Nedir?

Trap ile Rap Farkı Nedir?

Trap ile Rap Farkı Nedir

Trap müzik; rap, trance tekno müzikler gibi farklı türlerden beslenir. Bu müzik türlerini harmanlayarak oluşturulan Trap, kendine has ve yenilikçi bir yapıdadır. Hip Hop’da olduğu gibi trap’de sözler ezgisiz ve ritimsiz okunur. Trap müziklerinde ayrıca trance ve tekno müzikte kullanılan dijital altyapıların benzerlerine de rastlanır. Ancak trap, farkını detaylarda ortaya koyuyor.

Rap müziğin olmazsa olmazları arasında bulunan şiirsel söz kalitesi, trap’te önemli değildir. Trap müzikte sözlerin ritimle uyumu daha fazla önemseniyor. 

Dijital altyapısı ve dubstep desteği ile rapten çok tekno ve trance türlerine yaklaşır. Trap; farklı müzik türlerinin geleneklerini, belirli ritimlerini ezgilerini harmanlar. Aynı zamanda “trap” ile “t-rap” ifadelerini karıştırmamak gerekir. Trap müziği tanımlamak için kullanılan “t-rap” ifadesi, “Türkçe rap” anlamına gelir ve bazı Türk rapçiler ve dinleyiciler tarafından kullanılan bir kısaltmadır. 

İlginizi Çekebilir: Hip Hop ile Rap Farkı Nedir?

Trap müziği diğer müzik türlerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri Autotune’dur. Autotune şarkıcının sesini otomatik olarak düzenler dijitalleştirir. Bunun sayesinde altyapı ile vokali birleştirerek müziği adeta tek bir parça haline getirir. Bu da trap müziğin kolay dinlenmesini kolaylaştırıyor.

Klasik rapte genellikle davul ve beatbox’lar ile oluşturulan arka müzikler, trapte synthesizer ve yoğun bass desteğiyle gerçekleştirilir. Bu da trap müziğinin elektronikleşmesinin yanında farklı bir tona sahip olmasını sağlıyor ve diğer rap türlerine oranla daha melodik bir yapıda olmasını sağlıyor.

Klasik hip hopta, müzik girişinde şarkıcının kendini tanıtması, kafiyeli ve iddialı sözleri, rapper’ın çetesinden ve değerlerinden bahsetmesi gibi şeyler yer alır. Henüz belli bir geleneği olmayan trap ise hiçbir kurala dayanmaz. Trap’te yalnızca müzisyenin tercihleri ön plana çıkar. 

İlginizi Çekebilir: Mix ve Mastering Nedir?

Trap, sert sözlere sahip olsa da, Amerikan hip hop kültürünü bir bütün olarak dayatmaz. Bu nedenle diğer müzik türlerine göre daha geniş bir kitleye hitap ediyor.

Lütfen Trap ile Rap Farkı Nedir? yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Nedir?