro isimli, Norveç merkezli bir şirket tarafından geliştirilen bu platform ve geliştirici şirketi yayınlandıktan yaklaşık 1 yıl sonra ünlü rapçi Jay-Z tarafından 56 milyon dolar karşılığında satın alındı.

Tidal Üyelik Ücretleri Ne Durumda?

Spotify, Apple Müzik ve YouTube Müzik gibi platformlardan Tidal’a geçecek insanların akıllarındaki en büyük soru işareti ise tabi ki aylık üyelik ücreti oluyor. Neredeyse çoğu popüler müzik uygulamasından çalma listesi transferini sağlayan Tidal, kullanıcılarına şu anda iki farklı abonelik planı sunuyor.

Fiyarlara göz atmak için uygulamayı indirdiğimde platform karşıma iki farklı abonelik planı sundu. Bu planlardan Premium isimli olan ilki aylık 15.99 TL karşılığında standart bir ses kalitesi sunuyor. HIFI isimli olan ikinci abonelik planı ise aylık 34.99 TL karşılığında “kayıpsız ve HIFI” ses kalitesi sunmakta. Ayrıca her iki planda da 30 günlük bir deneme süresi bulunmakta.

Tidal’ın Hakkında İstatistikler

Şimdi ise bu müzik platformunu biraz daha yakından tanıyabilmeniz için sizlerle istatistikler paylaşmak istiyorum. expandedramblings.com isimli web sayfasına göre platformun 2016 yılında toplamda 4.2 milyon ücretli abonesi bulunmaktaydı.

Bu kullanıcılar platform içerisindeki 58 milyon şarkıdan ve 240 bin videodan yararlanabiliyorlar. 53 ülkede faaliyet gösteren çevrimiçi müzik platformunu Jay Z 56 milyon dolara satın aldı ve platformun şu anki değeri 600 milyon dolardan daha fazla.

Tidal’ı Windows, Android, iPhone, Web tarayıcınızdan ve diğer desteklenen cihazlar üzerinden kullanabilirsiniz. Desteklenen cihazların tam listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Lütfen bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu haberi sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye erişmemize yardımcı olabilirsiniz.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!