Trap Nedir? Ülkemizde Neden Sevilmiyor?

Geçtiğimiz haftalarda Sanatçıları Eleştirmek ve Dinleyicilerin Ayrışması yazımızın ardından Trap müziğin temellerini ele aldığımız yazımız karşınızda. Öncelikle bu yazdıklarımın çoğu benim kendi fikir ve düşüncelerimdir eksik yada hatalı olduğum yerler olabilir, kendi düşüncelerinizi yorum kısmında bizler ile paylaşabilirsiniz.

Trap Müzik Nedir?

Trap müzik, ABD’nin güney eyaletlerinde ortaya çıkan bir rap müzik tarzıdır. Trap yani “tuzak” terimi uyuşturucunun işlendiği yerleri ifade eder, bunlara “Trap House” denir

Bu müzik türü, cesur/agresif vokal ve lirik içeriği ile tanınır. Tipik lirik temaları; narkotik ürünlerin üretilip satıldığı Trap House’da genel yaşam ve kültürü içerir. Konular arasında sokak hayatı, kulüp hayatı(fahişeler), şiddet, rapçilerin çevrelerinde yaşadıkları yaşam deneyimleri de yer alır. Neden bu müziğe tuzak müziği denildiğini anlayabilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”3710″]

Trap müzik ülkemizde neden sevilmiyor?

Bu durumun bana göre 3 nedeni var;

 1. İnsanlar Trap müziği kadınlar, seks, uyuşturucu ve paradan bahsetmekten ibaret olduğunu düşündüğü için ya da bu müziğin ne olduğunu bilmediği için.
 2. Trap ülkemizde yeni bir tarz olduğu için ve insanlar bu türün ne olduğunu bilmiyor ve yanlış şekilde tanıtıldı. Nasıl ilk rap şarkılarına insanlar ön yargılı davranıp bunlar hızlı konuşuyor bol giyiniyor deyip dışlandığı ve sevilmediği gibi.
 3. Trap yapan rapçilerin(Ben Fero, Khontkar, Ezhel) popüler olması, uzun yıllardır rap yapan isimlerin hak ettiğini alamadığını düşünüp daha fazla dinlenmemesi.

Müzik, Uyuşturucu, Kadınlar ve Algı

Şimdi asıl konumuza geçelim. Son zamanlarda herkes Trap şarkılarda bahsedilen uyuşturucuya güdümlenmiş durumda fakat bu hep Rap müzikte olumlu yada olumsuz olarak bahsedilen bir konu olmuştur.

Ek olarak Trap müzikte kadınları aşağılıyorlar diyorlar. Eazy-E’nin bir röportajından bahsedeceğim size. Kendisine kadınları şarkılarınızda neden aşağılıyorsunuz diye soruluyor. Eazy-E ise “Biz şarkılarımızda kadınları aşağılamıyoruz şarkılarımız da fahişelerden bahsediyoruz ikisi ayrı şeyler” diyor aradaki ince çizgiyi anlamışsınızdır umarım. Tabi ki direkt olarak kadınları aşağılayanlar da var onlara ben de karşıyım. Önemli olan aradaki farka göre eleştirmek, karşısında durmak.

[ilgiliicerik icerik_id=”3329″]

Mesela Tupac bile şarkılarında uyuşturucudan, paradan, seksten ve fahişelerden bahsediyor. Bu duruma karşılık olarak Tupac uyuşturucuya özendiriyor deyip linç mi edelim ya da Biggie hırsızlığa teşvik ediyor deyip dinlemeyelim mi? Hayır, tabi ki rap nasıl bir anlatım sanatı ise MC’ler de gördüklerini ve yaşadıklarını anlatıyor.

Bahsettiklerimizin ülkemizdeki örneklerinde ise bunları gerçekten yaşamıyor olabilirler ama bu bahsettiklerinin asla olmayacağı anlamına gelmez. Şarkıda “uyuşturucu satıp zengin oldum” dersin bunu gerçekten yaşamamış olabilirsin ama bunu gerçekten yapıp zengin olan insanlar yok diyemezsin. Fakat sen bir dinleyici olarak herkes yaşadığını anlatsın görüşüne sahipsen, sana saygı duymak zorundayım.

Kendinden bir şeyler katmak önemli zaten önce ön yargılı olmayı bırakırsak Trap şarkılarda daha seçici olabiliriz. Böylece bu türdeki bütün şarkılar kötüdür düşünce yapısından çıkarız. Bu da bir rap müzik türü olduğu için rap müzikten Trap’i ayrıştıramayız. Sanatçıları Eleştirmek ve Dinleyicilerin Ayrışması adlı yazımda bu seçicilikten de bahsetmiştim onu okursanız beni anlamanız daha kolay olur.

[ilgiliicerik icerik_id=”4349″]

“Boş” Dinleyicilerin Bu Durumdaki Konumu

Trap müzik daha popüler diye yakınanlar var bir de şunu söyleyeyim; Trap’in ülkemizde yaygınlaşıp ana akım(Mainstream) olacağını kestiremezdik. Ezhel daha önce verdiği röportajlarda Mütpezhel albümünü çıkarırken milyonlar dinleneceğini düşünmediğini belirtmişti. Bana kalırsa bu tarz düşünüp yapsa zaten hapis olayları olmazdı. Ben Fero da aynı şekilde ilk şarkısını çıkardıktan bir süre sonra patlama yaptı, bu popülerlik MC’lerin kendi istedikleri için olmadı, sen o gerçek rapçi olarak gördüğün isimleri arkadaşlarına dinletmediğin için oldu. Zamanında rap müzik nedir bilmeyen insanlara bak rap böyle aslında demediğin için oldu. Elbette tek sebebi bu değil ama sen “trap popüler oldu gerçek rap bu değil *mk” dersen bunun sebebi sensindir. Hani kendini bu kültürün savunucusu olarak görüyorsun ya işte savunamamışsın demek.

Bir de şu var; sen Amerika’daki rap müzik ve tarihi hakkında bir kaç şey bilmelisin eğer bana ne ben dinleyip geçerim diyenlerden değilsen yoksa düşünce kirliliği dışında pek bir işe yaramazsın. Neyin ne olduğunu bilmeden sanki bu müziği sen bulmuşsun gibi Instagram’da milleti eleştirip hava atarsın eski rapçiler daha iyiydi dersin ama sorsan Boe B’yi tanımazsın, Lord Infamous flow’una Migos flow’u dersin hava atarsın, bilgilisin ya hani her gün bunları araştırıyorsun. Tamam bilmek zorunda değilsin ama o müzik bilginle de milleti eleştirip aşağılamayı bırakmalısın. İstesen de istemesen de Trap yapan rapçiler olacak. Bu müziği üreten insanlara küfür edip hiç bir yere varamazsın. Doğru düzgün fikir sahibi olup yerinde bir eleştiri yaparsan kimse sana “hatalısın moruk” demez.

Lütfen bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu haberi sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye erişmemize yardımcı olabilirsiniz.

Trap Nedir? Ülkemizde Neden Sevilmiyor?” için bir yorum

 • Avatar
  6 Eylül 2019 tarihinde, saat 02:28
  Permalink

  Yazan arkadaş kim, ne iş yapar en ufak bir fikrim yok. Çocuk olduğu belli. Bu kadar saçmalamak, bunun da bir “hiphop” content barındırmaya çalışan bir sitede yayınlanması.. Bu gibi sosyal influencer çocuklar arkadaş ortamındaki konumu gereği böyle saçmalayabiliyor evet. İnsanlar trap ve traphousetrip hakkında ne konuşuyorsa bu arkadaş da onu biliyor. Bir de yazı yazmış. Nazik olamayacağım kusura bakmayın, berbat ötesi. Lütfen bir daha yazı yazmak değil, lütfen bir daha bu müziği dinleme bile. Hiçbir şey bilmiyorsun çünkü. Size de domaine de verdiğiniz paraya yazık. Bol şans.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir